Konspekt zajęć dla klasy IV z przyrody
Temat: „Rodzaje krajobrazu”
Cel ogólny: Opanowanie podstawowego słownictwa przyrodniczego (biologicznego, geograficznego, z elementami słownictwa fizycznego i chemicznego).
Poznanie przyrodniczych i antropogenicznych składników środowiska, rozumienie prostych zależności między tymi składnikami.
Cele operacyjne:
wskazuje w terenie składniki środowiska antropogenicznego,
rozpoznaje w terenie i nazywa składniki środowiska antropogenicznego i określa ich funkcje,
określa zależności między składnikami środowiska przyrodniczego i antropogenicznego,
charakteryzuje współczesny krajobraz,
ocenia zmiany zagospodarowania terenu wpływające na wygląd krajobrazu,
ocenia krajobraz pod względem jego piękna oraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego,
poznaje miejsca występowania obszarów chronionych, pomników przyrody, obiektów zabytkowych,
rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela,
uczeń potrafi pracować samodzielnie,
uczeń potrafi zgodnie współpracować w zespole, współdziałać
i komunikować się w grupie.
Cele terapeutyczne:
kształcenie poczucia przynależności i przydatności każdego ucznia,
uaktywnianie i ośmielanie uczniów „wycofujących się”,
wzbogacanie słownictwa ucznia o nazwy właściwe dla tematu prowadzonych zajęć,
doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na danym problemie,
stymulowanie do zachowań adekwatnych do sytuacji,
doskonalenie współpracy w toku procesu lekcyjnego w grupie zadaniowej.
Metody pracy:
słowna – pogadanka, praca z tekstem, objaśnienia,
oglądowa – prezentacja,
działań praktycznych – praca z tekstem, wypełnianie kart pracy.
Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
zdjęcia krajobrazów, podręcznik, zeszyt ćwiczeń.
Czas trwania: 45 minut (jedna lekcja).
Data: 07.11.2022 r.
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1. Przywitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
(Nauczyciel wspomagający sprawdza, czy wszyscy uczniowie przygotowali się do lekcji).
II. Realizacja określonych celów zajęć.
1. Wprowadzenie i zapisanie tematu.
(Nauczyciel wspomagają zachęca do pisania oraz do słuchania. Motywuje do pracy oraz koryguje ewentualne błędy.).
2. Rozwinięcie-prezentacja:
(Dzieci słuchają nauczyciela wiodącego podczas prezentacji, korzystając z komentarza objaśniającego nauczyciela wspomagającego.).
3. Część praktyczna - zeszyt ćwiczeń.
(Uczniowie sami bądź zgodnie z zapisami na tablicy uzupełniają ćwiczenia. Nauczyciel wspomagający kontroluje stopień zrozumienia polecenia wydanego przez nauczyciela wiodącego, ewentualnie udziela dodatkowych objaśnień. Zachęca do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz czuwa nad ich prawidłowym zapisem. Zachęca do pracy, jeżeli będzie potrzeba pomaga konstruować poprawne zdania, wypowiedzi.)
4. Sprawdzenie przez nauczyciela wiodącego poprawności wykonania ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń. Po każdym zadaniu wykonanym samodzielnie, nauczyciel wiodący sprawdza poprawność zapisów uczniów-odpowiedzi uczniów są głośno czytane i korygowane.
(Nauczyciel wspomagający sprawdza poprawność zapisów oraz pomaga na kierowaniu uwagi na odpowiednie i właściwe działania.).
III. Zakończenie zajęć.
1. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela, dokonanie oceny uczniów (ich aktywności na zajęciach, zdobytych umiejętności i wiadomości).
(Nauczyciel wspomagający dziękuje za wspaniałą pracę, dostrzega nawet najdrobniejszy wysiłek dziecka i motywuje do dalszej efektywnej pracy.)
Opracowała:
mgr inż. Justyna Łęczycka