Scenariusz zajęć obserwowanych
w grupie ........... (dzieci 5 i 6 letnie)
w dn. 28.05.2021 r.
Nauczyciel prowadzący: .............
Krąg tematyczny: Kocham mamę, kocham tatę
Temat zajęć: Zabawy z przestrzenią
Liczba dzieci w grupie: .........., w tym obecnych na zajęciach: ............
Czas trwania zajęć: 20 – 30 min.
Cele edukacyjne:
• Rozwijanie świadomości własnego ciała i poznawanie najbliższej przestrzeni poprzez ruch i dotyk, ułatwienie stosowania takich określeń jak: nad, za, przed, obok, wysoko, nisko oraz operowania pojęciami lewy i prawy.
Zakres realizacji PP:
• Poznawczy obszar rozwoju: określanie kierunków i ustalanie położenia przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnianie strony lewej i prawej;
Metody:
• Czynna - zadań stawianych dziecku do wykonania.
• prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.
Formy:
• Grupowa, indywidualna.
Pomoce:
• Utwory muzyczne: Good mornig song (Muzyczna pięciolinia – publikacja Bliżej Przedszkola), Taniec części ciała – Porusz ciało, publikacja Bliżej Przedszkola; frotki na rękę, woreczki gimnastyczne (zamiennie kolorowe małe obręcze).
Przebieg zajęć:
1.Powitanie do utworu „Good Mornig Song”, wprowadzenie w tematykę zajęć.
Pomoce: nagranie CD „Good morning song”.
Good mornig, good morning
Up and down,
Good morning, good morning
Round and round.
Good morning, good mornig,
How are you,
Good morning, good mornig
I am fine, thank you/ całość powtarzamy 3x
2. Zabawa części ciała – kształtowanie świadomości własnego ciała.
Pomoce: nagranie CD „Zabawa części ciała”.
Dzisiaj części ciała mają swą zabawę,
Ciekawe jak one, dadzą sobie radę.
Uwaga paluszki, wszystkie się kłaniają,
Uwaga kolana, także się zginają
I uwaga łokcie jak skrzydła machają
A teraz paluszki już na nosie grają i uwaga nosy powędrujcie w górę
Podnosimy ręce, niech zrobią wichurę/całość powtarzamy 2-3x
3. Moja lewa, prawa strona - różnicowania prawej i lewej strony ciała.
Pomoce: frotki.
Dzieci mają założone frotki na lewej ręce. Maszerują po kole z unoszeniem na zmianę lewej i prawej ręki. Następnie siadają i określają kto siedzi po ich prawej i lewej stronie (zabawa „Po mojej prawej/lewej stronie jest....). Dzieci stoją w parach twarzami do siebie. Wyciągają ręce i patrzą przed siebie – każde widzi co innego. Podają sobie ręce i spoglądają na frotki. Ustalają, że w takiej sytuacji ręka lewa jest naprzeciw prawej, a prawa naprzeciw lewej.
4. Kolorowy woreczek - ćwiczenia w stosowaniu określeń dotyczących stosunków przestrzennych.
Pomoce: kolorowe woreczki gimnastyczne.
Dzieci otrzymują kolorowe woreczki. Kładą woreczek przed sobą, za sobą, z lewej strony, z prawej strony, trzymają nad sobą, siadają na woreczki, określają, że woreczek jest pod nimi.
5. Szybki obrót - ćwiczenia wyrabiające szybką orientację w przestrzeni*
Pomoce: frotki, obręcz.
Dzieci są oznaczone czterema kolorami frotek. Prowadząca staje w obręczy (ma frotkę na lewej ręce) i mówi: ustawcie się rzędami tak, jak powiem. Dzieci z różowymi frotkami staną przede mną..., z fioletowymi za mną...., z niebieskimi po mojej lewej stronie..., z granatowymi po mojej prawej stronie. Prowadząca obraca się o 90 stopni, pokazuje rękę z frotką, wskazuje kolejno dzieci w rzędach i pyta: Po której mojej stronie teraz jesteście? Obraca się znowu o 90 stopni, wskazuje dzieci w rzędach i pyta: A teraz, po której mojej stronie jesteście?
6. Zakończenie, podsumowanie zajęć. Podziękowanie za wspólną zabawę.
UWAGI/ SPOSTRZEŻENIA
........................................