Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy IV
Czas: 2h dydaktyczne
Temat: Niezwykłe lekcje w akademii pana Kleksa.
Cele lekcji:
Uczeń:
– poszukuje w tekście informacji na temat nietypowych lekcji w akademii pana Kleksa,
– uzupełnia notatkę rysunkową - sketchnotkę,
– wyszukuje w internetowym słowniku frazeologicznym związek mieć olej w głowie,
– wykonuje ćwiczenie w LearningApps,
– redaguje w punktach przepis na udaną kleksografię,
– wykonuje własne kleksy, tworzy do nich rymowankę,
– ogląda fragment filmu ukazujący lekcję kleksografii,
– wykleja imię włóczką na papierze,
– podaje nazwy geograficzne, które wskaże na globusie,
– ocenia zajęcia profesora, uzasadnia odpowiedź.
Formy i metody pracy:
– indywidualna, zbiorowa;
– poszukująca, zajęć praktycznych.
Środki i materiały dydaktyczne:
– lektura "Akademia Pana Kleksa",
– karta pracy,
– fragment filmu https://www.youtube.com/watch?v=GnSXpHFijK4,
– zadanie w Learning.Apps https://learningapps.org/watch?v=pnu7ugi3t22
– kartki, atrament, włóczka,
– globus,
– tablica multimedialna, komputer.
Przebieg zajęć:
I Część wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji.
2. Sprawdzenie pracy domowej, podanie celów zajęć.
II Ogniwo właściwe:
1. Uzupełnianie przygotowanej przez nauczyciela karty pracy – sketchnotki:
a) plan porannych czynności,
b) poszukiwanie w słowniku frazeologicznym związku wyrazowego mieć olej
w głowie,
c) dopasowanie nazw przedmiotów do ilustracji w aplikacji LearningApps,
d) wypisanie przymiotników – określeń lekcji pana Kleksa,
e) redagowanie przepisu na udaną kleksografię.
2. Tworzenie kleksów i dopisywanie rymowanek, historyjek do nich.
3. Oglądanie fragmentu filmu "Akademia Pana Kleksa" z 1983 roku w reżyserii K. Gradowskiego – lekcja kleksografii.
4. Wskazywanie na globusie i odczytywanie nazw geograficznych.
5. Wyklejanie imienia włóczką.
III Część podsumowująca:
1. Wybór najciekawszej lekcji - ocena zajęć profesora, uzasadnianie odpowiedzi.
2. Ocena pracy na lekcji. Zapisanie zadania domowego.