Konspekt zajęć otwartych w grupie IV
Temat: „Odkrywanie litery b,B”- zapoznanie z małą i wielką literą b na podstawie piosenki „ Bałwanki” -wykorzystanie elementów Metody Dobrego Startu jako jednej z metod aktywizujących wielozmysłowe myślenie dzieci.
Cel ogólny:
rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych i motorycznych
utrwalenie orientacji w schemacie ciała i orientacji w przestrzeni
rozwijanie funkcji językowych – wprowadzenie litery b, B
Cele szczegółowe:
Dziecko:
wita się z rówieśnikiem prawą ręką
wykonuje instrukcje wydawane przez nauczyciela
śpiewa piosenkę
wymienia wyrazy rozpoczynające się głoską b
wystukuje rytm piosenki na woreczku
wodzi palcem po wzorze litery b
odtwarza wzór litery w powietrzu, na macie, na talerzyku z kaszą
określa prawą i lewą stronę ciała
wykonuje ćwiczenie relaksacyjne
Metody:
metody czynne: zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia utrwalające
metody słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia
metody oglądowe: pokaz ilustracji, własny przykład, naśladowanie
Metoda Dobrego Startu - stymulowanie rozwoju psychomotorycznego dzieci
Formy:
indywidualna
grupowa
Środki dydaktyczne:
Woreczki, odtwarzacz CD, piosenka” „ Bałwanki” „ Bobry”, tablica, wzór litery B, b, tacki z kaszą manną, blok rysunkowy A4, mazaki
Przebieg:
I ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
1. Zabawa „Dzieńdoberek”- zwrócenie uwagi, aby dzieci powitały się prawą ręką( przed zajęciami dzieci mają oznaczoną prawą rękę stempelkiem)
2. Zabawa na dywanie- N: połóżcie się na plecach- lewą ręką dotknijcie prawego oka, ucha, ramienia. Unieście wysoko lewą rękę i następnie dotknijcie nią prawej nogi. Postukajcie lewym łokciem w prawe kolano. Unieście ręce do góry i powoli opuszczajcie je, pokażcie jak pada śnieg
3. Zagadka: Gruby, biały, z miotłą na podwórku stoi. Mrozu ani śniegu wcale się nie boi (bałwan)
Przypomnienie jak nazywa się pora roku, podczas której można lepić bałwana, liczenie ile jest pór roku, wymiana ich nazw po kolei.
4. Słuchanie piosenki „ Bałwanki”- rozmowa na temat treści: O czym marzył bałwanek? Kto spełnij jego marzenie?
N: posłuchajcie głosek i odpowiedzcie jakie to są słowa: B-e-a-t-a, B-a-r-t-e-k, podzielcie na głoski słowa: bałwan , bałwanek.
Jaką głoskę słyszycie w tych słowach na początku?
Wymieńcie kilka innych słów, które rozpoczynają się głoską b. Zapamiętajcie b jest spółgłoską
II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1. Ćwiczenie ruchowe:
zabawa w parach- podział dzieci na „ jedynki” i „ dwójki”. Podczas zabawy „ jedynki” stoją bez ruchu natomiast „ dwójki” lepią „ bałwanki”- np. przechylają głowę osoby z pary, unoszą jej rękę. Po chwili następuje zamiana ról
2. Ćwiczenie ruchowo –słuchowe:
zabawa w parach- dzieci stoją w parach- jedna osoba za drugą i podają sobie ręce. Dzieci stojące z tyłu będą jadącymi na sankach, stojący z przodu- ciągnącymi sanki. Dzieci śpiewając piosenkę „ Bałwanki”, biegają w różnych kierunkach. Po piosence siadają na dywanie, mają przed sobą woreczek. Śpiewając piosenkę, wystukują jej rytm na woreczku prawą dłonią, najpierw wewnętrzną, później zewnętrzną.
3. Ćwiczenie ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
Nauczyciel demonstruje na tablicy wielką literę B:
• omówienie jej kształtu: -dziecko przygląda się wielkiej literze, opowiada z jakich elementów się składa, obserwuje jak należy prowadzić dłoń podczas pisania litery B- prezentacja litery ze śpiewaniem fragmentu piosenki „ Bałwanki”
Prezentacja małej litery b:
• omówienie jej kształtu: -dziecko przygląda się małej literze, opowiada z jakich elementów się składa, obserwuje jak należy prowadzić dłoń podczas pisania litery b- prezentacja litery ze śpiewaniem fragmentu piosenki „ Bobry”
• wodzenie palcem po wzorze-każde dziecko otrzymuje wzór litery wielkiej i małej powtarza ćwiczenie śpiewając piosenkę
• odtwarzanie wzoru w powietrzu z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
• odtwarzanie wzoru przez wodzenie po powierzchni maty( śpiewanie piosenki)
• odtwarzanie wzoru palcem na tackach z kaszą manną- praca przy stoliczku
• kontynuując śpiewanie dziecko pisze literę B, b na kartkach z bloku A4- grubym mazakiem
• wykonanie zadania na karcie ćwiczeń- ocena wykonanych prac
III. ZAJĘCIE KOŃCOWE
1. Zabawa wyciszająca:
Dzieci dobierają się parami, opierają się o siebie plecami. Chwytają się pod ręce. Słuchając instrumentalnej wersji piosenki o bałwanach, lekko się kołyszą, potem, próbują wstać , cały czas trzymając się pod ręce.