Scenariusz lekcji matematyki
Temat: Obliczanie pola powierzchni całkowitej ostrosłupa. Siatki ostrosłupa.
Klasa:8c
Prowadzący:
Cele operacyjne:
wiadomości:
uczeń zna wzory na pola figur płaskich
uczeń zna metodę obliczania pola powierzchni ostrosłupa
uczeń wie z jakich elementów składa się siatka ostrosłupa
umiejętności:
uczeń rozpoznaje i nazywa ostrosłup na podstawie jego siatki
uczeń rysuje siatkę danego ostrosłupa
uczeń oblicza na podstawie siatki pole powierzchni całkowitej ostrosłupa
Metody i formy pracy:
Pogadanka
Metody aktywizujące-quiz learningapps, geogebra
Praca w małych grupach
Indywidualne rozwiązywanie zadań
Środki dydaktyczne:
Karty pracy
Modele brył
Tablica interaktywna
Przebieg lekcji
1. Przedstawienie tematu i celów lekcji.
2. Przypomnienie informacji na temat ostrosłupów w czasie rozwiązywania quizów online na tablicy interaktywnej.
https://learningapps.org/5125353
https://learningapps.org/347968
https://learningapps.org/12866210
3. Tworzenie siatek ostrosłupów przy użyciu aplikacji geogebra.
4. Podział klasy na dwuosobowe grupy i rozdanie zadań dla grup.
5. Po wykonaniu zadania nr 1 uczniowie wymieniają się z sąsiadem kartami i sprawdzają poprawność otrzymanych wyników. Następnie przystępują do rozwiązywania zadania nr 2.
6. Pytania podsumowujące:
Dziś na lekcji:
nie miałem problemów z...............................,
największą trudność sprawiło mi ............ .,
najbardziej podobało mi się.....................
7. Podsumowanie tematu lekcji i zadanie pracy domowej
Karta pracy
Zad.1. Oblicz pole powierzchni całkowitej ostrosłupa prawidłowego czworotąkątnego, którego krawędź podstawy =8cm, wysokość ściany bocznej=10cm
Zad.2 Narysuj na kartce siatkę czworościanu foremnego o krawędzi równej 10cm. Oblicz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.