SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat Kompleksowy: ZIMOWE ZABAWY
Temat Dnia: BEZPIECZNE ZABAWY
Grupa: 4,5-latki
Data: 29.01.2014r
Prowadząca: Iwona Mierzejewska
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności całościowego czytania wyrazów: zegar, woda, dom, sanki.
• Kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazów, wysłuchiwania głoski s wyrazach.
• Rozwijanie sprawności grafomotorycznej ręki wiodącej.
• Zachęcanie do zabaw na świeżym powietrzu jako warunku zdrowia i odporności.
Cele operacyjne:
DZIECKO:
• z uwagą słucha wiersza, analizuje go i wyciąga wnioski;
• chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych;
• uczestniczy w zabawie ruchowo- słuchowo-wzrokowej przygotowującej do nauki pisania;
• wodzi palcem po śladzie;
• dokonuje analizy i syntezy słuchowej;
• czyta globalnie wyraz sanki;
• wyraża radość z możliwości malowania farbami na określony temat;
• obserwuje zmiany zachodzące w przyrodzie.
Metody:
• słowne
• ćwiczeń
• zadań stawianych dziecku
• aktywizujące
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
Pomoce:
• instrumenty, płyty CD, K2, tamburyno, farby, niebieskie kartony.
Przebieg dnia:
1. „Co słychać na początku?” – zabawa słuchowa. Doskonalenie analizy słuchowej – 4-latki - „..., a co na końcu?” 5-latki. „Łapiemy śnieżki”- zabawa muzyczno-ruchowa.
2. Ćwiczenia poranne. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami
3. „Śnieżek” – instrumentacja wiersza A.Frączek. Rozwijanie aktywności muzycznej dzieci. „Taniec figurowy na lodzie” – zabawa taneczna. Kształtowanie umiejętności improwizowania poprzez ruch. „Czy jest tu głoska s?” – zabawa słuchowa. Rozwijanie percepcji słuchowej dzieci.
4. Praca z książką K2 -s.30 –rozwijanie analizy i syntezy słuchowej oraz pamięci słuchowej; rysowanie w tunelu i kreślenie szlaczków literopodobnych – 5-latki, 4-latki – dowolne ozdabianie płatka śniegu.
5. „Idziemy po śniegu” – zabawa. Doskonalenie szybkiej reakcji na sygnał dźwiękowy. „Moja ulubiona zabawa na śniegu” – malowanie palcami na niebieskim kartonie (wykorzystanie białej farby). Poszerzanie doznań sensorycznych; wyrażanie swoich spostrzeżeń w formie plastycznej.
6. Spacer w pobliżu przedszkola – obserwacje przyrodnicze, dostrzeganie piękna krajobrazu zimowego.