Numer: 49762
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ile kosztowały prezenty od Mikołaja?

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH

Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 4,5 – latki
Termin realizacji: 28.11.2022.
Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.
Temat zajęcia: "Ile kosztowały prezenty od Mikołaja?" – kształtowanie pojęć matematycznych, doskonalenie umiejętności liczenia. Rozpoznawanie monet.

Cele ogólne:
– wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju (PP 1)
– tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój (PP 2)
– wspieranie aktywności dziecka rozwijającej procesy poznawczych (PP3)
– wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, (PP5)
– wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. (PP6)
– tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka (PP 9)
– tworzenie warunków umożliwiających planowanie i podejmowanie działania (PP 11)
– systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka (PP15)
Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych (Pp I/5);
– szanuje emocje swoje i innych osób (Pp II/2);
– przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu (Pp II/4);
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (Pp III/9)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego (Pp IV/2)
– odpowiada na pytania, rozwiązuje zagadki (Pp IV/5);
– uważnie słucha (Pp IV/6);
– klasyfikuje przedmioty, (Pp IV/12);
– przelicza elementy zbiorów, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, wykonuje dodawanie w sytuacji użytkowej, odróżnia liczenie błędne od prawidłowego (Pp IV/15);
– rozpoznaje modele monet, wie do czego służą pieniądze (PpIV/17);

Metoda: słowna, zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą,
Środki dydaktyczne: sylweta Mikołaja, Mikołaj – puzzle, sylwety zabawek, sylwety worków z prezentami, sylwety monet, emblematy do zabawy, cyfry na kartonikach (5l.) i kartoniki z kropkami (4l.), CD, torebeczki – "koszyczki" do robienia zakupów; sylwety zabawek do zabawy, karty pracy

Literatura:
1. Soleniec Monika "Śpiewanki – pokazywani".
PRZEBIEG:
1. "Kto się ukrył pod puzzlami" – wprowadzenie do tematu zajęć.
Dzieci siedzą na dywanie. Na tablicy przypięty obrazek z Mikołajem pocięty na 8 części odwróconych lewą stroną do dzieci. Wybrane przez Nauczycielkę dzieci odsłaniają wybrany przez siebie element układanki, odwracają go na właściwą stronę i próbują odgadnąć kto skrył się na obrazku.

2. "Zakupy Mikołaja" – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka wiesza na tablicy cienie worków z prezentami Mikołaja oraz sylwety zabawek które kupił Mikołaj. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie co kryje się w workach Mikołaja.

3. "Idziemy an zakupy" – zabawa muzyczno ruchowa.
Nauczycielka rozdaje dzieciom torebeczki – "koszyczki" do których dzieci będą robiły zakupy słuchając piosenki z płyty CD "Śpiewanki – pokazywanki" i wykonując polecenia zgodnie ze wskazówkami. Na dywanie rozrzuca sylwety zabawek: piłka, lalka, miś, bączek. Dzieci poruszają się swobodnie po dywanie i "robią zakupy" wkładając do koszyka odpowiednią zabawkę.
Uwaga: Piosenkę puszczamy 2x. Nauczycielka wymienia, co dzieci wkładają do koszyka.

5. "Ile mam zabawek" – zabawa doskonaląca umiejętności liczenia.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Wyciągają ze swojego "koszyka" sylwety zabawek i układają je przed sobą. Przeliczają wszystkie zabawki, segregują je ze względu na rodzaj i przeliczają zabawki danego rodzaju.

4. "Ile kosztowały prezenty Mikołaja" – zabawa dydaktyczna.
Dzieci siadają przed tablicą. Nauczycielka pokazuje dzieciom sylwety monet: 1 zł, 2 zł, 5 zł. Pokazuje jak wyglądają z przodu – reszka i z tyłu – orzeł. Wyjaśnia dzieciom, że każda moneta ma "z tyłu" orzełka. Dzieci oglądają i porównują również prawdziwe monety.
Następnie Nauczycielka podpisuje monetami sylwety zabawek wyjaśniając, że tyle kosztowały: lalka – 5zł, miś – 2zł i bączek – 1zł. Zadaniem dzieci jest policzenie ile kosztowały zabawki z każdego worka Mikołaja. 4l. – podpisują cenę za worek z prezentami za pomocą kartoników z kropeczkami, 5l. – za pomocą kartoników z cyferkami.

6. "Orzeł i reszka" – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci otrzymują emblematy z monetami. Część dzieci ma emblematy na których widnieje nominał, a część dzieci emblematy, na których widnieje orzełek. Nauczycielka gra na tamburynie, dzieci swobodnie biegają po sali przestrzegając zasad bezpieczeństwa i kodeksu przedszkolaka. Na przerwę w muzyce dzieci dobierają się w pary: orzełek i reszka pamiętając, by orzeł i reszka były tą samą monetą. Zabawę powtarzamy 2 – 3 razy.

7. "Połącz w pary" – karta pracy
Dzieci otrzymują kartę pracy. Zadaniem dzieci jest połączyć w pary zabawkę i jej cenę. 4l. łączą zabawkę i taką liczbę kropek ile ona kosztowała; 5l łączą zabawkę z odpowiednią cyfrą. Wszyscy kolorują zabawki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.