Konspekt zajęć przeznaczony dla dzieci 5-6-letnich
Temat zajęcia: „Masterchef”- samodzielne wykonanie sałatki owocowej (każde dziecko sobie)
Cel główny:
- wybieranie różnych owoców do swojej sałatki
- samodzielne krojenie owoców plastikowym nożem
- wdrażanie dzieci do spożywania owoców sezonowych
Cele operacyjne:
- wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się plastikowym nożem
- przestrzeganie zasad higieny podczas pracy kuchennej
- przełamywanie niechęci do niektórych smaków
- tworzenie sałatki zgodnie ze stworzonym przez siebie przepisem
- dostrzeganie walorów odżywczych, smakowych i zdrowotnych sałatek owocowych
- wyrabianie prawidłowej reakcji na słowny sygnał nauczycielki
Pomoce:
- owoce, miski, deski do krojenia, noże plastikowe, tarki, talerzyki, łyżki, sok owocowy, jogurt naturalny, fartuszki i chustki na głowę dla każdego dziecka, obrusy, emblematy z owocami (jabłka, banany, winogrona, pomarańcze) dla każdego dziecka
Metody:
- słowna: regulamin bezpieczeństwa
- czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania
Formy: praca grupowa, indywidualna
Przebieg zajęcia:
I. WSTĘP
1) „Witaminki”- improwizacja ruchowa na podstawie piosenki z repertuaru Fasolek
- Te z dzieci, które znają piosenkę mogą ją śpiewać. Wszystkie dzieci pokazują za pomocą ruchu, gestu i mimiki słowa piosenki.
WITAMINKI
Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inni chłopcy, silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek!
Witaminki, witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mają dziarskie minki,
bo zjadają witaminki!
Witaminki, witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mają dziarskie minki,
bo zjadają witaminki!
Wiśnie i śliwki, chrupka marchewka,
gruszka, pietruszka i kalarepka,
kwaśne porzeczki, słodkie malinki,
to wszystko właśnie są witaminki!
Witaminki, witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mają dziarskie minki,
bo zjadają witaminki!
Witaminki, witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mają dziarskie minki,
bo zjadają witaminki!
2) Mycie owoców i rąk
3) Zapoznanie z instrukcją bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem i tarką
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
4) „Masterchef”- samodzielne wykonanie sałatki owocowej (każde dziecko sobie)
- Dzieci samodzielnie myją owoce, kroją i mieszają sałatkę, z drobną pomocą nauczycielki obierają owoce (5-latki).
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
5) Sprzątanie stolików.
6) Nakrycie do stołu.
7) Degustacja sałatki.
8) „Sałatka owocowa”- ćwiczenia inhibitacyjno- incytacyjne
- Dzieci podzielone są na 4 grupy: jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie. Ustawiają się grupami w kątach sali. Na sygnał słowny nauczycielki zamieniają się miejscami całymi grupami (np. „gruszki- śliwki”). Na sygnał nauczycielki „sałatka owocowa”- w każdym kącie sali staje przynajmniej jedno dziecko z każdej grupy owoców.