Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich
Temat zajęć: Kapuściane wzorki
Cel główny: zapoznanie dzieci z warzywem-kapustą i rozwijanie sprawności manualnej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wymienić nazwy kilku warzyw,
- zna różne rodzaje kapusty,
- wie, w jaki sposób można spożywać kapustę,
- uczestniczy w zabawach ruchowych,
- odbija pomalowane liście kapusty na kartce
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: pogadanka, pokaz i obserwacja, zadań stawianych dziecku,
Środki dydaktyczne: kapusta biała, czerwona, włoska i pekińska, marchewka, ziemniak, cebula, pomidor, chusta animacyjna, nagranie piosenki „Witaminki”, naklejki z ilustracjami warzyw (marchewka, kapusta, pomidor, ogórek), farby, liście kapusty, kartki
Przebieg zajęć:
• Nauczyciel prosi dzieci o wymienienie kilku nazw warzyw, które dzieci już znają.
• Co zmieniło miejsce? - Nauczyciel kładzie przed dziećmi marchewkę, ziemniaka, cebulę i pora. Prosi dzieci o zamknięcie oczu, w tym czasie zamienia miejscami warzywa. Po otworzeniu oczu dzieci odgadują jakie warzywo zmieniło miejsce
• Kapusta – nauczyciel prezentuje dzieciom różne rodzaje kapusty, podaje nazwy. Dzieci określają ich kształt, porównują wielkość. Rozmowa na temat walorów zdrowotnych kapusty i możliwości jej wykorzystywania
w kuchni.
• Zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej:
- Dzieci wachlują rozłożoną chustą. Nauczyciel włącza nagranie piosenki „Witaminki”. Gdy je zatrzymuje, dzieci kładą chustę, i mówi: a witaminki są w.... podaje nazwę warzywa a zadaniem dzieci jest wejście na taki kolor na chuście jakiego koloru jest warzywo wypowiedziane przez nauczyciela
- Każde dziecko otrzymuje naklejkę z obrazkiem warzywa. Dzieci wachlują chustą, a gdy nauczyciel wypowie nazwę warzywa, dziecko które ma odpowiednią naklejkę przebiega pod chustą na jej drugą stronę.
• Zabawa plastyczna: Kapuściane wzorki – odbijanie pomalowanych farbą liści kapusty na kartce.