Scenariusz zajęć dydaktycznych
dla dzieci 4-letnich
Temat zajęć: Wiosenne kwiaty
Cel główny: zapoznanie dzieci z pierwszymi wiosennymi kwiatami
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi podać nazwy wiosennych kwiatów (przebiśniegi, krokusy, żonkile, hiacynty, tulipany),
-rozpoznaje wiosenne kwiaty na ilustracjach,
- współpracując w grupie układa obrazek z pociętych elementów w całość,
-wie, że niektóre kwiaty wyrastają z cebulek, inne z nasionek,
-obserwuje żywe okazy kwiatów cebulowych oraz porównuje nasiona kwiatów,
-potrafi powiedzieć czego potrzebują kwiaty by rosły,
-improwizuje tańcem do słyszanej melodii,
- wykonuje pracę plastyczną według wskazówek nauczyciela
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody pracy: pogadanka, praca z obrazkiem, obserwacja, zadań stawianych dziecku, „zajęcia ciszy”
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające kwiaty: przebiśniegi, krokusy, żonkile, hiacynty, tulipany, obrazki przedstawiające wiosenne kwiat pocięte na części, żywe okazy wiosennych kwiatów, nasiona kwiatów, naklejki
z wiosennymi kwiatami, nagranie muzyczne, wycięte wcześniej przez dzieci listki, klej, kolorowe kartki, farba, małe patyczki z rozciętymi końcówkami
Przebieg zajęć:
1. Dzieci podzielone na kilkuosobowe grupy składają pocięte ilustracje przedstawiające wiosenne kwiaty w całość.
2. N-l podaje cel dzisiejszych zajęć – poznanie wiosennych kwiatów.
3. N-l prezentuje wszystkim dzieciom ilustracje wiosennych kwiatów oraz zapoznaje dzieci z ich nazwami. Dzieci kilkukrotnie powtarzają nazwy kwiatów modelując głosem ( głośno, cicho).
4. Dzieci oglądają żywe okazy wiosennych kwiatów, określają ich kolor, kształt.
5. N-l mówi dzieciom, że niektóre kwiaty wyrastają z cebulek, inne
z nasionek. Dzieci oglądają nasionka kwiatów, oraz kiełkujące już kwiaty.
6. Kwiaciarka – zabawa utrwalająca nazwy poznanych kwiatów. N-l wcielając się w rolę kwiaciarki mówi krótki wierszyk zwracając się do każdego dziecka:
Wiosenne kwiaty w koszyczku mam.
Jak wymienisz nazwę to Ci jeden dam.
Po powiedzeniu wierszyka i pokazaniu obrazka dziecko odgaduje nazwę widocznego na ilustracji kwiatka. N-l za udzielenie poprawnej odpowiedzi przykleja dziecku naklejkę z wymienionym kwiatkiem. Zabawa toczy się do momentu, aż wszystkie dzieci otrzymają naklejki.
7. Taniec kwiatów – dzieci stoją w kole. N-l wypowiada nazwę kwiatów,
a dziecko, które ma naklejoną naklejkę z danym kwiatem wchodzi do środka koła i tańczy w rytm słyszanej muzyki.
8. Dzieci przypominają czego rośliny potrzebują by rosnąć.
9. Zajęcia ciszy – dzieci w zupełnej ciszy podają sobie z rąk do rąk szklankę z wodą, starając się nie rozlać wody.
10. Zabawa plastyczna - dzieci przyklejają wycięte wcześniej przez n-la listki kwiatów na kartkę. Patyczek z rozciętą końcówką maczają w farbie i stemplują, tworząc wiosenne hiacynty.