Numer: 50057
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój czworonożny przyjaciel

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PRZEPROWADZONEGO W DNIU 29.10.2019r.
W GRUPIE 5-latków

Temat: Mój czworonożny przyjaciel.

Cele ogólne:
- kształcenie postawy koleżeństwa i przyjaźni,
- wzmacnianie pozycji dziecka poprzez pełną akceptację w czasie zabawy,
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie pogłębianie przyjaźni między dziećmi,
- rozwijanie analizy wzrokowej dzieci

Cele operacyjne: dziecko:
- wyjaśni pojęcie przyjaźni,
- wysłucha wierszy,
- odpowiada na pytania,
- wypowiada się na temat swojego czworonożnego przyjaciela,
- nawiązuje życzliwe kontakty z kolegami,
- rozróżnia zachowania prawidłowe od nieprawidłowych.
Metody: słowna, oglądowa i czynna.

Formy: indywidualna, zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
- wiersze L. Łącz „Przyjaciel ze schroniska”, B. Formy „Przyjaciel”
- papierowe serduszka,
- sylwety psów, budy, wyrazy do globalnego czytania,
- płyta CD z piosenką N. Kukulskiej „Puszek Okruszek”,
- emblematy różnych zwierząt domowych,
- papierowe szablony psa, kasza, mak, piasek

Przebieg zajęcia:
1. Zaproszenie do sali przybyłych gości – dzieci przy wejściu otrzymują naklejki serduszka i przyklejają je sobie na sercu
2. Zaproszenie wszystkich dzieci do KRAINY PRZYJAŹNI: mają tam wstęp tylko ci, którzy posiadają czerwone serduszko.
3. Utworzenie przez dzieci łańcucha przyjaźni i symboliczne przekazanie z rąk do rąk serduszka - symbolu przyjaźni, miłości i dobroci.
4. Przedszkolaki stają w kole i witają się ze sobą: N: witamy się słowami D: dzień dobry N: witamy się gestami D: machajmy N: witamy się mimiką twarzy D: uśmiechy.
5. Zagadka wprowadzająca w tematykę zajęć
Nauczycielka pyta: „Kto z was potrafi rozwiązać zagadkę, którą wam zaraz przeczytam”:
To jedna z najważniejszych osób na świecie.
Jeśli go jeszcze nie macie – może kiedyś znajdziecie.
To ktoś, z kim dobrze jest się bawić, śmiać, rozmawiać.
Czasami miłe niespodzianki sobie sprawiać.
[przyjaciel]

6. Dzieci siedzą w kole na dywanie.
a) Nauczyciel czyta dzieciom wiersz L. Łącz pt. „Przyjaciel ze schroniska”.

Był sobie pewien piesek malutki
Uroczy- mówię Wam
Czepiały się go troski i smutki
Bo był zupełnie sam
Nie miał rodziny, siostry ni braci
W schronisku mieszkał gdzieś

Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,
A był to rudy Grześ
Przytulił pieska- zostali razem
Na dobre i na złe
Znikła samotność, bo przyjaciele
Nie są samotni, nie!
b) Nauczyciel prosi dzieci, aby odpowiedziały na następujące pytania:

- Gdzie mieszkał malutki piesek?
- Czy było mu dobrze?
- Czy miał mamusię albo tatusia?
- Kto wziął pieska?
- Kim dla Grzesia został piesek?
- Czy teraz jest szczęśliwy?
7. "Przyjaciel"- słuchanie wiersza B. Formy, krótka rozmowa na temat treści wiersza:

"Marzy Ania o piesku, o kotku marzy Tomek,
Jurek chce mieć królika, a świnkę morską Romek.
Każdy chce mieć przyjaciela dużego lub małego.
Zajmować się nim ciągle przytulić się do niego."
- Czy każde ze zwierząt może mieszkać w domu ?
- Kto z was ma jakieś zwierzątko w domu ?
- Jak się opiekujecie się swoim przyjacielem ?
8. „Zamieniamy się w zwierzątka!”- gra ruchowa przy piosence „Puszek Okruszek”. Nauczyciel rozdaje dzieciom emblematy zawieszane na szyję z ilustracjami różnych zwierząt domowych. Wszystkie dzieci tańczą w rytm muzyki, a na pauzę w muzyce powinny znaleźć osobę, która na szyi ma taki sam emblemat. Gdy wszystkie dzieci odnajdą parę, zabawa powtarza się.
9. „ Prawda czy fałsz?”
Nauczyciel mówi: „Przeczytam wam teraz zdania.
Posłuchajcie uważnie i powiedzcie, czy się z nimi zgadzacie, czy nie” ( jeśli dzieci zgadzają się ze zdaniem, unoszą serduszko w górę) :
– Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto nas pociesza, gdy się martwimy.
– Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto się z nas naśmiewa.
– Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto pożyczy nam swoją ulubioną zabawkę.
– Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto jest dla nas niemiły.
– Prawdziwy przyjaciel musi mieć tyle samo lat co Ty.
– Prawdziwy przyjaciel ma dla nas czas.
- Prawdziwym przyjacielem nie może być zwierzątko.
10. "Czy ja to buda?"- zabawa dydaktyczna. Wprowadzenie napisów do globalnego czytania: AZOR, BUREK, REKS, MOPS. Dopasowanie napisów do obrazka. Na tablicy umieszczone budy, na których widnieją wizytówki psów: AZOR, BUREK, REKS, MOPS. Na dole tablicy umieszczone są sylwety psów z podpisem. Zadaniem dzieci jest:
- odszukać taki sam napis, jaki ma pies i buda;
- porównać napisy i ustalić podobieństwo;
- umieścić psa i napis obok jego budy;
- podzielić na sylaby imię psa,
11.” Pies”- praca techniczna. Dzieci otrzymują od Nauczyciela wycięty z papieru szablon psa. Ich zadaniem jest ozdobienie szablonu niekonwencjonalnymi materiałami (kaszą, makiem, piaskiem) - smarują fragmenty szablonu klejem, następnie sypią na nie wybrany produkt – praca indywidualna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.