X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50101
Przesłano:

Montaż instalacji czerpni i wyrzutni pompy ciepła cwu. Scenariusz zajęć praktycznych dla zawodu: Technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM
METODY ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

Temat: Montaż instalacji czerpni i wyrzutni pompy ciepła cwu.
Zawód: Technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej
Przedmiot: Montaż systemów i urządzeń energetyki odnawialnej

Opracowała : mgr inż. Joanna Dawidowicz

Wymagania wstępne:
Przed rozpoczęciem zajęć uczeń powinien umieć:
− rozpoznawać rodzaje instalacji,
− wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu instalacji,
− obrabiać rury spiro
− łączyć rury spiro w różnych technologiach, np. nitowania.
− stosować terminologię budowlaną,
− przestrzegać zasad bhp, przewidywać zagrożenia i im zapobiegać,
− korzystać z różnych źródeł informacji.

Cel zajęć:
W wyniku realizacji zajęć uczeń powinien umieć:
- określić zasadę działania pompy ciepła cwu,
- określić funkcję czerpni i wyrzutni pc cwu,
- stosować różne rozwiązania montażu czerpni i wyrzutni pc cwu,
- wytrasować miejsca montażu instalacji,
- wymienić uzbrojenie instalacji pc cwu,
- skompletować narzędzia i materiały potrzebne do wykonania zadania,

Metody nauczania:
- metoda ćwiczeń.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w parach

Środki dydaktyczne:
- ilustracje,
-instalacja pccwu, znajdująca się w pracowni OZE,
- film instruktażowy z montażu pccwu,
-instrukcja montażu pccwu,
- narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia ( miara, ołówek, poziomica, wiertarka z wiertłem do betonu, wkrętarka z wiertłem do metalu, nitownica, śrubokręt, młotek, piłka ręczna z brzeszczotem, nożyce do meta-lu, przedłużacz )
- materiały potrzebne do wykonania zadania ( rury spiro i kształtki fi 160, kratka wentylacyjna, taśma alu-miniowa, nity, obejmy)

Czas trwania:
4 godziny ( w tym 25 min. przerwy)
• Sprawy organizacyjne 5 min,
• Wykład teoretyczny 40 min,
• Pokaz i omówienie ćwiczenia 15 min
• Pobranie narzędzi z narzędziowni 5 min
• Przerwa 25 min,
• Wykonanie ćwiczenia 120 min,
• Ocena wykonanego ćwiczenia przez uczniów 15 min,
• Posprzątanie stanowiska pracy 15 min

Przebieg zajęć
I. Instruktaż wstępny
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów lekcji.
3. Przeprowadzenie mini wykładu na temat instalacji powietrznej pompy ciepłej do celów ogrzewania wody użytkowej, pokazanie technologii montażu czerpni i wyrzutni, zapoznanie z filmem instruktażowym oraz z dokumentacją techniczną urządzenia. 4. Praca uczniów:
Podział uczniów na grupy 2 –osobowe, przydzielenie każdej grupie innego stanowiska pracy.

II. Instruktaż bieżący
5. Polecenie wykonania ćwiczenia przez uczniów. Zapisanie polecenia w zeszycie praktyk. Zapisanie przez uczniów planu działania do wykonania ćwiczenia.

Ćwiczenie
Wykonaj fragment instalacji czerpni i wyrzutni powietrznej pompy ciepła do ogrzewania cwu. Do atrapy urządzenia podłącz czerpnie z rur stalowych spiro, gdzie pozornie będzie zasysała powietrze z zewnątrz budynku. Na początku instalacji zamontuj kratkę z siatką zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami. Na wyrzutni zamontuj trójnik z przepustnicą, instalacja ma mieć możliwość regulacji kierunku wyrzucania schłodzonego powietrza ( na zewnątrz lub do pomieszczenia w celu jego schłodzenia w upalne dni). Instala-cję wykonaj z rur i kształtek spiro o średnicy 160mm. Połączenia wzmocnij nitami. Zachowaj wymiary jak na rysunku (podane w cm.).

TUTAJ: SCHEMAT INSTALACJI Z PODANIEM WYMIARÓW Z DOSTOSOWANIEM DO PRACOWNI

6. Plan pracy przy wykonaniu ćwiczenia:
1. Przygotowanie stanowiska pracy.
2. Dobór narzędzi i materiałów.
3. Wytrasowanie miejsca montażu czerpni i wyrzutni.
4. Zwymiarowanie i docięcie rur spiro.
5. Połączenie rur z kształtkami za pomocą nitów.
6. Montaż obejm na ścianie.
7. Podłączenie instalacji z atrapą pompy i montaż na ścianie.
8. Porządek na stanowisku pracy.

7. Nadzór nad wykonywaniem ćwiczenia, pomoc przy pojawiających się problemach.

III. Instruktaż końcowy
8. Podsumowanie lekcji
- Podsumowanie lekcji. Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez
sprawdzenie wiedzy i wykonania ćwiczeń.
9. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.