Czaplinek, 31.01.2020r.
Całodzienny scenariusz zajęć
1. Prowadząca: Iwona Mierzejewska
2. Grupa wiekowa: 4,5,6 latki, “Zajączki”
3. Data: 07.02.2020r. godzina 7.00 – 12.00
4. Temat tygodnia: „Wyprawa w kosmos”
RANEK I POPOŁUDNIE
I CZĘŚĆ
Podstawa programowa:
I Fizyczny obszar rozwoju dziecka 1) zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne; 3) spożywa posiłki z użyciem sztućców;
III Społeczny obszar rozwoju dziecka 1) nawiązuje relacje rówieśnicze; 4) używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania; 5) współdziała z dziećmi w zabawie; 7) respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób; 9) komunikuje się z dziećmi osobami dorosłymi;
IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka 7) wykonuje własne eksperymenty graficzne, ...kredką; 10) wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, 18) podejmuje samodzielną aktywność poznawczą, np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi
PRZEBIEG
- zabawy wg zainteresowań: konstruowanie z klocków plastikowych na dywanie nt. dowolny; przy stolikach - układanie puzzli, tworzenie kompozycji z mozaiki wtyczkowej, ćwiczenia grafomotoryczne- rysowanie kredkami po śladzie, rysowanie na temat dowolny;
ćwiczenia poranne
- czynności higieniczne związane z przygotowaniem do śniadania – dokładne mycie rąk mydłem
i wycieranie w swój ręcznik.
- po śniadaniu – staranne mycie zębów według kolejnych etapów.
II CZĘŚĆ ZAJĘCIE I
5. Obszar edukacyjny: Edukacja plastyczna
Podstawa programowa:
I Fizyczny obszar rozwoju dziecka 6) inicjuje zabawy konstrukcyjne, wykorzystując materiały użytkowe, w tym materiał naturalny; 7) wykonuje czynności takie jak sprzątanie,... trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni;
II Emocjonalny obszar rozwoju dziecka 7) panuje nad ... emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
III Społeczny obszar rozwoju dziecka 8) obdarza uwagą inne dzieci i dorosłych;
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne
i pozawerbalne;
IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka 1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się ... otoczeniu za pomocą za pomocą komunikatów pozawerbalnych, ..., konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego; 10) wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych...;
6. Kompetencje kluczowe: 1, 5, 6,7,8
7. Temat zajęć/zapis w dzienniku: „Rakieta” - wykonanie rakiety z papierowej rolki, folii aluminiowej i innych elementów według instrukcji słownej i pokazu
8. Zagadnienia programowe:
Aktywność społeczna: prezentowanie własnych wyrobów, dokonanie samooceny ich wykonania; przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie; szanowanie wytworów pracy innych oraz ich własności; wspólne wykonywanie prac plastycznych; porządkowanie po sobie miejsca pracy;
Aktywność językowa: wykonywanie prac plastyczno – konstrukcyjnych różnymi technikami, rozwijanie wyobraźni przestrzennej ( np. poprzez zastosowanie przestrzennych technik plastycznych), nabywanie wrażliwości dotykowej (poprzez kontakt z różnorodnym materiałem przeznaczonym do działalności plastyczno – konstrukcyjnej, np. folią aluminiową)
Aktywność poznawcza: uczestniczenie w zabawach, ćwiczeniach, pracach plastycznych,..., sprzyjających koncentracji uwagi
Aktywność artystyczna: tworzenie różnych przestrzennych kompozycji, wykorzystywanie w pracach plastycznych materiałów odpadowych np. gazet, folii aluminiowej
Aktywność ruchowa: uczestniczenie w zabawach ruchowych
9. Cele ogólne:
- wyrażanie własnej wrażliwości estetycznej poprzez wykonywanie prac plastycznych różnymi technikami
- rozwijanie sprawności manualnej i ruchowej rąk
- rozwijanie wyobraźni
10. Cele operacyjne – Dziecko:
- sprawnie owija rolkę folią aluminiową
- umiejętnie skleja półkole, tak aby powstał stożek (daszek)
- nakleja gotowe elementy (okna)
- łączy elementy za pomocą kleju, tak aby powstała rakieta
- umieszcza rakietę na podpisanej podstawce
- sprząta po zakończonej pracy
11. Metody pracy: słowna, oglądowa, zadań stawianych dziecku
12. Formy: indywidualna
13. Środki dydaktyczne: rolki papierowe, folia aluminiowa, kolorowe półkola, podstawa rakiety, małe kółka, klej, pędzelek, kartonik do umieszczenia rakiety podpisany imieniem dziecka
Przebieg zajęć
1.. Słuchanie wiersza: "Rakieta" B. Lewandowskiej.
Kolejami, samolotem
dobrze jeździ się po świecie,
ale ja wciąż marzę o tym,
by pilotem być w rakiecie.
Stoi pojazd mój przed bramą...
Ja po srebrnych wchodzę schodkach.
-Do widzenia, tato, mamo!
Dziwów sto po drodze spotkam.
I w godzinę - albo krócej -
Księżyc, gwiazdy w krąg objadę...
I na ziemię potem wrócę,
aby w domu zjeść obiadek.
2. Rozmowa przy tablicy tematycznej na temat wyglądu rakiety, jej przeznaczenia
3. Praca plastyczna – według instrukcji i pokazu n-la – sklejenie półkola, tak aby powstał stożek (I człon rakiety), owinięcie papierowej rolki folią aluminiową (II człon rakiety), połączenie elementów za pomocą kleju, umieszczenie na podpisanym kartoniku.
- działanie dzieci
- porządkowanie sali
4. Podsumowanie zajęć, wystawa prac w kąciku dla rodziców