Konspekt lekcji techniki dla klasy IV
Temat: „Naturalne włókna zwierzęce”
Czas trwania: 45 minut/jedna lekcja/
Data: 29.11.2022
Cel ogólny: Uczeń poznaje naturalne włókna zwierzęce, ich
pochodzenie i etapy produkcji. Samodzielnie wykonuje ozdobę
bożonarodzeniową z użyciem różnych rodzajów wełny.
Cele operacyjne:
Poziom wiadomości: uczeń
• zna podział włókien,
• zna etapy powstawania wełny
• zna materiały i narzędzia do wykonania przestrzennej pracy
plastycznej
Poziom umiejętności: uczeń
• potrafi dobrać materiały pomocnicze i wie jak ich użyć
• potrafi przygotować stanowisko pracy
• potrafi przygotować poszczególne elementy pracy plastycznej
• Potrafi posprzątać stanowisko pracy
Poziom postaw: uczeń
• będzie pracował samodzielnie i w grupie
• będzie współpracował w grupie przy wykonywaniu czapeczki
• będzie przestrzegał zasad bezpiecznej pracy w klasie
• będzie reagował na polecenia nauczyciela dotyczące kolejności
działania
Cele terapeutyczne:
✓ kształcenie poczucia przynależności każdego ucznia,
✓ uaktywnianie i ośmielanie uczniów „wycofujących się”,
✓ wzbogacanie słownictwa ucznia o nazwy właściwe dla tematu
prowadzonych zajęć,
✓ doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na danym
problemie,
✓ stymulowanie do zachowań adekwatnych do sytuacji,
✓ doskonalenie współpracy w toku procesu lekcyjnego w grupie
zadaniowej.
Metody pracy:
• pogadanka z omówieniem
• prezentacja
• zajęcia praktyczne
• zmówienie połączone z samooceną.
Formy pracy:
• praca zbiorowa
• praca indywidualna.
Zasady pracy:
• indywidualizacji
• łączenie teorii z praktyką
• wzajemnej pomocy.
Środki dydaktyczne:
• wełna czesankowa
• wełna w motku
• rolka po papierze toaletowym
• drewniana kuleczka
• klej na gorąco
Środki terapeutyczne:
• muzyka relaksacyjna,
• świeca zapachowa,
• specjalne ustawienie ławek.
Przebieg lekcji:
I. Czynności organizacyjno-porządkowe:
• powitanie uczniów
• sprawdzenie obecności
(Nauczyciel wspomagający sprawdza, czy wszyscy uczniowie przygotowali się do lekcji).
II. Instruktaż wstępny:
• zapoznanie z tematem i celem zajęć
• prezentacja
• przypomnienie zasad bhp obowiązujących podczas zajęć
(Nauczyciel wspomagają zachęca do słuchania.)
III. Realizacja zajęć:
• poszczególne omówienie etapów pracy przez nauczyciela prowadzącego
• (Nauczyciel wspomagają i uczniowie przy pomocy nauczyciela prowadzącego przygotowują materiały do pracy.).
• uczniowie tną wełnę na czapeczkę
• uczniowie przygotowują wełnę czesankową na brodę krasnala
• uczniowie przewlekają przez drewniany koralik wełnę na wąsy
(Uczniom mającym trudności pomaga nauczyciel wspomagający).
• uczeń rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela
• uczeń potrafi pracować samodzielnie
• uczeń potrafi zgodnie współpracować w zespole, współdziałać i
komunikować się w grupie
• uczniowie sprzątają stanowisko pracy.
IV. Zakończenie
• pogadanka, nauczyciel dokonuje podsumowania i powtórzenia
wiadomości podanych w czasie lekcji
• dokonuje analizy problemów wynikłych na lekcji i podpowiada
sposoby ich wyeliminowania
• uczniowie samodzielnie oceniają swoje wyroby
• sprzątanie pracowni i stanowisk pracy
(Nauczyciel wspomagający dziękuje za wspaniałą pracę, dostrzega nawet najdrobniejszy wysiłek dziecka i motywuje do dalszej efektywnej pracy. Rozdaje uczniom karteczki, na których anonimowo piszą, co im się na lekcji podobało, a co nie? Karteczki wrzucają do pojemnika wychodząc z lekcji)
• pożegnanie