X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49893
Przesłano:

Jak ustrzec się przed grypą? Scenariusz godziny wychowawczej

Scenariusz godziny wychowawczej
Temat: Jak ustrzec się przed grypą?
Cele ogólne:
• kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie,
• poznanie czynników wpływających na zdrowie człowieka,
Cele operacyjne:
Uczeń:
• poznaje sposób rozprzestrzeniania się bakterii chorobowych drogą kropelkową,
• zyskuje świadomość, w jakich miejscach i sytuacjach może dojść do zarażenia się,
• wie, w jaki sposób można zapobiegać chorobie.
• zna pojęcia: choroba, choroba zakaźna
• wie, co wywołuje choroby zakaźne
• wie, jakie są drogi przenoszenia zakażeń
• wymienia czynniki sprzyjające zakażeniom
Metody pracy:
• pogadanka,
• burza mózgów
• prezentacja komputerowa
Formy pracy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne i materiały:
• arkusze białego brystolu,
• plakaty o różnej tematyce,
• prezentacja.

Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu lekcji – zapisanie tematu na tablicy
2.Wspólne zdefiniowanie pojęcia „choroba” .
Choroba, to taki stan, w którym nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.
3.Wprowadzenie pojęcia „choroba zakaźna”
Choroby zakaźne, to choroby wywołane przez drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy i bakterie) rozprzestrzeniające się bardzo szybko np. grypa, odra, ospa wietrzna, świnka i różyczka
4. Omówienie czynników sprzyjających zakażeniom
obniżenie odporności przez:
- niewłaściwe odżywianie
- nieodpowiedni ubiór
- brak snu
- brak wypoczynku
- niewłaściwą higienę ciała
- kontakt z osobą chorą
- warunki pogodowe.
5. Uczniowie dyskutują, w jakich miejscach i sytuacjach najczęściej dochodzi do zakażeń bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową: w zatłoczonym autobusie, na dyskotece, w kinie, w klasie z chorym kolegą.
Do zakażenia dochodzi:
- drogą kropelkową (np. podczas kaszlu lub kichania),
- przez kontakt bezpośredni (np. podczas pocałunku),
- przez kontakt pośredni (np. picie z jednej butelki, używanie tych samych sztućców, jedzenie tej samej kanapki).
6. Praca w grupach. Grupy wypisują odpowiedzi na arkuszach brystolu i prezentują swoje zadanie
I grupa: Jak można zarazić się grypą?
II grupa: Dlaczego warto szczepić się przed grypą?
III grupa: Jakie są skutki – powikłania grypy?
IV grupa: Jak należy się odżywiać, by być zdrowym?
7. Podsumowanie wiadomości – prezentacja multimedialna
8. Praca domowa – W jaki sposób starasz się dbać o własne zdrowie?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.