Numer: 50035
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tydzień z Kicią Kocią. Scenariusz cyklu zajęć dla dzieci 3-4-letnich

Temat cyklu zajęć: "Spotkanie z Kicią Kocią i jej przyjaciółmi na
podstawie wybranych utworów Anity Głowińskiej. Wprowadzenie najmłodszych przedszkolaków w świat książek. Rozbudzanie przyszłych pasji czytelniczych.

Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań książką
- kształcenie umiejętności uważnego słuchania
- odpowiadanie na pytania nauczyciela
- wzbogacanie słownika czynnego dzieci
- kształcenie spostrzegawczości wzrokowej
- doskonalenie pamięci, logicznego myślenia
- utrwalanie umiejętności liczenia
- rozumienie pojęć dotyczących wielkości i położenia przedmiotów w przestrzeni
- doskonalenie sprawności manualnej
- rozwijanie aktywności dzieci
- rozwijanie sprawności ruchowej

Cele operacyjne - dziecko:
-skupia uwagę na słuchanym utworze, poleceniu nauczyciela
- wypowiada się n/t utworu
- prawidłowo buduje proste zdania
- używa słów związanych z omawianą tematyką
- zapamiętuje proste informacje
- potrafi logicznie myśleć
- różnicuje sylwety wg koloru
- prawidłowo i sprawnie liczy
- rozumie pojęcia dotyczące wielkości i położenia przedmiotu w przestrzeni
- wykonuje zadania wymagające sprawności manualnej
- bierze aktywny udział w zabawach /dydaktycznych, ruchowych/

Metody: - słowna: - czytanie opowiadań
- rozmowa
- objaśnienia nauczyciela
- oglądowa: - pokaz, prezentacja
- obserwacja
- czynna: - zadań stawianych do wykonania
- udział w zabawach dydaktycznych, ruchowych
- wykonywanie zadań manualnych

Formy: - praca z całą grupą
- zabawa w zespołach

Środki dydaktyczne:
- teksty opowiadań /książeczki/
- maskotka Kici Koci
- obrazki
- sylwety do zabawa dydaktycznych
- materiały do prac plastycznych / kartki, kredki, plastelina, akwarele, pędzle, farby plakatowe, gąbki/
- marchewka, sok marchewkowy
- kącik lekarski

Przebieg:

Temat dnia: "KICIA KOCIA - CO ZASIEJEMY W OGRÓDKU?"

1. "Kicia Kocia" - zapoznanie dzieci z autorką cyklu opowiadań A. Głowińską - przybliżenie postaci pisarki.
Słuchanie utworu "Kicia Kocia - co zasiejemy w ogródku?" czytanego przez nauczycielkę. Utrwalenie wyglądu /obrazki/i nazw warzyw występujących w utworze: pietruszka, sałata, groszek, cebulka. Zabawa naśladowcza "Ogrodnicy". "W krainie marchewki" - oglądanie przygotowanych marchewek /czy jest smaczna, zdrowa - odwołanie się do treści utworu/- degustacja warzywa /paski, plasterki, sok/. Praca plastyczna "Marchewka"- rozcieranie plasteliny w konturach, dorysowywanie kredkami zielonej natki.

Temat dnia: KICIA KOCIA JEST CHORA"

2. "Choroba Kici Koci" -czytanie opowiadania pt. "Kicia Kocia jest chora"- rozmowa z dziećmi n/t utworu, oceniania zachowania Kici - Czy chętnie się leczyła? Jakie brała lekarstwa? Jak się czujemy, gdy jesteśmy chorzy? - odwołanie się do doświadczeń dzieci. Zabawa dydaktyczna "Lekarstwa dla Kici Koci" - segregowanie sylwet, liczeni - przypomnienie, że nie należy samemu brać żadnych lekarstw
"U lekarza" - tworzenie prostych scenek dramowych z wykorzystaniem akcesoriów z kącika lekarskiego.

Temat dnia: KICIA KOCIA NA LOTNISKU

3."Kicia Kocia w podróży" - poznanie przygody Kici na lotnisku na podstawie utworu "Kicia Kocia na lotnisku". Oglądanie ilustracji książkowych - poznanie kolejnych etapów przygotowania do podróży, wypowiedzi dzieci. Zabawa naśladowcza "Pakujemy walizkę". Zabawa dydaktyczna "Walizki" - segregowanie walizek z kółkami i bez kółek, liczenie - szukanie walizki rodziny Kici Koci /różowa/. Zabawa dydaktyczno - ruchowa "Zaginione walizki" - szukanie sylwet ukrytych w sali. Zabawa naśladowcza "Samoloty" /start. lot, lądowanie - gdzie? - pomysły dzieci/.Praca plastyczna "Samoloty"- wykonanie prostej składanki z papieru, dorysowywanie okien, drzwi, kolorowanie pojazdu kredkami. Swobodne zabawy z samolotami.

Temat dnia: KICIA KOCIA NA PLENERZE

4."Malujemy' - słuchanie opowiadania "Kicia Kocia na plenerze" czytanego przez nauczycielkę; wyjaśnienie pojęć: "plener", "sztalugi", "paleta farb". "Czyje to prace?" - oglądanie obrazków namalowanych przez Kicię Kocię i jej przyjaciół /dopasowanie obrazków i ich twórców/. "Malarze" - malowanie w powietrzu raz prawą, raz lewą ręką. Zabawa dydaktyczna "Palety z farbami" - dobieranie par sylwet wg tego samego układu 5 - ciu kolorów na palecie. "Zaczarowany pędzel" - "malowanie" językiem zębów od zewnątrz i od wewnątrz. Zabawa dydaktyczna "Farby" - szukanie sylwet farb ukrytych w sali, liczenie. "Malarze"- malowanie akwarelami dowolnych prac /duży format/ - wg pomysłów i umiejętności dzieci; stwarzanie dzieciom okazji do wyrażania ekspresji twórczej. Zorganizowanie wystawki prac.

Temat dnia: KICIA KOCIA MA BRACISZKA NUNUSIA
5. "Wózki" - oglądanie obrazków przedstawiających wózki w różnych kolorach - jaki wózek dostanie Nunuś? - ukierunkowanie uwagi dzieci przed czytaniem książki "Kicia Kocia ma braciszka Nunusia". Rozmowa z dziećmi n/t utworu, odpowiadania na pytania nauczyciela, wyszukiwanie właściwego wózka Nunusia /zielony/. Zabawa naśladowcza "Co robi dzidziuś?"/w oparciu o tekst opowiadania//dużo płacze, śpi, je/. "Kicia Kocia jest wesoła - smutna?" - dobieranie sylwet - próby uzasadniania dlaczego taka jest /co się zmieniło?/. Zabawa naśladowcza "Idziemy na spacerek z wózkiem". Praca plastyczna "Kocyk dla Nunusia" - projektowanie kocyka dla młodszego braciszka Kici Koci - pieczątkowanie gąbką moczoną w farbie plakatowej., tworzenie fantazyjnych, barwnych wzorów.

Podsumowanie tygodnia z Kicią Kocią - wypowiedzi dzieci - co im się najbardziej podobało, dlaczego?
Propozycja zorganizowania kolejnego tygodnia z nowymi przygodami Kici Koci i jej przyjaciół.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.