Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie 5
Temat: Kto naprawdę pokonał diabła w balladzie „Pani Twardowska”?
Cele lekcji:
- zapoznanie z treścią utworu „Pani Twardowska” Adama Mickiewicza;
- poznanie tekstów kultury nawiązujących do legendy o Twardowskim;
- kształcenie umiejętności analizy świata przedstawionego utworu;
- kształcenie umiejętności korzystania z przysłów;
- kształcenie umiejętności poprawnego używania związków frazeologicznych;
- umiejętność zaprezentowania poszczególnych bohaterów ballady;
- kształcenie umiejętności rozpoznawania funkcji cudzysłowu .
Metody:
- praca z tekstem
- metoda problemowa
- ćwiczenia praktyczne
- heureza
Środki:
Podręcznik do literatury „Słowa z uśmiechem” do klasy 5 s. 199
Kartki z przysłowiami.
Przebieg lekcji.
1. Nauczyciel podaje temat lekcji i przedstawia cele dzisiejszego spotkania.
2. Prowadzący proponuje uczniom zabawę, polegającą na odgadnięciu znaczeń poszczególnych przysłów.
- Co nagle, to po diable.
- Jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy.
- Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.
- Nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Boi się jak diabeł święconej wody.
3. Uczniowie czytają streszczenie legendy o Panu Twardowskim.
4. Nauczyciel czyta balladę Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”.
5. Nauczyciel objaśnia przypisy. Zadaje pytanie dotyczące pierwszych wrażeń po przeczytaniu utworu.
6. Uczniowie pracują w parach i wykonują ćwiczenie 1 i 2 str. 203.
7. Uczniowie wypisują postacie pierwszoplanowe oraz pozostałych bohaterów, a następnie wyszukują w tekście ballady informacji dotyczących wyglądu i ubioru bohaterów.
8. Nauczyciel proponuje uczniom, aby znaleźli podobieństwa i różnice pomiędzy legendą o Twardowskim a balladą „Pani Twardowska”. Pisza notatkę do zeszytu:
Podobieństwa:
- bohater- Pan Twardowski
- zawarcie paktu z diabłem
- spełnienie przez diabły życzeń szlachcica
- sprowadzenie Twardowskiego do karczmy Rzym
Różnice:
- pojawienie się żony Pana Twardowskiego
- inny koniec
9. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wskazali w jaki sposób w tekście ballady zostały zaznaczone wypowiedzi bohaterów. Uczniowie wskazują funkcję cudzysłowu. Uczniowie wykonują ćwiczenie polegające na użyciu poprawnej formy słowa „cudzysłów”.
10. Uczniowie, pracując w parach, wykonują ćwiczenie 5 str. 204. Ćwiczenie polega na podpisaniu kolejnych ilustracji znajdujących się obok tekstu ballady.
11. Na koniec uczniowie opisują, jak wyobrażają sobie żonę Twardowskiego.
Zadanie domowe.
Uczniowie maja za zadanie przygotować się do czytania fragmentów utworu. Muszą pamiętać o odpowiedniej modulacji głosu.
Klaudia Bak