Scenariusz zajęć otwartych z funkcjonowania osobistego i społecznego
1. Temat: Zwierzęta i ich młode.
2. Rodzaj zajęć: Funkcjonowanie osobiste i społeczne.
3. Cele dydaktyczne zajęć:
Cele rewalidacyjne:
- Doskonalenie umiejętności spostrzegania.
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo- ruchowej.
Cele ogólne:
- Utrwalanie nazw zwierząt domowych i ich młodych.
- Dostarczanie radosnych przeżyć podczas pracy z programami multimedialnymi.
Cele operacyjne:
Wychowanek potrafi:
- przeczytać tekst
- rozpoznawać zwierzęta domowe,
- rozpoznawać młode zwierząt domowych
- rozwiązać krzyżówkę dotyczącą zwierząt hodowlanych
- wykonać dodawanie liczb naturalnych
- potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu
- potrafi rozwiązać krzyżówkę
- wskazuje odpowiedzi na obrazkach
4. Metody nauczania:
Podająca /objaśnienie/,
Problemowa-aktywizująca /gra dydaktyczna decyzyjna/
Ekspozycyjna /prezentacja/
Praktyczna /ćwiczenia/.
5. Formy organizacyjne: ¬ praca zbiorowa i jednostkowa.
6. Środki dydaktyczne:
słowne /objaśnienia do zadań, teksty zagadek/,
komputerowe / prezentacja multimedialna „Zwierzęta i ich młode”, program komputerowy Tasc Magic/,
wzrokowe /karty pracy „Zwierzęta hodowlane i ich młode”/
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Powitanie.
2. Zapoznanie uczniów z celami zajeć.
3. Podanie tematu zajęć „Zwierzęta i ich młode”.
II. Część główna:
1. Zapamiętywanie nazw zwierząt i ich młodych prezentacja multimedialna "Zwierzęta i ich młode”.
2. Połączenie nazw zwierząt z rysunkami zwierząt w programie Tasc Magik - kliknij i dopasuj .
3. Rozwiązanie zadania matematycznego na karcie pracy nr 1 - "Usadź kury na grzędach"/ indywidualne karty pracy/
4. Wypełnienie karty pracy "Zwierzęta hodowlane i ich młode" karta nr 41 - dobór etykiet i wklejenie ich pod odpowiednimi zdjęciami.