Scenariusz zajęć przeprowadzonych w przedszkolu (w grupie dzieci 3, 4- letnich) w dniu 11.12.2020 r.
Prowadząca: Magdalena G.
Temat: „Zimowe zabawy”
Data: 11.12.2020
Cele główne:
- rozwijanie umiejętności słuchania utworów literackich,
- rozwijanie umiejętności matematycznych,
- rozwijanie umiejętności opowiadania na podstawie historyjki obrazkowej,
- rozwijanie zdolności manualnych,
- rozwijanie umiejętności mowy,
- rozwijanie umiejętności zgodnej zabawy,
- utrwalenie wiadomości dotyczących zimy.
Cele szczegółowe:
- dziecko zna zabawy zimowe,
- dziecko przelicza elementy w zakresie 4,
- dziecko stosuje pojęcia: obok, na, pod, nad,
- dziecko odpowiada na pytania,
- dziecko zna kolory,
- dziecko wyraża twórczo muzykę za pomocą ruchu,
- dziecko opowiada na podstawie historyjki obrazkowej,
-dziecko potrafi starannie wykonać pracę plastyczną
- dziecko rozwija umiejętności: skupiania uwagi, koncentracji na wykonywanym zadaniu, doprowadzania zadania do końca.
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa (praca z całą grupą).
Metody:
Metody czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
Metody oglądowe:
- osobisty przykład nauczyciela;
Metody słowne:
- rozmowy,
- opowiadanie,
- objaśnienia i instrukcje.
Metody aktywizujące:
- burza mózgów
Pomoce:
tekst wiersza W. Kosteckiej „Zabawa zimą”, pendrive z muzyką; ilustracje: historyjka obrazkowa „Jak ulepić bałwanka”; sylwety bałwanków i choinki, naklejki z uśmiechniętym słoneczkiem.
Przebieg zajęć:
WSTĘP
1. Przywitanie pani dyrektor i dzieci.
Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć. Wyjaśnienie dzieciom czego będą się dziś uczyć.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
2. Zabawa ruchowa „Zimowa rozgrzewka”. Dzieci stoją w kole. Chętne dziecko chodzi w środku i powtarza: - „Raz, dwa, trzy, ćwiczysz ty”. Wskazane dziecko pokazuje jakiś ruch, pozostałe dzieci go naśladują.
3. Słuchanie wiersza W. Kosteckiej „Zabawa zimą”
Spójrz za okno- śnieg już pada!
Przykrył domy i uliczki.
Chodźmy szybko na plac zabaw!
Gdzie są twoje rękawiczki?
Porzucamy się śnieżkami
i bałwana ulepimy.
Popatrz, dzieci z saneczkami!
Może do nich dołączymy?
Bardzo fajny ten pagórek!
Trzeba się z sankami wdrapać,
tylko mocno trzymaj sznurek ...
oj, zjechały, ale gapa!
Zobacz, tam jest lodowisko.
Dam ci łyżwy- dalej, śmiało!
Och, uważaj! Ale ślisko ...
Uff, niewiele brakowało.
A śnieg ciągle sypie, prószy
Niknie pod nim chodnik, trawa...
Chociaż mróz nas szczypie w uszy-
zimą świetna jest zabawa!
4. Rozmowa na temat wiersza „Zabawa zimą”
- Kto z Was wie, jaka pora roku się zbliża?
- Co pada z chmur zimą?
- Jak powinniśmy się ubierać zimą?
- Co możecie robić zimą?
- W co bawiły się dzieci?
- O czym pamiętamy podczas zabaw na śniegu?
5. Zabawa ruchowa „Bitwa na śnieżki”.
Dzieci podzielone na grupy stoją naprzeciw siebie oddzielone liną. Każde z nich trzyma w ręku „śnieżną kulę” (kulę z gazety). Na hasło przerzucają kule na pole przeciwnej drużyny. Na dźwięk dzwonków – przerywają bitwę i sprawdzają, która drużyna ma mniej kul na swoim polu.
6. Przeliczanie elementów zbioru- „Bałwanki i choinka”
Dla każdego dziecka koperta podpisana jego imieniem z wyciętymi 3 lub 4 sylwetami bałwanków i jedną sylwetą choinki.
Dzieci siedzą w kole, wyjmują z koperty sylwety bałwanków i choinki. N. prosi, aby dzieci ułożyły bałwanki od najmniejszego do największego i przeliczyły ile mają bałwanków. Następnie prosi, aby ułożyły najmniejszego bałwanka obok choinki, potem nad choinką, pod choinką oraz na choince.
7. Zabawa z chustą animacyjną „ Śnieżki”.
Dzieci otrzymują kulki z gazety -śnieżki. Na środku rozłożonej chusty postawiony jest kosz . Dzieci w rytm muzyki chodzą w koło chusty. Na przerwę w muzyce zatrzymują się, a N. wywołuje określony kolor na chuście . Dziecko, które stoi przy danym kolorze podchodzi do kosza i wrzuca do niego śnieżkę.
8. „Jak ulepić bałwana?”- historyjka obrazkowa.
Ułożenie obrazków ukazujących etapy powstawania bałwana. Po ułożeniu obrazków omówienie poszczególnych etapów lepienia bałwana.
9. Praca plastyczna „BAŁWAN”
Wspólne wykonanie dużego bałwana z przygotowanych wcześniej elementów.
ZAKOŃCZENIE/PODSUMOWANIE
10. Pozyskiwanie informacji zwrotnej od dzieci na temat przeprowadzonych zajęć.
11. Podziękowanie dzieciom za piękną pracę na zajęciach i rozdanie każdemu w nagrodę naklejki z uśmiechniętym słoneczkiem.