SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE MIESZANEJ WIEKOWO
Podstawa programowa:
I. FIZYCZNY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkt: 1,3, 7
II. EMOCJONALNY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkty: 8
III. SPOŁECZNY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkty: 8,9
IV. POZNAWCZY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkty: 5,11,12, 14, 15
Temat: Co ma matematyka do piernika?
Cele główne:
• doskonalenie umiejętności klasyfikowania i definiowania;
• rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
• kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 3.
Cele operacyjne: dziecko:
• rozwija koordynację wzrokowo-ruchową podczas układania obrazka z części;
• rozwija umiejętność koncentracji uwagi podczas słuchania wiersza;
• rozwija wyobraźnię i podejmuje próbę odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela;
• zapoznaje się z pojęciami takimi jak przed, za, obok, nad, pod;
• przelicza elementy, porównuje liczebność zbiorów;
• klasyfikuje pierniczki wg wybranej cechy (zdobienie – kropki) do odpowiedniego domku;
• uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela;
• utrwala nawyki higieniczne podczas wykonywanych prac;
• zapoznaje się z produktami potrzebnymi do wykonania pierników;
• rozwija sprawność manualną;
• rozwija umiejętność pracy w zespole.
Metody: czynna, oglądowa, słowna
Formy: indywidualna, zespołowa
Miejsce: sala „ Żabki”
Środki dydaktyczne: ilustracja pocięta na cztery części (piernikowy ludzik), tekst wiersza A. Bober „Ludzik z piernika”, elementy wycięte z papieru: domek, ludzik z piernika, cukierki, żelki, lukrowe laski, ilustracje piernikowych domków oraz piernikowych ludzików, produkty potrzebne do wykonania pierników, przepis na pierniki, narzędzia kuchenne: łyżki, szklanka, miska, blacha do pieczenia, wałek, foremki.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie (melodia Panie Janie)
Witaj (imię dziecka), witaj (imię),
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,
Bądź wśród nas
2. Przedstawienie bohatera zajęć - dzieci układają pocięty na kilka części obrazek, a następnie opowiadają co przedstawia ilustracja (piernikowy ludzik).
3. "Ludzik z piernika" – zachęcenie do wysłuchania wiersza A. Bober.
Nauczyciel ilustruje treść za pomocą obrazków i wyciętych z papieru mniejszych elementów.
Był sobie Ciastek, ludzik z piernika,
któremu domek w kawałkach znikał.
Nie wiedział czemu, no i dlaczego,
ktoś wciąż podjada domeczek jego
pięknie zdobiony, w kakaowych ścianach,
czekoladowych oknach, lukrowych firanach.
Tuż przed świętami został zbudowany,
i od tego czasu jest ciągle podgryzany.
Pierwsze zniknęły dropsy z dachówek.
Później kilkanaście żelkowych żarówek.
Następnie cukrowe laski przy drzwiach.
Po czym zaginął calutki dach.
Po kawałeczku ścian ubywało,
aż domku z piernika niewiele zostało.
Martwi się Ciastek, że w trakcie świąt,
trudno mu będzie o własny kąt.
Budzi się rano, oczom nie wierzy,
a przed nim brązowe ciasto leży.
Skacze, się kręci, brawo bije.
Za głowę się łapię, wygina szyję.
I już nasz Ciastek martwić się przestaje,
bo wie, że dla niego nowy domek powstaje.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
• Jak się nazywał ludzik z piernika?
• Dlaczego Ciastek się zmartwił?
4. „Gdzie jest Piernik?” – ćwiczenie rozwijające orientację w schemacie ciała i przestrzeni.
Dzieci po kolei losują po jednym pierniku wyciętym z papieru i uważnie słuchając poleceń nauczyciela i obserwując jego ruchy starają się umieszczać ludziki w różnych miejscach, pod dyktando: przed sobą, za sobą, z boku, na głowie, nad głową, pod pachą.
5. „Domki Pierników”
Nauczyciel prezentuje dzieciom trzy domki, na których namalowane są kropki ( odpowiednio: pierwszy domek – jedna kropka, drugi domek - dwie kropki, trzeci domek-trzy kropki)
Dzieci po kolei podchodzą z piernikami, które wcześniej wylosowały, a ich zadaniem jest dopasowanie swoich pierników do domków z taką samą liczbą kropek. Na pierniczkach również namalowane są kropki.
Nauczyciel zadaje pytania:
• Ile pierników mieszka w pierwszym domku? Ile w drugim? Ile w trzecim?
• W którym domku mieszka najwięcej pierników?
• W którym domku mieszka najmniej pierników?
6. „Pieczemy pierniki”
Zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa podczas prac wykonywanych w kuchni oraz zasadami higieny.
Nauczyciel przedstawia dzieciom produkty, które są potrzebne do wykonania pierników. Dzieci podejmują próby nazwania poszczególnych składników. Z pomocą nauczyciela wkładają do miski wszystkie odmierzone produkty. Po przygotowaniu ciasta dzieci wycinają foremkami ciasteczka i układają na blaszce.