Scenariusz zajęć
Grupa: 5,6 latki
Temat: Malujemy muzykę
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5) Uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne.
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk, rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, integracyjnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego.
7) Eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały,
Cele ogólne- dziecko:
- Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, wyczucia rytmu, tempa i reakcji na dźwięki,
- Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia,
Cele szczegółowe- dziecko:
- Potrafi wyciszyć się i uważnie słuchać zwracając uwagę na rytm i tempo melodii,
- Reaguje na przerwę w muzyce i zmiany dynamiczne,
- Rozwija wyobraźnię muzyczną, plastyczną
- Potrafi w kreatywny sposób przelać na papier melodię,
- Rozwija zdolności manualne, koordynacje wzrokowo- ruchową
- Czerpie radość ze wspólnej zabawy szanując przy tym potrzeby innych dzieci,
Metody:
słowna- rozmowy, piosenka, objaśnienie
czynna- zadanie stawiane dziecku
percepcyjne- pokaz przykład
Środki dydaktyczne:
Płyta CD, duże kartki papieru, farby (trzy kolory), pędzle, praca przykładowa,
Formy:
• Indywidualna,
• z całą grupą,
• jednorodna.
Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
1. Przywitanie się piosenką pt. „Witaj”. Przypomnienie pory roku, miesiąca oraz dnia tygodnia.
2. Zabawa rytmiczna w kole.
Część realizacyjna:
3. Omówienie i zaprezentowanie dzieciom co to jest rytm, tempo w muzyce. Po wysłuchaniu przykładów- rozmowa na temat ich spostrzeżeń.
4. Wysłuchanie utworu muzycznego Fryderyka Chopina (w tym Preludium Des-dur)
5. Łączenie ekspresji muzycznej z plastyczną. Wyjaśnienie i zaprezentowanie krok po kroku przykładu wykonania pracy plastycznej jednocześnie dając swobodę jej wykonania.
6. Naśladowanie ruchem rąk nastroju słuchanego utworu; zwracanie uwagi na jego tempo i dynamikę.
7. Ilustrowanie ruchem Preludium Des-dur Fryderyka Chopina, z wykorzystaniem kolorowych farb i dużych kartek. Zwracanie uwagi na potrzeby innych dzieci i spokojne wykonanie pracy.
Część podsumowująca:
8. Prezentowanie swoich prac i ułożenie ich na wystawie w sali przedszkolnej.
9. Posprzątanie swojego miejsca pracy.