Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej
Październik 2023
Opracowanie:
Anna Pawelec
Malwina Kozak
Cele uroczystości:
- Przybliżenie historii utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.
- Kształtowanie postaw szacunku wobec nauczycieli i pracowników szkoły.
- Kształtowanie prawidłowych postaw podczas ważnych uroczystości.
- Doskonalenie warsztatu teatralnego (recytacja, śpiew, taniec) oraz umiejętności aktorskich uczniów.
Inne:
- Integracja zespołu klasowego
- Rozwijanie kompetencji emocjonalno- społecznych uczniów
- Budowanie poczucia własnej wartości
- Kształtowanie pożądanych postaw prospołecznych
Metody
- Śpiew, recytacja, taniec.
Formy pracy:
- Grupowa, indywidualna.
Miejsce:
- Sala gimnastyczna
Czas: 30 min
Realizatorzy:
- Uczniowie kl. 6 oraz inni.
Przebieg uroczystości:
W pierwszej, oficjalnej części uroczystości następuje przywitanie widowni oraz zostaje przybliżona historia KEN. W drugiej humorystycznej połowie akademii, uczniowie zastanawiają się co by było, gdyby zniknęli ze szkoły i jakby sobie bez nich nauczyciele radzili.
CZĘŚĆ I:
Prowadzący I – Szymon Żak
Baczność !
Poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Stalowej Woli, sztandar wprowadzić.
Wchodzą uczniowie ze sztandarem....
Do hymnu !
(odtwarzanie nagranego hymnu )
Po hymnie.
Poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Stalowej Woli, sztandar wyprowadzić.
Uczniowie wychodzą ze sztandarem....
Spocznij.
Prowadząca II –
W imieniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 imienia Energetyków mam zaszczyt powitać na uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej Szanownych gości, Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor, Nauczycieli, Pracowników administracji i obsługi oraz uczniów.
Prowadząca I -
14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa. Od tej pory dzień ten uznawany jest za Święto Edukacji Narodowej powszechnie nazwane Dniem Nauczyciela.
Prowadzący II –
W każdym młodym człowieku żyje nadzieja, że w swym życiu spotka kogoś, kto natchnie go wiarą w to, że stanie się tym, kim może i pragnie być. Wszyscy, którzy z nami pracują, wkładają wiele starań i wysiłku, by nie zgasić tej iskry, co więcej, by rozniecić płomień ambicji i aspiracji.
Zapewniamy Was, w Dniu Waszego Święta, że gdziekolwiek będziemy, wspomnienie o Was będzie z nami.
Prowadząca I –
Zapraszamy do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy VI a
CZĘŚĆ II:
Piosenka: Kto powie mi jak Kwiat Jabłoni
Dziecko:
Przyśniło mi się dzisiaj, że szkoła zniknęła
I jakaś taka wielka pustka mnie ogarnęła
O rety! co by to było,
gdyby do szkoły się nie chodziło?
Dziecko:
Albo gdyby tylko dla chętnych była...,
ciekawe ilu uczniów by wtedy liczyła...
Dziecko:
A gdyby zrobili coś tak szalonego
i zamiast wakacji - 2 miesiące roku szkolnego.
Dziecko:
Czy by brakowało, nas nauczycielom?
Czy by nas szukali, gdyby nas w szkole nie spotykali?
Czy by zapłakali, czy by się nudzili,
Czy może by bez nas świetnie się bawili?
Dziecko:
Spokój ducha w ciszy pewnie by zyskali.
Czytaliby książki i medytowali.
Dziecko:
Nie daliby rady wytrwać w samotności!
Gdy bez ich opieki, gdzieś tam byśmy rośli.
Gdyby nas nie mogli uczyć odejmować,
sprawdzać czy umiemy wiersze deklamować.
Dziecko:
Nie pozwalać biegać, buty kazać zmieniać
Za dużo jest tego by wszystko wymieniać.
Dziecko:
Bez nas egzystencje wiedliby jałowe, Pozbawione sensu.
My nietuzinkowe przeżycia każdego dnia im zapewniamy.
To dla ich rozrywki ciągle się staramy,
by dzień się nie dłużył, żeby coś się działo
i żeby ich ciągle coś absorbowało.
Dziecko:
Mam nadzieję, że nie myślą, że to coś łatwego,
codziennie udawać kogoś niegrzecznego.
Człowiek lubi ciszę, musi hałasować.
Biega, chociaż wolałby pospacerować.
Krzyczy, zamiast mówić szeptem o poezji.
Dziecko:
Do takich koncepcji potrzeba finezji, dobrej gry aktorskiej, no i poświęcenia.
Wszystko dla ich dobra. Czy ktoś to docenia?
Dziecko:
Bo sztuka polega na ukryciu sztuki.
Niełatwo jest zagrać niechęć do nauki.
że nie rozumiemy, że się buntujemy,
i że żadnej książki przeczytać nie chcemy .
Artur:
Zwierzę się wam trochę, czasem sobie marzę,
że pokazujemy im prawdziwe twarze.
Dziecko:
Zabierzcie go razem z jego pomysłami!
Od zawsze tak było! Takie są układy.
Może i one mają swoje wady....
Dziecko:
Jakbyś spojrzał w oczy pani od polskiego,
gdyby się dowiedziała, że czytasz Huellego,
a musi dyktandami głowę Ci zajmować?
Mógłbyś jej w ten sposób psychikę zrujnować!
Dziecko:
Bądź odpowiedzialny! Ja nie wygadałem, że turniej szachowy pięć razy wygrałem. I pani Malwina się ucieszyła, że mnie tabliczki mnożenia nauczyła. Taka dumna była!
Nie miałbym sumienia jej tego odbierać. Powiedz po co miałbym oczy jej otwierać?
Dziecko:
Od lat konstruuję strony w Internecie
i milczę. Sumienie mnie jakoś nie gniecie.
Na lekcjach czasami kwadrat narysuję,
albo prezentację krótką przygotuję.
I nie mam zamiaru się dekonspirować!
Mógłbym przez to system zdezorganizować.
Dziecko:
Ale może jednak rąbka uchylimy, naszej tajemnicy?
Na przemian:
Jeszcze zobaczymy.
Możemy spróbować.
Nie obiecujemy.
Na pewno receptę jakąś wynajdziemy.
Piosenka: “Drogi proste” Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni ft. Julia Pietrucha - "Drogi proste"
Dziecko:
Wiecie, że on (Artur) może nawet mieć i rację?
przecież oni nas już dobrze znają,
każdego dnia cierpliwie nas odkrywają.
Kiedy już skończymy tę Akadamię,
znajdziemy się w klasach, to zejdźmy na ziemię.
Przestańmy w końcu wciąż fantazjować
bo dobrze wiemy, że bez nich ciężko byłoby egzystować...
Dziecko:
Dziś pięknie nauczycielom dziękujemy,
że dzięki nim lepszymi ludźmi się stajemy.
Że serca przed nami swe otwierają
i kiedy trzeba pomocną dłoń podają.
Pod ich skrzydłami swoje rozwiniemy,
i kiedy przyjdzie pora, w trudną życia drogę poszybujemy.
Dziecko:
Praca nauczyciela to ciągłe wyzwania.
W każdym z nas się kryje talent, do oszlifowania.
Odnajdywać talenty, drogę wciąż wskazywać
uczyć jak żyć i jak wiedzę zdobywać.
My jesteśmy kompozycją, a Wy autorami.
Nie poddawajcie się! Wielkie dzieła pobrzmiewają różnymi dźwiękami.
Układ taneczny do Utworu “Bratnie dusze” Cleo i Dawid Kwiatkowski
Bratnie dusze - Cleo i Dawid Kwiatkowski
*W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstu p. Doroty Szlendak na rozpoczęcie roku szkolnego.