Numer: 50009
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy i gry matematyczne

Scenariusz zajęć matematycznych

Temat zajęć: Zabawy i gry matematyczne.

Treści programowe:

III: 8,9;
IV: 7,12,14,15

Cele główne:

• kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania
• wdrażanie dzieci do uważnego słuchania i skupiania się na wykonywanych czynnościach.

Cele operacyjne (dziecko):

• rozwija aktywność ruchową;
• rozwija koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową;
• zgodnie współdziała w zespole podczas wykonywania zadań
• przelicza elementy w zbiorze

Metody pracy oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, objaśnianie, rozmowa, praca z kartą pracy
Metody oparte na aktywności dziecka: słuchanie, aktywność ruchowa, rozmowa,

Formy pracy:
• zbiorowa
• zespołowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
karty pracy, ołówki, piłka, 2 samochody zabawkowe, kartki białe, czerwone i zielone, napisy : „meta”, „start”, kostka do gry.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Chodźcie wszyscy tu do koła” - dzieci ustawiają się w kole.
Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło.
Chodźcie wszyscy tutaj wraz, bawmy się w zimowy czas.
Jedna ręka, druga ręka, jedna noga, druga noga-
całe ciało oraz głowa. Witamy Was.

2. „Policz kropki” (przeliczanie elementów w zbiorze)
Dzieci dobierają się parami. Każda para dostaje kartę pracy z narysowanymi kropkami po jednej stronie kartki. Zadaniem dzieci jest policzyć kropki po lewej stronie, a następnie dorysować tak, by po prawej stronie było ich tyle samo.

3. „Podaj liczbę” - dzieci ustawiają się w kole.
Nauczyciel zaczyna: „Jestem liczbą 1, podaj liczbę o dwa większą” i rzuca piłeczkę do wybranego dziecka. Ono odpowiada: „Jestem liczbą trzy”. Rzuca piłeczkę do innego dziecka i mówi: „podaj liczbę o jeden mniejszą” itd.

4. Gra- wyścig samochodów
Nauczycielka przygotowuje dwa samochody (zabawki) w różnych kolorach. Dzieci odliczają do dwóch, dzieląc się tym samym na dwie drużyny. Na podłodze układa z kartek trasę samochodów. Wśród białych kartek jest kilka czerwonych i zielonych. Po odczytaniu wyrazów „meta” i „start”, umieszcza je na początku i końcu trasy. Dzieci ustalają wspólnie zasady gry, np.:
• wejście na czerwone pole powoduje stratę kolejki;
• wejście na zielone pole pozwala wykonać o jeden ruch do przodu więcej.

8. Zakończenie

Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach. Sprzątanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.