SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
GRUPA WIEKOWA: 4 latki
TEMAT: „Jesteśmy dżentelmenami – świętujemy Dzień Chłopca”
OBSZAR EDUKACYJNY: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej.
CELE OGÓLNE:
• budowanie pozytywnej samooceny dziecka
• aktywne włączenie dzieci do zabawy
• świętowanie Dnia Chłopca
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• chętnie bierze udział w zabawach
• potrafi współpracować w grupie
• potrafi myśleć kreatywnie
• prezentuje własne umiejętności
• słucha uważnie poleceń nauczyciela
• potrafi rozwiązać proste zagadki
•
METODY:
• czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
• słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje, wiersz, zagadki
• oglądowe – obserwacja, pokaz.
• Aktywizujące – burza mózgów, Pedagogika Zabawy
FORMY:
zbiorowa, indywidualna, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Piosenki dziecięce, odtwarzacz CD, wiersz „Dzień Chłopaka” P. Okrój, sok z cytryny, kolorowy papier, gotowe elementy dyplomu, klej, nożyczki, kolorowe kartki z napisami TAK i NIE, różdżka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Powitanka” – śpiewanie krótkiej piosenki na powitanie
2. „Dzień Chłopca”- rozmowa kierowana na temat święta, wyjaśnienie sensu zajęć i przedstawienie celów.
3. „Dzień Chłopaka” P. Okrój wiersz:
Chłopak? Tak, znasz go,
To taki ktoś,
Kto Ci czasami robi na złość,
I obojętnie co by się zdarzyło,
Wszystko byś zrobiła, żeby go nie było.
Lecz uwierzyć w to trudno, bez niego byłoby nudno.
Nikt by nie chował Ci piórnika,
Ciągnąć Cię za włosy nie byłoby komu,
Nikt by Ci nie kładł kwiatka pod drzwiami,
I sama wracałabyś do domu.
Więc zrób wyjątek dzisiaj,
Wyjdź ze swej złości mroku,
Uśmiechnij się chociaż raz,
I bądź miła jeden dzień w roku.
4. „Jaki powinien być uprzejmy chłopak?” – burza mózgów. (sympatyczny, uczciwy, grzeczny, używa magiczne słowa: Proszę, Dziękuje, Przepraszam)
5. „Golimy brody” – zabawa naśladowcza. „Każdy chłopiec, gdy dorośnie musi umieć się ogolić. My się dzisiaj nauczymy. Róbcie to co ja.” – po tych słowach dzieci naśladują ruchy nauczycielki.
6. „Wiemy jak się zachować” – quiz dla chłopców, odpowiadają „Tak lub Nie”
Można przezywać kolegów Tak Nie
Gdy chcesz powiedzieć coś na zajęciach to podnosisz rękę Tak Nie
Można pluć do talerza Tak Nie
Znajomym osobom dorosłym należy mówić „Dzień dobry” Tak Nie
Gdy jemy kanapkę, należy mlaskać Tak Nie
Gdy ktoś jest smutny, trzeba go pocieszyć Tak Nie
7. „Próba wiedzy” – zadaniem każdego chłopca jest poprawienie błędu w tytule bajki:
Słoń Trąbaliński
Złoty Kapturek
Królowa z zapałkami
Kubuś uszatek
Słoń w butach
Jaś i Karolcia
Śpiąca staruszka
Wróżka Śniegu
8. „Dokończ zdania” – test wiedzy dla chłopców:
„Kiedy Markowi książkę dał wujek, Marek powiedział grzecznie.............(dziękuje)
„Ala o zeszyt prosiła Zosię, Zosia podając rzekła jej........(proszę)
Kiedy potrącił Andrzej Tomasza, ale powiedział zaraz .............(przepraszam)
Ceremonia przyjęcia do klubu: „NIEZWYKLE UPRZEJMYCH DŻENTELMENÓW” – nauczycielka bierze różdżkę i prosi chłopaków na środek sali. Chłopcy muszą wypić „Eliksir uśmiechu”-sok z cytryny. Nauczycielka ogłasza chłopców członkami klubu.
9. Wręczenie upominków dla Chłopców przez dziewczynki.