X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49691
Przesłano:

Ucho - narząd zmysłu słuchu i zmysłu równowagi. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji
Data: 19.12.2022r.
1. Przedmiot: Biologia
2. Podręcznik: Biologia na czasie 2 – dla Zakresu podstawowego.
3. Dział programowy: Rozdział 10: Narządy zmysłów
4. Temat: 10.2. Ucho – narząd zmysłu słuchu i zmysłu równowagi
5. Klasa: 4TM/4TMR (5 l.)
6. Zgodność z podstawą programową:
V.1.2.; Budowa i fizjologia człowieka. Podstawowe zasady budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Uczeń: wykazuje związek budowy narządów z pełnioną przez nie funkcją.
V.1.3.: Budowa i fizjologia człowieka. Podstawowe zasady budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Uczeń: przedstawia powiązania funkcjonalne pomiędzy narządami w obrębie układu.
V.1.4.; Budowa i fizjologia człowieka. Podstawowe zasady budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Uczeń: przedstawia powiązania funkcjonalna pomiędzy układami narządów w obrębie organizmu.
V.7.8.; Budowa i fizjologia człowieka. Regulacja nerwowa. Uczeń: przedstawia budowę oraz działanie oka i ucha; omawia podstawowe zasady higieny wzroku i słuchu.
6. Pomoce:
komputer z rzutnikiem multimedialnym,
prezentacja o narządzie słuchu: https://youtu.be/whNEEOFvMKw
https://youtu.be/PNGNdRUseDQ
podręcznik ucznia
7. Cele zajęć:
a. ogólne:
• przyswajanie określonego zasobu wiedzy, teorii i zasad panujących we współczesnej nauce
• poznanie metod badawczych wykorzystywanych przy zdobywaniu wiedzy biologicznej
• wykorzystanie zdobytej wiedzy do rozwiązywania różnorodnych problemów oraz opisywanie procesów życiowych
• poznanie zależności w budowie i funkcjonowaniu narządu słuchu i równowagi.
b. operacyjne:
• sprawne posługiwanie się terminologią biologiczną
• wykorzystanie wiedzy biologicznej do wyjaśnienia i analizy procesu słyszenia i obioru różnorodnych dźwięków.
c. wychowawcze:
• przejawianie zachowań badawczych
• rozwijanie dociekliwości poznawczej otaczającego świata
• korzystanie z różnorodnych źródeł informacji
• formułowanie wniosków opartych na obserwacjach: np. narządu słuchu i równowagi.
8. Metody nauczania: pogadanka z elementami pokazu
9. Formy pracy: praca indywidualna, lekcja poświęcona nowym treściom nauczania.

10. Przebieg lekcji:

Faza organizacyjna:
a. Czynności organizacyjne
b. Omówienie celów lekcji oraz zasad organizacji pracy

Faza realizacyjna:
a. Wprowadzenie do tematu lekcji przez nauczyciela
Nauczyciel podaje wstępne wiadomości dotyczące ucha jako narządu zmysłu słuchu i równowagi.
Analizowanie budowy ucha na podstawie animacji komputerowej/ prezentacji/: pod
adresem: https://youtu.be/PNGNdRUseDQ
Analizowanie funkcji ucha jako zmysłu równowagi / prezentacji/ pod adresem: https://youtu.be/whNEEOFvMKw
b. Związek budowy ucha z funkcją na przykładzie ucha ssaka – wypełnij poniższą tabelkę:
Charakterystyczne cechy ucha zewnętrznego ssaka
Związek cechy z budową ucha zewnętrznego ssaka
Małżowina uszna zbiera falę dźwiękową i kieruje ją do przewodu słuchowego.
Przewód słuchowy kieruje falę dźwiękową na błonę bębenkową

Charakterystyczne cechy ucha środkowego ssaka
Związek cechy z budową ucha zewnętrznego ssaka
Błona bębenkowa przekazuje drgania na kosteczki słuchowe
Kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko, strzemiączko, wzmacniają drgania i przekazują ją do ucha wewnętrznego.
Trąbka słuchowa umożliwia utrzymanie jednakowego ciśnienia powietrza w przewodzie słuchowym i jamie bębenkowej

Charakterystyczne cechy ucha wewnętrznego ssaka
Związek cechy z budową ucha zewnętrznego ssaka
Nerw przedsionkowo-ślimakowy przekazuje wrażenia słuchowe do mózgu
Błędnik zawiera komórki receptorowe, które odbierają wrażenia słuchowe

Nauczyciel przedstawia podstawowe założenia: W jaki sposób słyszymy? i Jak działa nasz narząd równowagi?

Faza podsumowująca:
a. Nauczyciel podsumowuje stopień realizacji celów przeprowadzonych zajęć i stopień zaangażowania uczniów
b. Ocena pracy uczniów
Zakończenie zajęć.

LITERATURA:
1. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum „Biologia na czasie 2 – Zakres podstawowy”.
2. Podstawa programowa kształcenia ogólnego z komentarzem dla szkoły ponadpodstawowej: 4 – letnie liceum i 5- letnie technikum z biologii.
3. Program nauczania biologii dla liceum ogólnokształcącego i technikum zakres podstawowy „Biologia na czasie” autorstwa Katarzyny Kłosowskiej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.