Konspekt zajęć przeznaczony dla dzieci 5-6-letnich
Temat zajęcia: „Kosmici”- improwizacja ruchowa przy piosence
Cel główny:
- ćwiczenie umiejętności poruszania się zgodnie z tempem słuchanego utworu
- kształtowanie umiejętności tworzenia układu tanecznego do słuchanej piosenki
Cele operacyjne:
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- ćwiczenie gracji i płynności ruchów
- ćwiczenie narządów mowy
- koncentracja uwagi na postawionych zadaniach
- doskonalenie precyzji ruchów i wyobraźni
- odzwierciedlanie własnych emocji za pomocą ruchu i gestu
- wyrabianie cierpliwości podczas czekania na swoją kolej
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole
Pomoce dydaktyczne:
- magnetofon
- płyta CD z nagraniem muzyki „Taniec połamaniec” , Richard Strauss: Also sprach Zarathustra,
- ilustracja 3D przedstawiająca nieznaną planetę
- kartka, mazaki
Metody:
- słowne: słuchanie wiersza, wypowiedzi dzieci
- oglądowe: oglądanie ilustracji 3D
- czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania
Formy: praca grupowa, zespołowa
Przebieg:
I. Wstęp
1. „UFO”- słuchanie wiersza B. Szymańskiej
- Nauczycielka recytuje wiersz:
Chcecie wierzcie, albo nie,
ale ktoś odwiedził mnie.
Otóż wczoraj przed wieczorem
coś się stało za mym domem.
Wielki talerz wylądował
jeszcze dziś mnie boli głowa.
Latający wielki krążek
bardzo płaski, jak pieniążek.
(...)
Potem drzwi się odsunęły
dwie postacie w nich stanęły.
Zaprosiły mnie do środka
weszłam więc do tego spodka.
Tak poznałam Ufoludki
bardzo dziwne kosmiczne ludki.
I choć dobrze ich widziałam,
to jak wyglądają- nie zapamiętałam.
2. „Podróż na nieznaną planetę”- wypowiedzi dzieci.
- Nauczycielka pyta dzieci:
* Czy chcecie polecieć w Kosmos w poszukiwaniu planety, z której przybyli moi goście?
* Co nam będzie potrzebne, aby odbyć taką podróż?
3. „Lot rakietą”- opowieść ruchowa (wg K. Kurtyły)
- Nauczycielka włącza muzykę i mówi treść opowiadania, a dzieci przedstawiają je za pomocą ruchu i gestu.
Chyba przyszła już pora na kosmiczną podróż?.... zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - najpierw prawa, teraz lewa noga...gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawda?...od czego więc zaczniemy?...oczywiście od butów - uwaga wkładamy: prawy but, teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm...
Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną....uwaga turbulencje...zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych...więc „gaz do dechy”!...uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę...udało się, możemy odetchnąć z ulgą – uff. Wyjrzycie przez okno z prawej strony z pewnością zobaczycie planetę. To tu! Lądujmy na tej pięknej planecie, może uda nam się spotkać ufoludka. Trzy- czte-ry lądujemy!
II. Część główna
4. „Na nieznanej planecie”- burza mózgów.
- Nauczycielka odsłania ilustrację i mówi dzieciom, że tak wygląda planeta, na której wylądowaliśmy. Niestety nie ma jeszcze nazwy. Dzieci podają własne pomysły na nazwę planety (nauczycielka wszystkie spisuje) a następnie wybierają najlepszą nazwę (poprzez głosowanie).
5. „Kosmici”- improwizacja ruchowa przy piosence.
- Nauczycielka pyta dzieci, czy na tej planecie chodzi się tak samo jak po Ziemi (dzieci odpowiadają, że nie). Następnie włącza muzykę i prosi, aby dzieci pokazały, w jaki sposób należy się tu poruszać. Następnie dzieli dzieci na 4 zespoły i prosi, aby ułożyły kosmiczny taniec.
6.. „Kosmiczne tańce”- prezentacja stworzonych układów tanecznych.
III. Zakończenie
7. „Język ufoludków”- ćwiczenia ortofoniczne.
- Nauczycielka pyta dzieci, jakim językiem mogą mówić ufoludki? Wybrane dzieci podają odgłosy- reszta dzieci je naśladuje.
8. „Powrót na Ziemię”- zabawa naśladowcza.
- Nauczycielka pokazuje dzieciom różne gesty, które muszą naśladować w różnym tempie.