SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT WYKORZYSTANY
NA ZAJĘCIACH OTWARTYCH DLA DZIECI I ICH RODZICÓW
Temat: W indiańskiej wiosce
Cele ogólne:
doskonalenie wzajemnych kontaktów (głównie dziecko – rodzic); pokonywanie barier, zwłaszcza nieśmiałości
zapoznanie z wiadomościami dotyczącymi życia Indian
rozpoznawanie i utrwalenie kolorów podstawowych
Cele operacyjne (dziecko...):
porozumiewa się i współpracuje z rodzicem
wymieni charakterystyczne cechy wyglądu Indianina
nawlecze sprawnie koraliki na sznurówki podczas wykonywania indiańskiego naszyjnika
rozpozna kolory podstawowe (niebieski, żółty, zielony, czerwony) w czasie zabawy „Kolorowy deszcz” oraz wyboru kwiatów
zilustruje ruchem muzykę podczas zabawy ruchowej „Podróż do Ameryki” oraz ekspresji ruchowej „Zaklinacze deszczu”
Metody pracy:
metody słowne
metody czynne
metody percepcyjne
Formy pracy:
zbiorowa jednolita
grupowa jednolita
Pomoce dydaktyczne:
sznurówki, koraliki
gotowe elementy z kolorowych brystoli na pióropusze
kredki do makijażu
drobno pocięta bibuła ( 4 kolory: niebieski, żółty, zielony, czerwony)
wizytówki (4 kolory)
magnetofon, nagrania Ennio Morricone, Diego Modeny, nagranie „Samolot”
chusta animacyjna
bibułowe kwiaty
Przebieg:
1. Wejście nauczycielki przebranej za Indiankę. Zaproszenie uczestników do podróży samolotem.
2. „Podróż do Ameryki” – zabawa ruchowa przy nagraniu „Samolot”.
3. Charakteryzowanie się Indian (w tle muzyka) – przekształcenia:
wykonanie indiańskiego naszyjnika (każdy dla siebie) – nawlekanie koralików na sznurówki,
wykonanie pióropuszy (dzieci dokonują wyboru elementów, rodzice łączą elementy),
wzajemne (rodzic – dziecko) malowanie barw plemiennych na twarzy.
4. Wybór wizytówki (rodzic wybiera taką samą wizytówkę jak dziecko).
5. Wybór indiańskiego imienia (burza mózgów):
rodzic podpisuje wizytówkę dziecku,
dziecko kreśli znaki plemienne na wizytówce rodzica.
6. „Indiański okrzyk” – burza mózgów, ćwiczenia artykulacyjne. Każde dziecko wspólnie z rodzicem wymyśla własny okrzyk indiański, następnie prezentuje okrzyk przed grupą.
7. „Zaklinacze deszczu” – ekspresja ruchowa przy muzyce.
8. „Kolorowy deszcz” ( w tle muzyka):
odwzorowywanie kolorów – dzieci kładą drobno pociętą bibułę na chustę animacyjną według kolorów własnych wizytówek,
falowanie chustą, aż spadnie ostatnia „kropla deszczu”,
zwinięcie chusty przez prowadzącą i „niespodzianka” – kolorowe bibułowe kwiaty pod chustą.
9. Wybór kwiatów według koloru posiadanej wizytówki.
10. Pożegnanie indiańskim okrzykiem.