Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej
w klasie II
DATA: 06.03.2023 r.
TEMAT DNIA: O kobietach.
TEMAT ZAJĘĆ: Utrwalenie tabliczki mnożenia.
MATERIAŁY I POMOCE: tablica multimedialna, karteczki z nazwami liczb potrzebnych
do dzielenia i mnożenia, puzzle matematyczne, gra „Komary”, gra „Ja mam, kto ma”, łapki
na muchy, krążki samooceny.
CELE OGÓLNE:
• utrwalenie i rozwijanie znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie do 50
• doskonalenia sprawności rachunkowej
• rozwijanie logicznego myślenia
CEL OPERACYJNY:
Uczeń:
• potrafi mnożyć i dzielić liczby w zakresie do 50
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa,
METODY: słowna, oglądowa, czynna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Czynności organizacyjne, powitanie uczniów – nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu. Uczniowie stoją obok siebie, nauczyciel prosi jedno dziecko o wybranie sposobu dzisiejszego powitania się. Wybrane dziecko wybiera „Powitankę” i tym gestem witają się wszyscy.
2. Powiązanie lekcji z wcześniejszą wiedzą, przypomnienie nazw liczb w mnożeniu
i dzieleniu. Układanie „rozsypanych elementów działań” na tablicy. Wklejenie
do zeszytu „przypominajek” z nazwami liczb w mnożeniu i dzieleniu. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.
3. Gra „Ja mam, kto ma?” ( źródło: strona z pomocami dydaktycznymi Prinoteka) Nauczyciel potasowane karty rozdaje wśród uczniów. Osoba, która ma kartę z 1, rozpoczyna grę, wykładając kartę i odczytując działanie z karty. Osoba, która ma kartę z wynikiem działania wymienionego przez pierwszego gracza, kontynuuje grę. Ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa. Nauczyciel gratuluje dzieciom,
że udało im się ułożyć poprawnie wszystkie karty i zaprasza do kolejnej zabawy.
4. Uczniowie wykonują zadanie przygotowane przez nauczyciela na tablicy interaktywnej.
https://wordwall.net/pl/resource/53250736/mno%c5%bcenie-i-dzielenie-do-50
Nauczyciel gratuluje dzieciom zdobytego wyniku i w nagrodę zaprasza do kolejnej zabawy.
5. „Matematyczne puzzle” (źródło: strona internetowa z pomocami edukacyjnymi „Superkid.pl”). Dzieci losują kolorowe patyczki, dobierają się w pary według koloru wylosowanego patyczka. Każda para otrzymuje puzzle. Zadaniem dzieci jest wykonanie wskazanych działań. Uzyskane wyniki należy odnaleźć na puzzlach i ułożyć we właściwe miejsca. Wygrywa ta para, która jako pierwsza prawidłowo ułoży obrazek.
Nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu do zabawy z „łapkami na muchy”.
6. Gra „ Komary”. Nauczyciel losuje kartkę z działaniem, dzieci obliczają wylosowane działanie w pamięci i szybko uderzają „łapką w komara” z poprawnym wynikiem. Osoba, która wykona to najszybciej, otrzymuje karteczkę z działaniem. Wygrywa uczeń, który zbierze najwięcej działań.
7. Podziękowanie za zajęcia i podsumowanie.
a) Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i prosi o samoocenę.
Uczniowie siadają w kręgu i dokonują samooceny (wybierają kółeczko wg kodu):
• zielone (znakomicie umiem tabliczkę mnożenia),
• żółte (muszę nadal ćwiczyć tabliczkę mnożenia),
• czerwone (potrzebuję pomocy wykonując mnożenie).
Nauczyciel kieruje informację zwrotną do dzieci i udziela pochwał.
b) Na zakończenie nauczyciel prosi o ocenę zajęć przy pomocy buziek narysowanych na rozdanych karteczkach.
c) Podziękowanie za zajęcia.