Konspekt zajęć w przedszkolu – 5 latki
Temat tygodnia: Nowinki z wiejskiego podwórka
Temat dnia: Głosy zwierząt z wiejskiego podwórka.
Cele ogólne:
• Rozróżnianie i naśladowanie głosów wydawanych przez zwierzęta hodowane na wsi,
Cele szczegółowe:
• naśladuje głosy i ruchy zwierząt z wiejskiego podwórka,
• Rozpoznaje i nazywa zwierzęta z wiejskiego podwórka oraz wymienia produkty pochodzące od zwierząt.
Metody:
- słowna (pogadanka, polecenia),
- czynna (aktywnego uczestnictwa w zajęciach, zadań stawianych do wykonania).
- oglądowa (pokaz, obserwacja).
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
-grupowa,
Środki dydaktyczne:
• Obrazki przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi,
• bębenek
• Treść wiersza T. Fiutowskiej pt.: ”Podwórkowa awantura”, sylwety zwierząt do wiersza,
• Tablica demonstracyjna nr 74,
• Sylwety zwierząt: owcy z włóczką, krowy z rękawicą do dojenia i mleko, kury i jajek, świnki, psa, kości, konia, traktora, produkty mleczne,
• Kartki, białe serwetki, farby plakatowe, pędzle,
• Sylwety gąsek, cztery opaski z obrazkami gąsek (w czterech kolorach), nagranie dowolnej muzyki, odtwarzacz CD,
• Nagranie dowolnej muzyki, odtwarzacz CD, opaska do zasłonięcia oczu.
• Nagranie piosenki „Stary Donald farmę miał”.
Przebieg dnia:
I. Zajęcia poranne
• Oglądanie w małych zespołach obrazków przedstawiających zwierzęta hodowane na wsi, nazywanie ich, zachęcanie do swobodnych wypowiedzi na temat ich wyglądu, miejsc w jakich można je spotkać.
Obrazki przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi.
• „Zwierzątka” – zabawa orientacyjno – porządkowa – dzieci poruszają się swobodnie po sali, w różnych kierunkach. Na hasło „Zwierzątka”, wcielają się w postać wybranego zwierzątka z wiejskiego podwórka, naśladują sposób, w jaki się porusza i głos, jaki wydaje. Odgłos bębenka jest sygnałem do ponownego, swobodnego poruszania się.
bębenek
• Ćwiczenia poranne zestaw 30(przewodnik, cz. 5, s. 7).
II. Zajęcia główne
1. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza Teresy Fiutowskiej „Podwórkowa awantura”, ilustrowanego sylwetami zwierząt.
• Słuchanie wiersza i ilustrowanie go sylwetami zwierząt.
Kura gdacze, kaczka kwacze-
goni kurę mokrą raczej.
Gęś też syczy, kogut pieje.
Gwałtu! Rety! Co się dzieje?
Ryczy krowa, świnia kwiczy, –
a indyk się rozindyczył.
Kot mysz goni, głośno miauczy.
– Dość awantur! Już wystarczy!
Tak pies Burek głośno szczeka... –
i już słychać go z daleka
Koza meczy: bo ta koza groźna była.
mee, mee, mee...
Czego psisko mądrzy się?
Dla ochłody - wiadro wody
poleją na głowy, brody!
Wyszły z mody awantury!
A sio gęsi, a sio, kury!
Powiedziała, co wiedziała,
białą brodą pokiwała,
pochyliła nisko rogi,
Cisza! Spokój! Zejść mi z drogi!
Awantura się skończyła,
bo ta koza groźna była.
Treść wiersza, sylwety zwierząt
• Rozmowa na temat wiersza. Wyjaśnienie niezrozumiałych zwrotów.
- Jakie zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?
- Jakie zwierzę próbowało je uspokoić?
-W jaki sposób to zrobiło?
Tablica demonstracyjna nr 74
• „Naśladujemy głosy zwierząt” - Ćwiczenia słownikowe i dźwiękonaśladowcze – N. podnosi kolejno do góry obrazki przedstawiające zwierzęta z wiejskiego podwórka. Dzieci podają nazwy zwierząt przedstawionych na obrazkach, określają =, co one robią i naśladują głosy, jakie wydają, np.:
Kura (co robi?) gdacze (jak?): - ko, ko ko.
Kaczka kwacze: - kwa, kwa, kwa.
Gęś syczy: sssy, sssy, sssy.
Kogut pieje: kukuryku, kukuryku!
Krowa ryczy: Muuu, muuu, muuu.
Świnia kwiczy: kwi, kwi, kwi.
Kot miauczy: miau, miau, miau.
Pies szczeka: Hau, hau, hau!
Koza meczy: mee, mee, mee.
Koń rży: ihaa, ihaa, ihaa!
Indyk gulgocze: gul, gul, gul.
Obrazki przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi.
• „Na wiejskim podwórku” – zaaranżowanie w sali wiejskiego podwórka. Przygotowanie zwierząt wiejskich oraz produktów, które dzięki nim pozyskujemy. Zadaniem dzieci jest:
- strzyżenie owiec,
- dojenie krowy,
- zebranie jaj z kurnika,
-zaganianie świnek do zagrody,
- nakarmienie pieska,
-jazda konna,
- przejazd traktorem,
- degustacja produktów mlecznych.
Nauczyciel włącza utwór „Stary Donald farmę miał” , dzieci kolejno wykonują poszczególne zadania.
Sylwety zwierząt: owcy z włóczką, krowy z rękawicą do dojenia i mleko, kury i jajek, świnki, psa, kości, konia, traktora, produkty mleczne.
• „Zwierzęta na wiejskim podwórku” – namalowanie przez dzieci wybranych zwierząt, które można zobaczyć na wiejskim podwórku.
- przygotowanie kartek do malowania: przyklejenie na kartkach pogniecionych białych serwetek, wypełnienie nimi całej powierzchni kartek.
- malowanie farbami plakatowymi wybranych zwierząt,
- malowanie tła farbą w jasnym kolorze.
- wykonanie prac przez dzieci.
- oglądanie powstałych prac, nazywanie przedstawionych zwierząt,
- zorganizowanie wystawy prac .
Kartki, białe serwetki, farby plakatowe, pędzle.
III. Zajęcia popołudniowe
• „Posłuszne gąski”- wyjaśnienie pojęcia „chodzić gęsiego”.
- W pierwszej części zabawy N. wciela się w role mamy gęsi, która prowadzi swoje dzieci. Gąsiątka spacerują za nią parami albo gęsiego, w zależności od podanego hasła. Następnie N. wybiera spośród dzieci cztery prowadzące gęsi, zakłada im na głowy opaski z obrazkami gąsek (w 4 kolorach). Pozostałe dzieci dzieli na cztery zespoły. Każde dziecko otrzymuje sylwetę gąski w kolorze swojej mamy. Przy dowolnej muzyce ptaki poruszają się swobodnie po sali. Podczas przerwy w grze gąsiątka odszukują gęś w swoim kolorze i maszerują za nią gęsiego. Przy każdym powtórzeniu następuje zmiana prowadzących gąsek.
Sylwety gąsek, cztery opaski z obrazkami gąsek (w czterech kolorach), nagranie dowolnej muzyki, odtwarzacz CD.
• „Wiejskie zwierzęta” – zabawa muzyczno – ruchowa – dzieci poruszają się po kole przy dowolnej muzyce. W środku spaceruje dziecko z zasłoniętymi oczami. Podczas przerw w grze dziecko ze środka koła wskazuje ręką w którąś stronę i podaje nazwę dowolnego zwierzęcia z wiejskiego podwórka, np. krowa. Wskazana osoba naśladuje głosem krowę, a dziecko z zasłoniętymi oczami odgaduję, które dziecko naśladuje krowę. Jeśli zgadnie dzieci zamieniają się miejscami.
Nagranie dowolnej muzyki, odtwarzacz CD, opaska do zasłonięcia oczu.
• „ Pieski”- zabawa paluszkowa (dzieci pokazują kolejno paluszki)
Wszystkie pieski spały
Pierwszy obudził się mały
Mały obudził średniego
Który spał obok niego
Gdy średni już nie spał
To duży też przestał
Trzy pieski się bawiły
Czwartego zbudziły
Cztery pieski szczekały
Piątemu spać nie dały.