Konspekt zajęć z wychowania estetycznego – zajęcie techniczne
Temat: „Sól dla babci i dziadka”- wykonanie soli do kąpieli.
Grupa: 5 latki
Cele:
poznanie dzieci z pochodzeniem soli, właściwościami fizycznymi i jej stosowaniem przez człowieka
poznanie ze sposobem wykonania soli do kąpieli
rozwijanie sprawności manualnej w zakresie motoryki małej, precyzji ruchów rąk
wyrabianie umiejętności uważnego skupiania uwagi
wdrażanie do okazywania szacunku i miłości do osób starszych
Metody:
- czynna: zadania stawiane dziecku poprzez samodzielne doświadczenie;
- słowna: objaśnienia i instrukcje,
- oglądowa: pokaz, film edukacyjny
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Pomoce: po trzy kubeczki plastikowe, przeźroczyste 300ml dla każdego dziecka oznaczone cyframi od 1 do 3; sól kamienna (odmierzone porcje w kubeczkach), barwniki do bazy glicerynowej Ecoflores: żółty, pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony, różowy, fioletowy, brzoskwiniowy, zapachy Ecoflores do bazy glicerynowej: truskawkowy, guma balonowa, ciasteczkowy, różany, cynamonowy; łyżeczka do mieszania po 1 dla każdego dziecka; słoiczki szklane o pojemności 260 ml, zakrętki z ozdobami; tablica multimedialna i laptop do projekcji filmu dla dzieci „Skąd się wzięła sól w Polsce? Historia kopalni soli w Wieliczce”; eksponaty: sól kamienna z Wieliczki – świecznik na podgrzewacz, lampa z soli himalajskiej; sole spożywcze: sól kuchenna kłodawska, sól z Morza Martwego, sól himalajska; sól do zmywarek, płyn do mycia szyb, produkty żywnościowe, kosmetyki, sól do kąpieli, nawóz dla roślin, sól fizjologiczna, leki; słoik z wodą.
Przebieg zajęcia:
Wstęp:
1. Oglądanie filmu edukacyjnego pt. „Skąd się wzięła sól w Polsce? Historia kopalni soli w Wieliczce”. Rozmowa na temat filmu: - Skąd mamy sól? ( z morza, z kopalni soli znajdującej się pod ziemią). Jak nazywa się miejsce w Polsce, w którym znajduje się najsłynniejsza kopalnia soli? ( Wieliczka).
2. Przekazanie dzieciom krótkiej informacji o historii powstania złóż soli na Ziemi.
Na świecie sól powstała od około 200-250 milinów lat temu w morzach prehistorycznych. Na przestrzeni dziejów świata, morza i kontynenty zmieniały swoje położenie. Na terenie Polski 270 milionów lat temu było morze prehistoryczne i gorący klimat, co powodowało szybkie parowanie wody i powstanie soli. Dlatego dzisiaj mamy takie miejsce jak kopalnia soli w Wieliczce.
Obecnie na świecie po wędrówce kontynentów złoża soli znajdują się nie tylko pod ziemią ale również i w górach np. Himalajach. Sól pozyskuje się także z w wód zasolonych jak morza, rzeki, jeziora.
Prezentacja soli morskiej z Morza Martwego, soli pozyskanej z gór - himalajskiej i z kopalni soli kamiennej - Sól Kłodawska.
3. Zabawa badawcza „Jaka jest sól” Badanie właściwości soli: stan skupienia, kolor, zapach, barwa, smak, rozpuszczalność. Dzieci za pomocą zmysłów wzroku, węchu i dotyku określają cechy soli. Rozpuszczalność określają na podstawie sporządzonego roztworu wody z solą. ( pomoce: bryły soli kamiennej w różnych kolorach, słoik z wodą sól kuchenna, łyżka).
4. Do czego potrzebna jest sól? (człowiekowi do życia, w produkcji żywności, w gospodarstwie domowym, w przemyśle, w lecznictwie). Rozmowa z dziećmi z wykorzystaniem eksponatów tj. sól do zmywarek, płyn do mycia szyb, produkty żywnościowe nawóz dla roślin, sól fizjologiczna, leki, kosmetyki, sól do kąpieli
II. Część zasadnicza:
1. Podanie tematu zajęcia.
Z okazji zbliżającego się święta Dzień Babci i Dziadka własnoręcznie zrobimy sól do kąpieli.
2. Prezentacja produktów potrzebnych do wykonania soli ( słoik, sól, barwniki, zapach, trzy kubeczki, łyżeczka). Rozmowa z dziećmi o kolorach barwników i zapachach ( dzieci wąchają zapachy).
3. Prezentacja sposobu wykonania soli do kąpieli przez nauczyciela.
4. Praca dzieci przy stolikach: mieszanie soli z barwnikiem i zapachem w kolejno ponumerowanych kubeczkach, wsypywanie kolorowej soli do słoiczków, zamykanie ich ozdobną zakrętką i ustawianie na wystawie.
5. Porządkowanie miejsca pracy.
6. Prezentacja piosenki ilustrowanej ruchem „Kiedy babcia była mała”.
III. Część końcowa:
1. Podsumowanie wiedzy dotyczącej soli. Mówienie przez dzieci o tym, co najbardziej zapamiętały.
2. Zabawa ruchowa „Słone figurki” w nawiązaniu do kopalni soli w Wieliczce obecnie muzeum z pięknym rzeźbami.