Scenariusz lekcji języka angielskiego w klasie VIIa
TEMAT LEKCJI: Appearance.
CZAS TRWANIA: 45 minut
CEL GŁÓWNY:
Zapamiętanie słownictwa opisującego wygląd człowieka.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
zapamiętuje słowa opisujące wygląd człowieka,
słucha nagrania i wyszukuje informacje dotyczące wyglądu człowieka,
czyta tekst i uzupełnia luki,
słucha nagrania i zaznacza poprawną odpowiedź,
tworzy mapę myśli ze słownictwem na podstawie prezentacji,
opisuje wygląd postaci.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tablica,
podręcznik Teen Explorer New 7,
nagrania do podręcznika,
karta pracy: mapa myśli do uzupełnienia,
prezentacja PPP,
ilustracje.
METODY NAUCZANIA:
elementy wykładu,
rozmowa sterowana,
praca z materiałem ilustracyjnym,
praca z kartą pracy,
praca z nagraniem.
FORMY NAUCZANIA:
indywidualna,
zbiorowa,
w grupach,
w parach.
PRZEWIDYWANY TOK LEKCJI
I. FAZA WPROWADZAJĄCA
Czynności organizacyjne:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Wyświetlenie tematu lekcji, daty oraz WILD (NaCoBeZu) na tablicy multimedialnej oraz zapoznanie uczniów z celami lekcji.
Rozgrzewka językowa. Metoda aktywizująca – gra kółko i krzyżyk (TIC TAC TOE) na powtórzenie słownictwa z opisującego wygląd z poprzednich lat.
Uczniowie zostają podzieleni na 2 grupy (chłopcy-dziewczęta). Każda z grup otrzymuje swój symbol – kółko lub krzyżyk. Nauczyciel zawiesza na tablicy 9 ilustracji w tabeli podzielonej na 3 kolumny i 3 rzędy. Uczeń z grupy nazywa cechy wyglądu odpowiadając na pytanie What does he/she look like?, a nauczyciel zaznacza symbol grupy. Zwycięska grupa odpowiada na 3 pytania z rzędu w pionie lub poziomie.
II. FAZA REALIZACYJNA
Czynności organizacyjne:
1. Nauczyciel przechodzi do realizacji problematyki zajęć. Uczniowie otrzymują kartę pracy z częściowo uzupełnioną mapą myśli dotyczącą wyglądu człowieka. Nauczyciel uruchamia prezentację PowerPoint przedstawiającą cechy wyglądu człowieka. Uczniowie opisują ilustracje, jednocześnie tworząc w parach brakujące części mapy myśli.
2. Nauczyciel prosi o otworzenie podręczników (Teen Explorer New 7, s. 30, z.2). Uczniowie samodzielnie czytają opis ilustracji, uzupełniając luki brakującymi wyrazami. Nauczyciel prosi o odczytanie zdań.
3. Kolejnym etapem lekcji jest odsłuchanie nagrania z opisem osób i wybraniem w podręczniku (Teen Explorer New 7, s. 30, z.3). poprawnej odpowiedzi a lub b. Nauczyciel prosi o odczytanie odpowiedzi.
III. FAZA KOŃCOWA
Czynności organizacyjne:
1. Podsumowanie zajęć.
2. Ocena pracy własnej i kolegów dokonana przez uczniów.
3. Zadanie pracy domowej: opisanie wyglądu wybranych członków rodziny.