Numer: 49981
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z panami wędkarzami

Prowadząca: Sylwia-Anna Poniewozik
Data: 22.04.2022r.
Grupy: I, II, III, IV, V, VI.

Cele główne:
- zapoznanie ze specyfiką sportu wędkarskiego,
- poznanie wybranych gatunków ryb i określenie środowiska ich życia.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, kim jest wędkarz (PI), rozumie różnice między wędkarzem, a rybakiem (PII),
- rozpozna (PI), nazwie (PII) sprzęt i rekwizyty potrzebne do łowienia ryb,
- zatańczy do angielskiej piosenki odpowiednio ilustrując ją ruchem,
- wyjaśni znaczenie pozostawienia miejsca połowu ryb w czystości,
- rozumie konieczność spożywania ryb jako nieodłącznego elementu zdrowej i zbilansowanej diety,
- wymieni dania, do sporządzenia których używana jest ryba,
- dokona podziału ryb ze względu na ich środowisko życia (słodkowodne, morskie),
- potrafi odpowiedzieć co wyróżnia ryby spośród innych zwierząt i jakie cechy umożliwiają rybom pływanie.

Podstawa programowa:
I.5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśla-dowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II.8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
III.8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV.2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bli-skim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV.7. eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wy-obraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, ...,
IV.18. posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;

Aktywność:
- słowna,
- umysłowa,
- ruchowa,
- muzyczna.

Metody:
- czynna (zadania stawiane dziecku),
- słowna (rozmowa),
- oglądowa (ilustracja, obserwacja, pokaz).

Środki dydaktyczne:
- sprzęt i rekwizyty potrzebne do łowienia ryb, tekst zagadki, sieć rybacka, piankowe piłki, ilustracje ryb wyświetlane na tablicy multimedialnej, nagranie piosenki „Baby shark” oraz szybkiej i wolnej muzyki, strój rekina, folie malarskie, rybki wycięte z kartonu, wędki, podziękowania dla wędkarzy i dzieci za udział w spotkaniu, kolorowanki.

PRZEBIEG SPOTKANIA:
Spotkanie odbywa się w salach rozłącznych z podziałem na grupy I, II i III, dru-gie spotkanie grup IV, V, VI.

1. Powitanie dzieci. Wprowadzenie w tematykę spotkania – zagadka słowna.
Jest jak pomnik cierpliwości,
gdy nad wodą z wędką gości
i choćby ryba nie brała,
on stoi jak lita skała. (wędkarz)

2. Powitanie gości – wędkarzy.
- burza mózgów - kim jest wędkarz (PI), a kim rybak (PII),

3. Prezentacja sprzętu i rekwizytów potrzebnych do łowienia ryb przez zapro-szonych gości (składane siedzenie, wodery, strój wędkarski, sztuczne przynęty, spławiki, wędki, podbieraki i inne akcesoria potrzebne do wędkowania). Pokaz dokumentu uprawniającego do łowienia ryb – dzieci oglądają, dotykają przedmioty, dzielą się spostrzeżeniami.
Rozmowa nt na czym polega metoda „złów i wypuść” oraz jakimi cechami powinien się odznaczać każdy, kto chce uprawiać wędkarstwo. Podkreślenie znaczenia ochrony wód i otaczającego nas środowiska.

4. Zabawy z siecią rybacką.
- falowanie siecią w rytm muzyki,
- podrzucanie piłek piankowych znajdujących się na sieci,
- łapanie rybek (piłek), znajdujących się na sieci rybackiej, podbierakiem.

5. Zabawa ruchowa „Uwaga rekin” do piosenki „Baby shark”.
Podczas muzyki dzieci - rybki tańczą naśladując odpowiednie ruchy. Na przerwę w muzyce rybki stają nieruchomo - rekin (wybrane dziecko przebrane w strój rekina) sprawdza, które rybki się ruszają. Po chwili, gdy rekin odpłynie, rybki znów mogą beztrosko tańczyć. Zabawę powtarzamy kilka razy.

6. Rozmowa na temat ryb połączona z pokazem ilustracji ryb wyświetlanym na tablicy interaktywnej.
- dokonanie podziału ze względu na ich środowisko życia (słodkowodne, morskie),
- odpowiedzi dz. na pytanie co wyróżnia ryby spośród innych zwierząt?, jakie ce-chy umożliwiają rybom pływanie?
- rozmowa o różnych daniach rybnych, które mogą królować na naszych stołach jak np. zupa rybna, kotleciki rybne, sałatka rybna,

7. Zabawa „Złap rybkę i pomyśl marzenie”(PII) .
Dzieci ustawiają się w pociągach w swoich grupach. Na foliach umieszczone są wycięte z kartonu rybki ze spinaczami. Zadaniem każdego dziecka jest złowić jedną rybkę przy użyciu wędki, do której przyczepiony jest magnes. Po złowieniu rybki, dzieci mówią po cichu (w myślach) swoje marzenie.

8. Zakończenie. Podziękowanie za udział w spotkaniu. Wręczenie podziękowania panom wędkarzom oraz dyplomów i kolorowanek przedstawicielom grup.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.