X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49778
Przesłano:

Zmiana energii wewnętrznej w wyniku pracy i przepływu ciepła. Scenariusz lekcji fizyki dla klasy VII

Temat lekcji : Zmiana energii wewnętrznej w wyniku pracy i przepływu ciepła

Klasa: VII

Czas trwania lekcji: 45 minut

Cele lekcji:

Cel ogólny:
-wprowadzenie podstawowych wiadomości dotyczących zmiany energii wewnętrznej w wyniku pracy i przepływu ciepła

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wskazuje, że energię wewnętrzną układu można zmienić wykonując nad nim pracę
- wskazuje, że energię wewnętrzną układu można zmienić przekazując energię w postaci ciepła
- stwierdza, że nie następuje przekazywanie energii w postaci ciepła między ciałami o tej samej temperaturze
- podaje przykłady zmiany energii wewnętrznej spowodowanej wykonywaniem pracy lub przepływem ciepła w otaczającej rzeczywistości

Metody nauczania:
- praktyczna
- aktywizująca
- pogadanka
- słowno-naprowadzająca

Formy organizacyjne:
- całym frontem
- indywidualna

Środki dydaktyczne
- karta pracy
- plansze do gry w ,,Bingo"

Przebieg lekcji
1. Część wstępna
1.1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
1.2. Wprowadzenie do nowego tematu lekcji:
-Nauczyciel przeprowadza grę w ,,Bingo’’, jednak wcześniej zapoznaje uczniów z zasadami tej gry. Osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

Pytania na planszach do gry w Bingo:
1. Nazwa jednostki ciepła.
2. Oznaczenie literowe ciepła.
3. 2 kilodżule to ile dżuli?
4. 200 dżuli to ile kilodżuli?
5. 4,5 megadżula to ile dżuli?
6. 500 000 dżuli to ile megadżuli?
7. Jaki jest wzór na energię kinetyczną?
8. Jaki jest wzór na energię potencjalną?

2.Część główna
2.1. Nauczyciel podaje i zapisuje na tablicy temat lekcji:
Zmiana energii wewnętrznej w wyniku pracy i przepływu ciepła.
2.2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z celami lekcji
2.3.Nauczyciel prosi uczniów, żeby pocierali dłońmi. Podczas wykonywaniu pracy przy pocieraniu dłońmi, następuje wzrost temperatury ciała, czyli wzrost energii wewnętrznej ciała.
2.4. Nauczyciel prosi uczniów o przeprowadzenie doświadczenia:
należy włożyć metalową łyżeczkę do gorącej wody.
Prosi uczniów o podanie obserwacji i wniosków do tego doświadczenia.
Nauczyciel podsumowuje, że energię wewnętrzną ciała można zmienić przez wykonywanie pracy lub przekazanie ciepła i o tym informuje nas pierwsza zasada termodynamiki.
2.4.Nauczyciel czyta treść zadania 1 z karty pracy i prosi uczniów o uzupełnienie tego zadania.
Treść zadania 1: Uzupełnij poprawnie treść pierwszej zasady termodynamiki.
Pierwsza zasada termodynamiki:
Energię wewnętrzną ciała można zmienić przez wykonywanie ...............(W) lub przez przekazanie ...............(Q)
2.5. Nauczyciel czyta treść zadania 2 z karty pracy i wyjaśnia jak je rozwiązać.
Treść zadania 2:
Piłka o masie 400 g uderzyła w podłogę z szybkością 3,6 km/h i zatrzymała się. Oblicz zmianę energii wewnętrznej piłki i otoczenia po uderzeniu.
2.6. Nauczyciel prosi chętnego ucznia do rozwiązania zadania 3 z karty pracy.
Treść zadania 3:
Pojazd o masie 1 tony poruszający się z szybkością 54 km/h nagle zahamował. Oblicz zmianę energii wewnętrznej pojazdu. Wynik podaj w kJ.
2.7. Nauczyciel prosi chętnego ucznia o rozwiązanie zadania 4 z karty pracy.
Treść zadania 4:
Jabłko o masie 15 dag spadło z wysokości 300 cm. Oblicz zmianę energii wewnętrznej jabłka i otoczenia po upadku.

3. Część podsumowująca:
3.1. Celem podsumowania lekcji, nauczyciel zadaje pytania:
-Jak można zmienić energię wewnętrzną układu?
-Jakie doświadczenie można przeprowadzić, aby wykazać że energię wewnętrzną można zmienić poprzez wykonywanie pracy?
-Jakie doświadczenie można przeprowadzić, aby wykazać że energię wewnętrzną można zmienić poprzez przekazywanie ciepła
3.2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji

KARTA PRACY

Zadanie 1. Uzupełnij poprawnie treść pierwszej zasady termodynamiki.
Pierwsza zasada termodynamiki:
Energię wewnętrzną ciała można zmienić przez wykonywanie ...............(W) lub przez przekazanie ...............(Q)

Zadanie 2. Piłka o masie 400 g uderzyła w podłogę z szybkością 3,6 km/h i zatrzymała się. Oblicz zmianę energii wewnętrznej piłki i otoczenia po uderzeniu.

Zadanie 3. Pojazd o masie 1 tony poruszający się z szybkością 54 km/h nagle zahamował. Oblicz zmianę energii wewnętrznej pojazdu. Wynik podaj w kJ.

Zadanie 4. Jabłko o masie 15 dag spadło z wysokości 300 cm. Oblicz zmianę energii wewnętrznej jabłka i otoczenia po upadku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.