Mgr Iwona Gmoch-Buczek 30.09.2020
nauczyciel chemii
KONSPEKT ZAJĘĆ W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ
„WITAJ SZKOŁO, WITAJ CHEMIO!”
KLASA 1b
Temat zajęć:
Pisaki, bańki i chemiczne jojo.
Cele dydaktyczne- ogólne:
• rozbudzanie i rozwijanie umiejętności badawczych: dokonywanie obserwacji i wyciąganie wniosków, w młodszym wieku szkolnym,
• rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
• zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi.
Cele szczegółowe:
• rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji i wyciągania wniosków,
• wdrażanie do twórczego myślenia,
• wykorzystanie naturalnej ciekawości świata dzieci dla rozwijania trwałych zainteresowań chemicznych,
• poznawanie podstawowego szkła laboratoryjnego,
• umiejętność wykonywanie prostych doświadczeń,
• dokumentowanie prowadzonych obserwacji i doświadczeń,
• rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej.
Metody pracy
• praca zespołowa,
• praca indywidualna,
Formy pracy
• problemowa,
• pogadanka,
• praktyczna.
Materiały dydaktyczne:
• szkło i sprzęt laboratoryjny (pipetki, zlewki, kolba stożkowa, bibułka, słomki do napojów),
• odczynniki chemiczne (olej, soda oczyszczona, barwniki, pisaki, ocet, woda, płyn do mycia naczyń, gliceryna)
• kartki z bloku rysunkowego,
• kredki.
Przebieg zajęć:
I Faza
Wstępna
• przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy podczas zajęć laboratoryjnych,
II Faza
Część właściwa:
• Doświadczenie 1.
• „Chromatografia bibułowa”
Na paskach bibułki rysujemy jedną kropkę wybranym pisakiem.
Do kolby wlewamy ocet, a następnie zanurzamy końcówkę bibułki z zaznaczoną kropką i obserwujemy wędrującą ciecz po pasku bibuły.
• Doświadczenie 2.
• „Bańka w bańce”
Do naczynia wlewamy płyn do mycia naczyń, wodę oraz kilka kropli gliceryny. Za pomocą rurki dmuchamy bańki. „Przyklejamy” je do stołu i wewnątrz tej bańki tworzymy kolejne bańki.
• Doświadczenie 3
• „ Chemiczne jojo”
Do 3 naczyń wlewamy niewielką ilość octu i dodajemy barwniki. Do kolby stożkowej wsypujemy sodę oczyszczoną, a następnie wlewamy delikatnie olej. Za pomocą pipetki dodajemy po kropli przygotowane barwniki.
III Faza
Rekapitulacja
• stworzenie wspólnych prac plastycznych (instrukcji i opisu doświadczenia)
• ewaluacja zajęć w formie rozmowy z uczniami.