Numer: 50136
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uśmiechnięte kanapki. Scenariusz warsztatów kulinarnych z udziałem rodziców

Prowadzące: Sylwia Poniewozik
Data: 22.05. 2022r.
Grupa: II „Motylki” – dzieci 4-5-letnie
Temat zajęcia: Uśmiechnięte kanapki.

Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych,
- rozwijanie umiejętności przygotowania kanapek przy pomocy dorosłego,
- rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas robienia kanapek,
- dbanie o higienę podczas sporządzania posiłków.

Cele szczegółowe:
- potrafi zaplanować swoją pracę, przygotować odpowiednie akcesoria kuchenne (fartuszki, talerzyki, noże, widelce, serwetki, deseczki, miskę),
- zna zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłku,
– umie estetycznie nakryć stół i posprzątać po sobie miejsce pracy,
- wie, jakie produkty są zdrowe, a jakie nie powinno się często spożywać,
- rozumie potrzebę spożywania zdrowych produktów,
- rozpoznaje i nazywa produkty, z których będą przygotowywane kanapki,
– potrafi kroić warzywa potrzebne do dekorowania kanapek oraz wie jak bezpiecznie posługiwać się nożem
– potrafi kulturalnie spożywać posiłek,

Aktywność:
- słowna,
- umysłowa,
- ruchowa.

Metody:
- czynna (zadania stawiane dziecku),
- słowna (rozmowa),
- oglądowa (ilustracja, obserwacja, pokaz).

Formy:
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
- tekst zagadki i wierszy M. Walczak – Sara’o pt. „Kolorowe kanapki” i K. Sąsiadka „Kanapka”, ilustracje do wiersza wyświetlane na tablicy interaktywnej, fartuszki, produkty niezbędne do zrobienia kanapek, deski do krojenia, talerzyki, sztućce.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie dzieci i rodziców

2. Rozwiązywanie zagadki słownej na temat kanapek.

Kolorowa kromka chleba, smarowana masłem.
Na niej szynka, ser lub jajko.
Czasem pasztet i ogórek, albo to, co lubisz.

3. Wysłuchanie wiersza M. Walczak – Sara’o pt „Kolorowe kanapki” z jednoczesnym pokazem ilustracji na tablicy interaktywnej.
Zrobię dzisiaj sam kanapki
Smaczne, kolorowe.
Podam mamie na śniadanie, potem tacie zrobię.
Już na kromce serek leży
I rzodkiewka słodka,
Jeszcze szynki dwa plasterki,
Dam też pomidorka.
Takie pyszne te kanapki!
Że aż cieknie ślinka.
Każda zdrowa, kolorowa.
Cieszy się rodzinka.

Rozmowa na temat treści wiersza:
– Jakich produktów użyto do zrobienia kanapek?
– Dla kogo zostały wykonane kanapki?
– Dlaczego trzeba jeść warzywa?

4. Zabawa w parach „Kanapka”. Dzieci wykonują masaż relaksacyjny z rodzicami przy recytacji wiersza K. Sąsiadka „Kanapka”.

Najpierw chleb pokroję,
Masłem posmaruję.
Na to ser położę,
Pomidora też dołożę.
I posolę, i popieprzę,
Żeby wszystko było lepsze.
Już nie powiem ani słowa,
Bo kanapka jest gotowa.

5. „Kolorowe kanapki” - rozpoznawanie i nazywanie przygotowanych produktów. Zaproponowanie przedszkolakom przygotowania kanapek wspólnie z rodzicami. Przypomnienie o przestrzeganiu zasad higieny przed przygotowywaniem posiłków - odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będzie przygotowywany posiłek, dokładne umycie rąk, założenie fartuszków, chusteczek na głowę, zachęcenie do wykonania ładnej, uśmiechniętej kanapki. Przypomnienie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem.
Zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnego robienia kanapek. Odnajdywanie swojego miejsca przy stole oznaczonego wizytówką z imieniem dziecka - rozpoznawanie napisu oznaczającego imię dziecka.

6. Oglądanie kanapek zrobionych przez dzieci i rodziców. Degustacja kanapek i picie soczku. Wypowiedzi dzieci na temat smaku kanapek. Przezwyciężanie u dzieci uprzedzeń do niektórych produktów.

7. Pożegnanie rodziców. Porządkowanie sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.