SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ - zajęcia otwarte w klasie 2b
Temat zajęć: Gry i zabawy utrwalające tabliczkę mnożenia.
Cel główny: Utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia w zakresie 50.
Cel operacyjny: Uczeń:
• Potrafi sprawnie mnożyć w pamięci w zakresie 50
• Zgodnie współpracuje w grupie podczas zajęć
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach
• Z uwagą słucha instrukcji nauczyciela, aby poprawnie wykonać zadania
• Ocenia swoje wiadomości i umiejętności. Dostrzega, nad czym jeszcze powinien popracować
Metody: gry dydaktyczne, aktywizujące, praktycznego działania
Formy pracy: praca w grupach, indywidualna
Środki dydaktyczne: koszyczki, „szmaragdy”, koperty z zadaniami – okrągłe domino na mnożenie, puzzle matematyczne na mnożenie, kostki do gry, tabelki z Bingo, kolorowe karteczki, wytłaczanki, plastikowe jajeczka z wynikami działań na mnożenie, koperty z obrazkami much z liczbami, łapki na muchy, papierowe opaski na głowę, karteczki z liczbami
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca
1. Przywitanie się z uczniami.
2. Podział uczniów na 5 grup 4 – 5 osobowych.
3. Zapoznanie dzieci z dzisiejszym tematem zajęć, czyli doskonaleniem tabliczki mnożenia w zakresie 50.
4. Poinformowanie uczniów, że za każde prawidłowo wykonane zadanie, otrzymują do swoich koszyczków „szmaragdy” w ustalonej ilości. Na zakończenie zajęć kamyczki zostaną policzone i wyłonimy zwycięską drużynę.
Faza praktycznego działania
Zadanie 1.
Bingo matematyczne. Każdy uczeń otrzymuje swoją tabelkę Bingo i wpisuje do niej działania dyktowane przez nauczyciela. Nauczyciel podaje wyniki działań zapisanych w tabelce przykładów. Uczeń wyszukuje odpowiednie działanie i je przekreśla. Za każdym razem, kiedy przekreśli cały rząd w pionie, poziomie lub po skosie wykrzykuje Bingo!
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie – 1 sztuka
Zadanie 2.
Jajczarki z jajeczkami. Każda grupa otrzymuje 1 jajczarkę . W środku jest karteczka z działaniami na mnożenie oraz jajeczka z wynikami. Należy położyć jajeczko z prawidłowym wynikiem pod zapisanym działaniem. Grupa, która wykona zadanie zgłasza się. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie – 1 sztuka oraz 1 sztuka za najszybsze wykonanie.
Zadanie 3.
Kostki do gry. Każda grupa otrzymuje 1 kostkę do gry. Rzuca nią dwa razy i mnoży przez siebie wyrzucone na kostce liczby. Czynność tą uczniowie powtarzają 2 razy, czyli wykonują 8 lub 10 działań w zależności od tego ile dzieci jest w grupie. Działania i wyniki zapisują na kolorowych karteczkach rozdanych przez nauczyciela. Grupy czytają na głos swoje działania i wspólnie ustalamy czy wyniki są prawidłowe.
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie – 2 sztuki.
Zadanie 4.
Muchy. Każda z grup otrzymuje kopertę z obrazkami much, na których są zapisane wyniki mnożenia w zakresie 50. Dzieci otrzymują również łapki do much. Nauczyciel podaje działania, a zadaniem dzieci jest nakryć łapką prawidłowy wynik.
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie –2 sztuki.
Zadanie 5.
Puzzle matematyczne. Grupy otrzymują karteczkę z działaniami i karteczki z wynikami. Układają obrazek dokonując prawidłowych obliczeń.
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie – 1 sztuka oraz 1 sztuka za najszybsze wykonanie.
Zadanie 6.
Czółko. Każde dziecko otrzymuje papierową opaskę, do której przyczepiona jest karteczka z wynikiem mnożenia. Dzieci nie widzą liczb, które mają przyczepione do opasek. Nawzajem podają sobie działania matematyczne na mnożenie, tak aby każde z nich odgadło jaką liczbę ma na opasce.
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie – 2 sztuki.
Zadanie 7.
Okrągłe domino. Uczniowie dopasowują działania do odpowiednich wyników, aż powstanie im koło.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
Ilość kamyczków za prawidłowo wykonane zadanie – 2 sztuki.
Faza podsumowania
Każdy z uczniów ocenia zajęcia i swoje umiejętności za pomocą narysowania na kartce buziek.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia i współpracę.