Numer: 50053
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witaminowa układanka. Konspekt zajęć w grupie 5, 6-latków

KONSPEKT ZAJĘĆ OBSERWOWANYCH PRZEPROWADZONYCH W DNIU 06/03/2023 W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH

TEMAT KOMPLEKSOWY: Recepta na zdrowie.
TEMAT ZAJĘĆ: Witaminowa układanka.

CEL OGÓLNY: zapoznanie z zasadami zdrowego stylu życia

CELE SZCZEGÓŁOWE (DZIECKO):
- nazywa i klasyfikuje produkty na zdrowe i niezdrowe
- wymienia nazwy witamin – A, B, C, D
- klasyfikuje produkty żywnościowe ze względu na to jakie witaminy w nich występują
- wie, że witaminy są substancjami niezbędnymi do zachowania zdrowia
- wie, że witaminy znajdują się w produktach spożywczych
- doskonali umiejętność przeliczania w zakresie 10
- doskonali percepcję słuchową oraz umiejętność koncentracji uwagi

- dokonuje samooceny

METODY PRACY: integracyjna, burza mózgów, rozmowa kierowana, zadań stawianych dziecku, eksponująca, ruchowa, ewaluacyjna.

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica interaktywna, zadanie w programie wardwall, tabliczki z nazwami witamin: A,B,C, D, tekst wiersza ,,Witaminowe abecadło”, paski bibuły, plakaty z nazwami witamin A, B, C, D, koperty z obrazkami, nagranie piosenki ,,Witaminowa bomba”, karty do gry ,,Ja mam, kto ma?”, patyczki z wesołymi i smutnymi buźkami dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie- zaproszenie wszystkich dzieci do koła, wspólna recytacja rymowanki ,,Prędko do kółeczka”, następnie zabawa ruchowa ze śpiewem przy piosence ,, Wszyscy są, witam Was”.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć- ,,Co należy robić, aby być zdrowym?- burza mózgów, przedstawienie dzieciom celu zajęć.
3. Zdrowe czy niezdrowe? – zabawa dydaktyczna, nauczyciel zadaje pytania: Czy są takie produkty, które jemy, a które niekorzystnie/korzystnie wpływają na nasze zdrowie? Które to produkty? Dzieci klasyfikują obrazki przedstawiające różne produkty spożywcze do kategorii zdrowe/niezdrowe wykonując zadanie na tablicy interaktywnej w programie wardwall.
https://wordwall.net/pl/resource/2442955/zdrowe-i-niezdrowe-jedzenie
4. Wyjaśnienie pojęcia "witaminy”- nauczyciel prezentuje tabliczki z literami: A, B, C, D, dzieci je odczytują i zastanawiają co mogą oznaczać- są to substancje niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Wpływają one na nasz wzrost, budowę kości, odporność na choroby, a nawet na naszą pamięć. Aby nasz organizm prawidłowo się rozwijał, potrzebujemy wielu witamin. Człowiek pobiera je z pożywienia, najwięcej witamin zawierają owoce i warzywa, ale także mleko, ryby, ziarna i inne produkty. Bardzo ważne jest, abyśmy jadali taki pokarm, który zawiera duże ilości witamin, gdyż ich brak może powodować w naszym organizmie rożne dolegliwości i zaburzenia.
Witamin jest dużo, my poznamy cztery najważniejsze- A, B, C, D.
5. Witaminowe abecadło- słuchanie wiersza Stanisław Karaszewskiego- każde dziecko losuje kolorowy pasek bibuły, szuka osób, które mają paski w tym samym kolorze. Dzieci siadają obok siebie przy stolikach, w ten sposób dzielą się na grupy. Dyżurni rozdają każdej grupie plakat z nazwami witamin (A, B, C, D) oraz koperty z obrazkami warzyw, owoców, produktów spożywczych. Zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiednich obrazków do witamin. Na koniec dzieci wymieniają i przeliczają dopasowane obrazki.
6. Witaminowa bomba- zabawa muzyczno- ruchowa.
7. Ja mam, kto ma?- gra edukacyjna z owocami i warzywami- dyżurni rozdają każdemu graczowi po jednej karcie. Nauczyciel zaczyna zabawę, mówiąc: np. „Ja mam truskawkę, kto ma malinę?’’. Dziecko które ma na swojej karcie truskawkę mówi: „Ja mam malinę, marchewkę?”, itd. aż zostaną odczytane wszystkie karty.
8. Prawda czy fałsz zabawa dydaktyczna- dzieci potwierdzają lub negują wypowiedź nauczyciela podnosząc do góry patyczek z wesołą lub smutną miną.
• Zawsze należy myć ręce przed jedzeniem.
• Owoce i warzywa nie zawierają żadnych witamin.
• Wystarczy zjeść jeden posiłek dziennie, ale za to bardzo obfity.
• Owoce i warzywa - to bogate źródło witamin.
• Należy pić dużo wody.
• Przed snem nie należy się objadać.
• Zęby myjemy raz w roku.
• Pożywienie należy połykać w całości.
9. Podsumowanie zajęć-samoocena (z wykorzystaniem wesołych i smutnych buziek), podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.
Opracowała: Renata Szczytkowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.