Scenariusz zajęć „Wielkanoc”
CELE OGÓLNE:
- wprowadzenie pojęcia tradycja rozumianego jako przekazywanie obyczajów, poglądów, wierzeń;
-zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi;
- kształtowanie przeświadczenia o konieczności przekazywania dobrych tradycji rodzinnych, regionalnych, narodowych następnym pokoleniom
- stwarzanie ogólnej atmosfery wychowawczej opartej na życzliwości, współpracy oraz opiekuńczości w stosunku do potrzebujących pomocy;
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne
METODY:
• podające: pokaz
• aktywizujące: zabawy integracyjne
• praktycznego działania: metoda zadań, pedagogika zabawy
FORMY:
• indywidualna
• zbiorowa
Przebieg zajęć:
Dzieci ubrane na kolor żółty. Nauczyciel wprowadza do tematu. Opowiada o zbliżających się świętach.
Zabawa ruchowa na powitanie: „Zając długie uszy ma”
Teatrzyk cieni dla dzieci z wykorzystaniem przygotowanych przez nauczyciela sylwet „kury, kurczątka, kogut, kurnika, baranka”.
Czytanie wiersza pt. "Komu potrzebne są święta"
"Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą- kurą i tatą-kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wskakiwać na płot i piać donośnie- kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo.
Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesna wiosna, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu.
-Pii, pii ... pobaw się ze mną, mamo- prosiło kurczątko.
-Ko,ko,ko –gdakała kura, nie mama dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko,ko,ko Wielkanoc już blisko! pobaw się samo maleństwo.
I kura poszła znosić jajka.
Kurczątko pobiegło do taty koguta.
-Pi, pi ... Nudzi mi się ... Pobaw się ze mną tatusiu!
-Kukuryku ! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie –kukuryku!
Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.
- Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo ? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee...
- Pi,pii... Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?
- Jak to, bee...nie wiesz? No to posłuchaj:
- Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat
- Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta: baby i mazurki
- Święta potrzebne są tatusiom, żeby ukryć prezenty od wielkanocnego zajączka.
- Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły zaczarować jajka w kolorowe pisanki
Aha ! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczne, a potem pobiegnę sprawdzić czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pii Do widzenia baranku !"
Rozmowa na temat teatrzyku.
• Kto występował w teatrzyku?
• Gdzie mieszkało kurczątko? Z kim?
• Dlaczego rodzice nie mieli czasu dla kurczątka?
• Co zrobiło? Kogo spotkało?
• Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?
Słuchanie poznanej wcześniej piosenki „Zozi- Znaki Wielkanocy”.
Dzieci słuchają i zapamiętują wymienione w piosence symbole Wielkanocy.
Prezentacja przez nauczyciela przygotowanych plansz- dzielenie nazw na sylaby i podawanie liczby sylab w wyrazie.
„Jajko”- zabawa zręcznościowa. Dzieci w 2 rzędach ścigają się, niosąc styropianowe jajko na łyżce.
„Głodne kurczę”- rzuty do celu. Zawodnicy w 2 rzędach kolejno rzucają woreczkiem do obręczy hula hop- ułożonej w odległości ok. 3m od linii rzutów. Wygrywa drużyna, która lepiej nakarmi kurczę, czyli umieści więcej woreczków.
Zabawa ruchowa przy piosence „Wieziemy tu kogucika”- kogucik wykonany z kręgla. Jedno dziecko stoi w środku trzyma kogucika... i na koniec piosenki wybiera do środka kolejne dziecko.
Zabawa dydaktyczna „Wielkanocne memory”. Nauczyciel przygotowuje różnego rodzaju pisanki. Dzieci łączą w pary.
Zabawa ruchowa przy muzyce- szukanie ukrytych w sali przez nauczyciela wyciętych pisanek.
- „Jajeczko Ci powie”: Dzieci dostają kolorowe jajeczka. Mają za zadanie narysować na nich uśmiechniętą lub zmartwioną buzię i przyklejają do koszyka wielkanocnego. W ten sposób oceniają zajęcia, mówią, co im się podobało, co ich rozbawiło, a co sprawiło trudność.
Praca plastyczna- malowanie mazakami przygotowanych przez nauczyciela figurek z gipsu.
Spacer po przedszkolu- rozdawanie przygotowanych wcześniej kartek wielkanocnych. Składanie wielkanocnych życzeń.