Numer: 50114
Przesłano:

W świecie kształtów, barw i faktur. Scenariusz zajęć zintegrowanych kl. I

Temat: W świecie kształtów, barw i faktur.

Cele - uczeń:
- potrafi za pomocą zmysłów rozpoznać otaczający świat
- rozpoznaje za pomocą zmysłów przedmioty z najbliższego otoczenia
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej oraz wzrokowej słów /wyrazów
z głoską/dwuznakiem "dż"
- powtarza słowa z głoską "dż"
- potrafi w wyrazach rozpoznać dwuznak "dż"
- zapisuje dwuznak "dż" oraz wyrazy zawierające dwuznak "dż"
- potrafi pisać po śladzie dwuznak "dż"
- czyta globalnie wyraz "dżem" i "dżdżownica"
- składa z liter wyrazy wg wzoru
- wypowiada się poprawnie zbudowanymi zdaniami
- słucha wypowiedzi innych osób
- potrafi współpracować w grupie
- dba o ład i porządek w miejscu pracy.

Metody (wg W. Okonia):
1. Metody asymilacji wiedzy:
- pogadanka
- dyskusja
- praca z książką.
2. Metody praktyczne:
- ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- indywidualna zróżnicowana
- zespołowa jednolita
- zespołowa zróżnicowana
- grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:
-kartki z napisami: Radosny, Świąteczny, Poważny, Smutny, Energiczny - karty z plamami w różnych kolorach; karty z rysunkami zmysłów; przedmioty o różnej fakturze umieszczone w worku: maskotka, gumowe serce, szklana chropowata kula, śliski materiał, drewniana ramka na zdjęcia, welurowa poduszeczka, porcelanowy słonik, wełniany kwiat, korale, bransoletka, płyta CD - kartki z rysunkiem dżemu, majonezu, ketchupu i miodu; dżem, majonez, ketchup, miód + łyżeczka dla każdego dziecka; tablica demonstracyjna z dwuznakiem,,dż"; białe, czerwone i niebieskie nakrywki + magnesy; podręcznik ,,Odkrywam siebie" cz. 8 s. 24-25; folie + mazaki+ karty pracy ze szlaczkami; karty pracy z dwuznakiem "dż"; rysunek dżdżownicy; rajstopy + włóczka + gazeta + flamastry; radio + CD.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. WSTĘP
1. Sprawdzenie pracy domowej:
- materiały potrzebne do wykonania dżdżownicy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
- odczytanie fragmentu książki Thomasa Armstronga ,,7 rodzajów
inteligencji. Odkryj je w sobie i rozwijaj"
- pogadanka na temat tekstu:
• Czy wszyscy słyszeliśmy tekst?
• Jaki zmysł był potrzebny do tego, aby usłyszeć tekst?
• Czy autor tekstu nazwał kolory wprost?
• Jakie kolory wystąpiły w tekście?
• Który kolor jest wg Was radosny, świąteczny, poważny, smutny,
energiczny? Dlaczego?
• Który zmysł jest potrzebny, aby rozpoznawać kolory?

II. REALIZACJA TEMATU ZAJĘCIA
1. Zabawa ,,Jakie to jest w dotyku?"
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel gromadzi w worku przedmioty o różnej fakturze. Dzieci zamykają oczy, losują jeden przedmiot i mówią, jaki on jest w dotyku.
• Jaki zmysł wykorzystaliśmy, aby rozpoznać, jakie w dotyku są przedmioty?
2. Zabawa ,,Jakie to jedzenie?"
Dzieci siedzą w kole z zamkniętymi oczami. Nauczyciel ma 4 produkty(dżem, majonez, ketchup, miód). Częstuje każde dziecko jednym produktem. Uczeń za pomocą węchu i smaku musi rozpoznać produkt. Nie może on powiedzieć głośno nazwy. Zapamiętuje ją, a następnie ustawia się pod odpowiednim rysunkiem z danym produktem.
Jakie zmysły są potrzebne, aby rozpoznać, co jemy?
3. Poznanie dwuznaku ,,dż".
- W której nazwie produktu występuje głoska „dż”?
- W którym miejscu występuje głoska ,,dż"?
- Dzielenie słowa,,dżem" na sylaby i na głoski
- Budowanie schematu słowa,,dżem" z białych nakrywek
- Określanie rodzaju głoski ,,dż"
- Budowanie modelu słowa ,,dżem" z czerwonych i niebieskich nakrywek
- Pokaz dwuznaku ,,dż", „Dż" na tablicy demonstracyjnej.

III. ĆWICZENIA DOTYCZĄCE REALIZACJI TEMATU
1. Pokaz sposobu pisania dwuznaku ,,dż", ,,Dż" przez nauczyciela.
2. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń (Podręcznik s. 24):
Poziom I
- odczytanie przez nauczyciela tekstu
- podkreślenie wyrazów, w których występuje dwuznak ,,dż"
- wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów.
Poziom II
- podkreślanie wyrazów z dwuznakiem ,,dż" z pomocą nauczyciela.
3. Rysowanie na folii.
Dzieci otrzymują folię, pod którą wkładają kartę pracy. Ich zadaniem jest rysując mazakiem po folii zaprowadzić dżdżownicę po krętej ścieżce do domu.
4. Wykonanie ćwiczeń (Podręcznik s.25):
Poziom I
- pisanie dwuznaku ,,dż", „Dż" w liniaturze
- czytanie wyrazów
- pisanie poprawnie zbudowanych zdań.
Poziom II
- pisanie dwuznaku ,,dż", „Dż" po śladzie w dużej liniaturze
- globalne czytanie wyrazu ,,dżem".
5. Samodzielne wykonanie karty pracy z dwuznakiem ,,dż", „Dż":
Poziom I
- zaznaczenie w okienkach miejsca dwuznaku ,,dż"
- podział wyrazów na głoski i litery
- uzupełnienie zdań odpowiednimi wyrazami
- rozwiązywanie rebusów i krzyżówki.
Poziom II
- składanie wyrazów z liter wg wzoru
- kolorowanie dżdżownicy
- pisanie wyrazu ,,dżdżownica" po śladzie
- czytanie globalne wyrazu dżdżownica.
6. Poznanie wyglądu i budowy dżdżownicy:
- co to jest dżdżownica?
- gdzie mieszkają dżdżownice?
- czy dżdżownice mają nogi?
- w jaki sposób poruszają się dżdżownice?
- czym żywią się dżdżownice?
- czy dżdżownice są pożyteczne? Dlaczego?
7. Wykonanie dżdżownicy.
Dzieci wkładają jedną nogawkę rajstop w drugą. Pozostałą część odcinają. Następnie formują kulki z gazety i wypychają nimi złączone rajstopy. Okręcają dżdżownicę kolorową włóczką. Na sam koniec dorysowują flamastrami brakujące elementy. Porządkują miejsce pracy.

IV. PODSUMOWANIE I UTRWALENIE WIADOMOŚCI
1. Przypomnienie najważniejszych wiadomości:
- jakie mamy zmysły?
- jaki dwuznak poznaliśmy?
- jak wygląda i jak zbudowana jest dżdżownica?
2. Podsumowanie aktywności dzieci.

V. ZADANIE PRACY DOMOWEJ
1.,,Domowniczek" s. 21.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.