SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT TYGODNIOWY: „Kiedy patrzę w niebo”
TEMAT DNIA: „Kosmos – gwiazdy, planety. Czy tam jeszcze ktoś jest?”
Prowadząca: Iwona Mierzejewska
Grupa: 5,6-latki
Data: 18.02.2014r.
Cel główny: „Poznanie wiadomości o kosmosie”
Cele ogólne:
- stwarzanie okazji do podejmowania przez dzieci różnorodnych działań
- doskonalenie umiejętności współdziałania oraz dokonywania wyborów.
- czerpanie satysfakcji z efektów własnej pracy.
- rozwijanie wyobraźni
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się.
- doskonalenie percepcji wzrokowej i sprawności manualnej
- poszerzanie wiedzy ogólnej
Metody:
• pokazu
• ćwiczeń
• zadań stawianych dziecku
• aktywizujące
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
• grupowa
Pomoce:
• plansze edukacyjne przedstawiające Układ Słoneczny, ilustracja rakiety, sylwety Ufoludków, folia malarska, Księga Tropicieli, rolki od papieru toaletowego, folia aluminiowa, gazety, masa solna, słomki, wycinanki, wzory rakiet do wycinania i wypychania, płyty CD, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Oglądanie czasopism, albumów o kosmosie.
2. „Jestem gwiazdą” – zabawa rozwijająca pewność siebie. Kształtowanie umiejętności autoprezentacji i przezwyciężania nieśmiałości.
3. Ćwiczenia poranne – rozwijanie sprawności fizycznej dzieci. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami.
4. „Planety na miejsce” zabawa orientacyjno – porządkowa.
5. „Co krąży wokół słońca?” – zabawa słuchowa: wiersz „W kosmosie”.
6. Słuchanie wiersza „Ja i UFO” J. Ruth – Charlewskiej. Rozmowa nt. treści wiersza.
7. Zabawa „Kosmici”. Przebranie się dzieci w zielone worki. Taniec Kosmitów przy muzyce. Płyta 2 /32
8. Budowanie zdań nt. „Z jakiej planety jesteś?
9. Karty pracy – „Połącz Ufoludka z jego cieniem” – podpisanie kart przez dzieci – 6-latki. Dowolne pokolorowanie postaci – 5-latki
10. Zabawa „Lot w kosmos” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem folii malarskiej.
11. Baza na odległej planecie – przygotowanie bazy z gazet i folii.
12. Wykonanie prac plastycznych wg wyboru dzieci- Ufoludka (masa solna), rakietę kosmiczną (z papierowych rolek i folii aluminiowej) lub rakietę z gotowych elementów.
13. Wyposażenie „Bazy” w wykonane postaci.
14. Zabawa przy muzyce „Samolot”.
15. Podsumowanie dnia.
„Ja i Ufo”
Nocką czarną, ciemną, głuchą
Na mój ogród spadło Ufo.
Pewnie zepsuł im się talerz,
Lub nie chcieli lecieć dalej...
Wiersz o lądowaniu ufoludków wprowadził przedszkolaków ze starszych grup przedszkolnych w tematykę związaną z Kosmosem – gwiazdami, planetami i odwiecznego pytania człowieka: „Czy tam ktoś jeszcze jest...?
Kiedy głośno rozważaliśmy tę kwestię niespodziewanie w przedszkolu pojawił się zielony gość. Był to Ufoludek z planety Galaktikus-Śmikus-Mikus.
Ufoludek musiał się najpierw „nauczyć” ziemskiego języka aby porozumieć się z dziećmi. Potem opowiedział o swojej Planecie, którą zniszczono złą gospodarką. Zachwycał się naszą Ziemią, jej pięknem i zielenią. Pytał, czy dzieci dbają o środowisko, segregują odpady, oszczędzają wodę i energię.
Potem były wspólne zabawy i pląsy przy muzyce. Dzieci aby upodobnić się do Ufoludka przywdziały zielone kubraczki (z worków na śmieci), które posłużyły im jako fartuszki ochronne do kolejnych zabaw – wykonania ufoludków z masy solnej lub rakiety z rolki papierowej i folii aluminiowej, bądź też rakiety z gotowego wzoru. Dzieci miały mnóstwo dobrej zabawy. Prace plastyczne zostały wyeksponowane w „kąciku dla rodziców” a na koniec wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia z niecodziennym gościem. Hurra! Niech żyją ferie!