SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
GR. 5-LATKI
TEMAT:
"Na wiosennej łące" - utrwalanie dotychczas zdobytych wiadomości. Zabawy przyrodniczo-matematyczne.
CEL:
Aktywizowanie dzieci do logicznego myślenia i twórczego działania
CELE OPERACYJNE:
* dziecko śpiewa piosenkę pt."Polka wiosenna"
* wypowiada się na zadany temat
* przelicza w zakresie 6liczebnikami głównymi i porządkowymi
* odzwierciedla liczebność zbiorów przy pomocy figur geometrycznych
* rozumie ustalone symbole
* określa położenia: na, nad, pod, w
* rozpoznaje i nazywa kolory
* rozumie potrzebę ochrony środowiska
POMOCE DYDAKTYCZNE: opowiadanie A.Galicy "Jak biedronka nabawiła się kropek", makieta łąki, sylwety postaci, kwiaty, owady, kolorowe figury geometryczne, obręcze (pętle z kolorowych tasiemek), chmurki z elementami mieszkańców łąki, podkład-odgłosy łąki.
PRZEBIEG:
* Przywitanie rodziców piosenką "Polka wiosenna"
* Słuchanie opowiadania A.Galicy "Jak biedronka nabawiła się kropek" w formie teatrzyku
* pogadanka przy ilustracji łąki (dzieci opowiadają o charakterystycznych roślinach i zwierzętach)
* "Co słychać na łące?" - rozpoznawanie odgłosów łąki
* Zabawy matematyczne na dywanie
NAUCZ.
Zapraszam was na moja łąkę, rosną tu piękne kwiaty (rozkładam je na dywanie) ile ich tu jest? - przelicza 1 dziecko - 6 sztuk
WSZYSTKIE DZIECI POKAZUJĄ NA PALCACH
* Na łąke przyleciały motyle i zmęczone usiadły na kwiatach, każdy usiadł na kwiatku takiego kolowu, jak on sam (dzieci przyporządkowują motyle do kwiatów wg kolorów, określaja także ilość motyli)
* Zapach kwiatów zwabił do nich pszczoły, dzieci wykonują kolejno polecenia - NAD pierwszym kwiatem latały - 2 pszczoły, NAD drugim - 1 pszczoła, NAD czwartym - 1 pszczoła, NAD szóstym - 2 pszczoły. (Do którego kwiatu nie doleciały w ogóle? 3 i 5)
* POD kwiatami schowały sie biedronki:
pod pierwszym - 1
pod trzecim - 2
pod piątym - 2
* Na mojej łące w stawie kumkały wesoło żabki. Ile ich było? (dzici wsadzają żabki do stawu. 3 sztuki)
* Przyleciał także bocian (1)
Wyklaskać ile było żabek, a ile bocianów
Liczenie porównywanie czego jest więcej, a czego mniej
NAUCZ.
Piękna ta moja łąka, lubię chodzić na moją łąkę, wiem, że lepiej nie zrywać kwiatów, niech rosną, niech pachną. Nie wolno zbierać biedronek, łapać motyli i żab bo będą bardzo nieszczęśliwe, to jest ich dom. Najlepiej patrzeć, obserwować, wdychać jej zapach.Posłuchać, co w trawie piszczy, cieszyć się pięknem łąki.
A teraz wstańmy, wyprostujmy plecy i pooddychajmy głęboko.
NAUCZ.
Pokaże wam mieszkańców łąki, a wy będziecie naśladować ich odgłosy.
ZABAWA W ZBIORY
Biały zbiór - łąka
Czerwony zbiór - biedronki
Niebieski zbiór - matyle
Zielony zbiór - żabki
PRZELICZENIE ELEMENTÓW W KAŻDYM ZBIORZE I PODZBIORZE
ZABAWA Z FIGURAMI GEOMETRYCZNYMI
NAUCZ.
Jak myślicie w jakim kolorze możemy przyporządkować figury geom. do danego zbioru?
Odwzorowywanie liczebności podzbiorów:
Czerwone prostokąty - biedronki
Żółte koła - pszczoły
Niebieskie trójkąty - motyle
Zielone kwadraty - żabki
PRZELICZANIE PODZBIORU I UŁOŻONYCH FIGUR GEOM.
"Chór łąkowy" (do pios. "Na majowej łące") - zabawa ortofoniczna
Wszystkie dzieci dzielą się na małe zespoły wg podanych sylwet mieszkańców łąki
Świerszcze - Żaby - Bociany - Pszczoły
Praca plastyczna "Biedronki" - wykonanie biedronki wg podanego wzoru. - naklej tyle kropek, aby na każdym skrzydełku było ich po tyle samo. (Każde dziecko otrzymuje 6 kropek)
Wspólna zabawa z biedronkami.
Pożegnanie gości
Scenariusz zajęcia opracowała naucz.
mgr Alina Jagiełło