Scenariusz zajęcia z zastosowaniem elementów kodowania
Temat: „Wakacyjne podróże”- zabawy matematyczno- muzyczno-ruchowe z zastosowaniem elementów metody kodowania i języka angielskiego.
Grupa wiekowa: 4-latki
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie układania elementów z ustalonym kodem;
doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w piosence oraz stosowaniu nazw kolorów;
Cele szczegółowe:
uczestniczą w zabawie ruchowej (I/5);
rozpoznają dźwięki pojazdów słyszanych z płyty CD (IV/7);
używają zwrotów i wyrazów w języku obcym – język ang. (IV/21);
określają kierunek zastosowania kodu, określa kierunki i ustala położenie przedmiotów, rozróżnia stronę prawą, góra (IV/11, IV/12, IV/14);
Cele operacyjne:
śpiewa i ilustruje ruchem piosenkę „Jedzie pociąg” (RosNutki, youtube);
śpiewa, ilustruje ruchem piosenkę w jęz.angielskim „The wheels on the bus” (CoComelon Nursery Rhymes&Kids Songs, youtube);
reaguje na sygnał tamburynu podczas zabawy ruchowej;
układa obrazki na planszy zgodnie z zamieszczonym kodem, rozpoznaje kierunki : prawa strona oraz góra;
Metody:
podające: pokaz, objaśnienie;
aktywizujące: zabawy fabularyzowane n/t piosenki;
problemowe: elementy kodowania;
Formy aktywności:
językowa
matematyczna
ruchowa
muzyczna
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, tamburyno, piosenki:„Jedzie pociąg”, „The wheels on the bus”, plansze z rzepami do kodowania, strzałki z kodem, obrazki autobusów w kopertach(z doczepionymi rzepami).
Przebieg:
1.Powitanie:
Zabawa muzyczno-ruchowa pt.”Jedzie pociąg”:
„Jedzie pociąg, jedzie pociąg a w pociągu dzieci.
Jadą, jadą na wycieczkę, słonko jasno świeci.
Pierwszy wagon hop!
Drugi wagon tup, tup!
Trzeci wagon klap, klap, klap!
Pociąg jedzie w świat”.
Dzieci tworzą pociąg (jedno za drugim) i jadą na wycieczkę śpiewając, pokazując.
2.Zabawa ruchowa (bieżna) pt.”Samochody”:
Dzieci przy akompaniamencie tamburyna poruszają się jak samochody na dywanie, na dany sygnał dzieci zatrzymują się.
3.”The wheels on the bus” – śpiewanie piosenki w języku angielskim oraz ilustrowanie jej treści ruchem przez dzieci do słyszanych słów:
„The wheels on the bus go round and round, round and round, round and round. The wheels on the bus go round and round, all day long The wipers on the bus go Swish, swish, swish; Swish, swish, swish; Swish, swish, swish. The wipers on the bus go Swish, swish, swish, all day long The horn on the bus go Beep, beep, beep; Beep, beep, beep; Beep, beep, beep. The horn on the bus go Beep, beep, beep, all day long”.
Dzieci siedząc w kole ilustrują treść piosenki ruchem .
4.Wykonanie zadania z planszami do kodowania:
Dzieci otrzymują plansze do odczytania kodu oraz koperty z pojazdem.
Dzieci odczytują kod z obrazka i układają autobus zgodnie z kierunkiem kodu za pomocą rzepów do planszy.
5.Zakończenie zajęć, podziękowanie za udział.