Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji społecznej
Grupa dzieci 4-letnich
Temat zajęć: Nowi przyjaciele węża Edka.
Cel ogólny: Kształtowanie świadomości znaczenia w życiu wartości przyjaźni
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha inscenizowanego utworu
- porusza się do tempa utworu
- odpowiada na pytania
- wie, dlaczego dobrze mieć przyjaciół
- zna kolory
- rozróżnia niskie i wysokie dźwięki
- wypełnia wyznaczoną powierzchnię kawałkami plasteliny
Metody:
- słowne: opowiadanie, polecenia
- czynna: zadania do wykonania
- oglądowa: teatrzyk sylwet
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: mp3 z nagraniem piosenki „Dżungla”; odtwarzacz; drewniany teatrzyk; sylwety zwierząt występujących w inscenizacji: kot, papuga, wąż, małpa, słoń; sznurek; wiatrak matematyczny; spacerowy wąż; kartki z narysowaną sylwetą węża; plastelina
Przebieg:
1.Inscenizacja opowiadania „Jak wąż Edek zdobył przyjaciół”
Nauczycielka prezentuje dzieciom za pomocą teatrzyku sylwet treść opowiadania własnego autorstwa: "Witam serdecznie. Jestem Kotek Milutek. Pewno nie wiecie, ale ja najbardziej na świecie lubię podróżować. Ostatnio byłem w dżungli. Opowiem wam o tym, co tam robiłem. Siedzicie wygodnie? Zatem posłuchajcie. W dżungli mieszka dużo zwierząt. Jednym z nich jest wąż Edek, spotkałem go podczas wędrówki przez dżunglę, leżał w trawie bardzo smutny. Nikt nie chciał się nim bawić. Prosił każde zwierzątko „Pobaw się ze mną”. Papuga powiedziała „Nie, nie ma mowy żebym się z tobą bawiła. Ty nie masz kolorowych skrzydeł”. Małpka powiedziała „Nie będę się z tobą bawiła, bo ty nie masz rączek i nóżek i nie potrafisz tak super skakać jak ja”. Słonik zaś odparł „Twoje ciało przypomina trochę moją trąbę, ale ja mam do tego wspaniałe duże uszy, którymi mogę się wachlować, gdy jest bardzo gorąco. Nie będę się bawił z tobą”. Wąż Edek posmutniał jeszcze bardziej. Powiedziałem więc do papugi Zuli, małpki Feli i słonika Buby „To nic, że Edek wygląda inaczej niż wy. Jest bardzo miły a dzięki temu, że jest taki długi podczas spacerów po dżungli można go trzymać i dzięki temu nikt się nie zgubi i zawsze jest się razem”. Zwierzęta wykrzyknęły „Naprawdę!”, „To niesamowite!”, „Wspaniale! Będziemy się teraz razem bawić”. Podbiegły do węża podniosły go i zatańczyły w kółeczku. To teraz zapraszamy was wszystkich do zabawy z wężem Edkiem."
Dzieci wstają, chwytają węża spacerowego za uchwyty i poruszają się do piosenki.
2.Zabawa muzyczno-ruchowa „Spacerkiem po dżungli”
Nauczycielka włącza nagranie piosenki „Dżungla” i porusza się wraz z dziećmi po sali trzymając z nimi węża spacerowego.
3.Swobodne wypowiedzi w oparciu o obejrzany teatrzyk
Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły w kole. Zadaje im pytanie do zaprezentowanej inscenizacji: Jakie zwierzątko pojechało do dżungli? Kogo spotkał w dżungli Kotek Milutek? Dlaczego wąż Edek był smutny? Dlaczego papuga Zula nie chciała się bawić z Edkiem? Co różniło małpkę Felę od węża Edka? Dlaczego słonik Buba nie chciał bawić się z Edkiem? Jak przekonał kotek Milutek zwierzątka do zaprzyjaźnienia się z wężem Edkiem? Co im powiedział o Edku?
4.Zabawa muzyczno-ruchowa „Wysoko - nisko”
Nauczycielka rozkłada wiatrak matematyczny, dzieci stojąc chwytają jego szarfy. Przy dźwiękach wysokich w górę unoszą szarfy te dzieci, które trzymają szarfę w kolorach niebieskim, białym i żółtym, a przy niskich te, które trzymają szarfę zieloną i czerwoną.
5.Praca plastyczna „Wąż”
Dzieci siadają przy stolikach, na których rozłożone są kartki z narysowaną sylwetą węża oraz rozłożona plastelina. Dzieci wypełniają zygzaki na sylwecie kawałkami plasteliny.