Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z niepełnosprawnością sprzężoną (I etap edukacyjny)
Temat: Warzywa i owoce – stymulowanie rozwoju poznawczego.
Czas trwania zajęć: 60 minut
Cel główny: Stymulowanie rozwoju poznawczego.
Cel szczegółowe:
• stymulowanie rozwoju poznawczego
• doskonalenie umiejętności klasyfikowania i kategoryzowania
• doskonalenie koncentracji uwagi
• doskonalenie pamięci krótkotrwałej
• usprawnianie funkcji słuchowych
• usprawnianie myślenia słowno-pojęciowego
• usprawnianie logicznego myślenia i wnioskowania
• doskonalenie sprawności manualnej
Formy pracy: indywidualna
Metody pracy:
• gier i zabaw dydaktycznych
• praktycznego działania
• programowa, z użyciem komputera
Środki dydaktyczne: koszyk, kocyk, pomidor, cebula, ziemniak, marchew, ogórek, papryka, jabłko, gruszka, banan, pomarańcza, klocki, karta pracy nr1, karty do sekwencji, historyjki obrazkowe, zagadki, jajaka-niespodzianki, gra memory, laptop, plastelina, podkładka, kredki
Przebieg zajęć
1. „Magiczny koszyk” – uczeń wkłada ręce do kosza zakrytego kocykiem i za pomocą dotyku rozpoznaje znajdujące się w nim owoce i warzywa.
2. Dzielenie na sylaby nazw warzyw i owoców wyjętych z koszyka i układanie pod nimi klocków w liczbie odpowiadającej liczbie sylab składających się na nazwę wskazanego warzywa lub owocu.
3. Rozpoznawanie głosek w nagłosie nazw wskazanych warzyw i owoców.
4. Kategoryzowanie. Uczeń rozdziela zgromadzone na stoliku: pomidora, cebulę, ziemniaka, marchew, ogórka, paprykę, jabłko, gruszkę, banana, pomarańczę na zbiór warzyw i zbiór owoców.
5. Co się zmieniło? Na stoliku ułożone są w szeregu warzywa i owoce. Uczeń odwraca się plecami. Nauczyciel zmienia kolejność ułożenia warzyw i owoców. Uczeń ma wskazać, co się zmieniło.
6. Odtwarzanie wzoru z pamięci. Nauczyciel układa w szeregu obrazki przedstawiające warzywa i owoce. Uczeń musi zapamiętać ich ułożenie/kolejność. Po chwili nauczyciel zakrywa szereg, a uczeń ma za zadanie odtworzyć szereg z pamięci.
7. Co nie pasuje? Wykluczanie ze zbiorów niepasujących elementów (karta pracy nr 1).
8. Sekwencje. Uczeń kontynuuje rozpoczęte sekwencje warzywno-owocowe.
9. Co było najpierw, a co potem? Uczeń układa obrazki w kolejności, co było najpierw, a co potem.
10. Zagadki. Uczeń losuje i rozwiązuje zagadki ukryte w jajkach-niespodziankach. Zagadki dotyczą warzyw i owoców.
Gdy ją obieramy,
łezki wyciskamy. (cebula)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony.
A zimą w beczce, leży ukiszony. (ogórek)
Pomarańczowy korzonek, zielony warkoczyk,
gdy mocno pociągniesz, wnet z ziemi wyskoczy. (marchew)
Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci,
gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci. (gruszka)
Żółty owoc wszyscy znacie,
sok jego smakuje w herbacie.
Kwaśny aż wykrzywia usta,
lecz różne bywają gusta. (cytryna)
Kwaśne, rumiane, ogonek posiada.
Kiedy jest dojrzałe to na ziemię spada. (jabłko)
W żółtą skórę ubrany, podłużny owoc, co przez małpy jest lubiany. (banan)
11. Memory. Gra w memory warzywno-owocowe z wykorzystaniem aplikacji learningapps.com
12. Lepienie warzyw i owoców z plasteliny.
13. Zaskoczenie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział.