Scenariusz zajęć z FOIS
TEMAT: Po co należy segregować śmieci ?
LICZBA UCZNIÓW: 5
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 1 godziny
NAUCZYCIEL: Małgorzata Trzcińska
CELE: OPERACYJNE: uczeń potrafi lub wie
wie co to są śmieci
wie jak wygląda specjalny pojemnik na odpady
wie po co segreguje się śmieci
zna sposoby segregacji śmieci
potrafi rozpoznać i nazwać materiał z jakiego wykonany jest odpad
wie co to jest makulatura
jest świadom możliwości wtórnego wykorzystania odpadów
potrafi prawidłowo segregować odpady
jest świadom możliwości uczestnictwa w szeroko rozumianej ekologii
METODY PRACY:
podające , pogadanka
oparte na obserwacji, pokaz, demonstracja
praktycznego działania
FORMY PRACY: grupowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Książeczki o odpadach, różne odpady, pojemniki do segregacji
z odpowiednimi kolorowymi oznaczeniami, kolorowe worki do odpadów, filmiki
instruktarzowe.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
powitanie uczniów
podanie tematu zajęć i wprowadzenie do tematyki poprzez obejrzenie filmików
instruktarzowych na temat segregacji odpadów pt: „ Felka rady jak segregować
odpady”
rozmowa na temat filmiku
wyjaśnienie pojęcia segregacji
omówienie różnego rodzaju rodzajów pojemników
wyjaśnianie znaczenia symbolów znajdujących się na pojemnikach do segregacji
wyjaśnienie znaczenia zwrotu „ zachowania proekologiczne”
rozmowa na temat sposobu powtórnego wykorzystania odpadów
próbne nazywanie i segregowanie zgromadzonych, przykładowych odpadów
uczniowie dostają kartę pracy ( kolorują pojemnik z odpadami na odpowiedni kolor)
sprawdzenie i prezentacja kart pracy
sprzątnięcie sali po zajęciach
podsumowanie zajęć i przytoczenie odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie zajęć
pożegnanie , zakończenie zajęć
WNIOSKI:
Niepełnosprawni uczniowie bardzo chętnie zajmują się segregacją odpadów. Kontrolują
siebie nawzajem i nauczycieli czy stosują segregacje odpadów.