Scenariusz zajęć z pamiątkarstwa
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Prace z wykorzystaniem różnych materiałów m.in. masy solnej
TEMAT: Wykonanie ozdób choinkowych z masy solnej.
LICZBA UCZNIÓW: 6
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 2 godziny
CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń potrafi
-wymienić surowce, materiały, przybory potrzebne do wykonania ozdób choinkowych z masy solnej.
- dobierać prawidłowo proporcje surowców przy wykonaniu pracy.
- aktywnie uczestniczyć w zajęciach.
- przy użyciu szablonów i wg instruktażu wykonać sam lub z niewielką pomocą prosty wyrób z masy solnej.
- współdziałać w zespole przy wykonaniu prac (sprawniejszy pomaga mniej sprawnemu, mniej sprawny, na miarę swoich możliwości, uczestniczy w działaniu zespołowym).
METODY PRACY:
- podające (objaśnienie, opis),
- oparte na obserwacji (pokaz, demonstracja),
- praktycznego działania (wykonanie wyrobów),
- stopniowania trudności
FORMY PRACY: grupowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przepis na masę solną, mąka, sól, barwniki, foremki do ciasta wałek do ciasta, miski, woda, nożyczki, blach do wypiekania , sznurek, słomka do picia do zrobienia dziurki, gotowe wyroby z masy solnej, pojemniki do przechowywania resztek masy solnej, przybory do sprzątania
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. FAZA WSTĘPNA :
1. Przywitanie, założenie odzieży ochronnej, przybliżenie celu spotkania i tematyki zajęć).
2. Przygotowanie stanowiska pracy (zgromadzenie potrzebnych narzędzi pracy, zajęcie miejsca ).
3. Prezentacja przykładowych wyrobów z masy solnej (wykonanych z zastosowaniem formy oraz w sposób dowolny).
4. Omówienie sposobu wykonania wyrobów (wskazanie kolejnych czynności na poszczególnych etapach pracy).
II.FAZA ZASADNICZA:
1. Przygotowanie masy solnej (dobór materiałów w odpowiednich proporcjach. odpowiednie wyrabianie masy, łączenie z barwnikami).
2. Rozwałkowywanie masy:
3. Wykrawanie wyrobów przy użyciu foremek oraz realizacja pomysłów własnych.
4. Wykonanie dziurki na zaczep.
5. Przygotowanie wyrobów do wypieku.
III.FAZA KOŃCOWA:
1. Samodzielna ocena swojej pracy (porównanie własnych wyrobów z próbkami wzorcowymi).
2. Omówienie możliwości późniejszej ozdoby wyrobów oraz ich ewentualnego przeznaczenia.
3. Ewentualne zabezpieczenie resztek masy solnej.
4. Porządkowanie swoich stanowisk pracy.
5. Omówienie i ocena zachowań i zaangażowania w pracę na zajęciach
6. Zakończenie zajęć.