Scenariusz zajęć z języka angielskiego przeprowadzonych w grupie dzieci 3,4,5-letnich
Temat zajęć: Christmas tree – choinka (ozdoby choinkowe).
Cele ogólne – dziecko:
• rozumie bardzo proste polecenia w języku angielskim i reaguje na nie
• uczestniczy w grach i zabawach muzycznych oraz ruchowych
• powtarza proste słowa i naśladuje odpowiadające im gesty
• wskazuje podane przez nauczyciela słownictwo na ilustracjach
• śpiewa piosenki w grupie, ilustrując je odpowiednimi gestami
Cele szczegółowe - dziecko:
• pokazuje, wybiera, dopasowuje i (za nauczycielem) nazywa świąteczne słownictwo
• poznaje nowe słownictwo: ball-bombka, star-gwiazda, bell-dzwoneczek
• ilustruje gestami piosenkę o świętach „I Love Christmas” The Kiboomers
• bierze udział w zabawie ruchowej „The Dancing Christmas Tree” KidsTV123
• utrwala przeliczanie oraz powtarza nazwy kolorów z pomocą nauczyciela (liczenie oraz określanie koloru bombek i gwiazdek – ozdób choinkowych)
• rozpoznaje nazwy części ciała; kładzie patyczek na wywołanej części ciała
• składa życzenia świąteczne „Merry Christmas”
• powtarza prostą rymowankę
• aktywnie uczestniczy w zajęciach
• wykonuje polecenia nauczyciela
Podstawa programowa: IV 21
Metody:
• reagowania całym ciałem – obrazowanie mimiką, gestem, czynnością
• audiolingwalna – wielokrotne powtarzanie grupowo i indywidualnie
• audiowizualna – użycie kart obrazkowych oraz nagrań audio
• komunikacyjna – powtarzanie zwrotów w określonym kontekście sytuacyjnym
• oglądowe, czynne, słowne
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
• karty obrazkowe z ilustracjami świąteczno-choinkowego słownictwa
• mikołajowa czapka z patyczkami
• „magiczne” pudełko z materiałową choinką oraz mini bombkami i gwiazdkami
• nagrania do piosenki i tańca-zabawy ruchowej
Czas trwania: 30 minut
Przebieg zajęć:
1. POWITANIE
Dzieci witają się z nauczycielem i śpiewają piosenkę na powitanie pt. „Hello Reindeer” – „Witaj reniferku” Dzieci ilustrują gestami i ruchami słowa oraz piosenki.
2. OZDOBY CHOINKOWE
Nauczyciel prezentuje karty obrazkowe przedstawiające ilustracje ze słownictwem świątecznym i choinkowym. Dzieci nazywają lub powtarzają na różne sposoby.
3. CZAPKA MIKOŁAJA
Nauczyciel zachęca dzieci do zaśpiewania poznanej piosenki o świętach, a w jej trakcie rozdaje z czapki Mikołaja patyczki z ilustracjami ozdób świątecznych.
4. DZWONIĄ DZWONECZKI
Nauczyciel wywołuje części ciała, a dzieci kładą na nich patyczki. Chętne dzieci mogą same wywoływać części ciała lub pokazywać je, a grupa podaje nazwę.
5. ŚWIĄTECZNE PUDEŁKO
Nauczyciel wyciąga magiczne pudełko, a dzieci wypowiadają zaklęcie, które je otwiera. W pudełku znajduje się materiałowa czapka-choinka z rzepami oraz mini bombki i gwiazdki. Dzieci wspólnie określają kolory choinki i przeliczają ozdoby.
6. UBIERAMY CHOINKĘ
Dzieci wybierają bobki oraz gwiazdki, nazywają kolory ozdoby i dekorują choinkę.
7. TAŃCZĄCE DRZEWKO
Zabawa ruchowa – nauczyciel zakłada czapkę-choinkę, a dzieci naśladują jego ruchy do piosenki „The Dancing Christmas Tree” KidsTV123.
8. POŻEGANANIE
Dzieci żegnają się z nauczycielem, śpiewając piosenkę na pożegnanie pt. „Goodbye Santa” – „Żegnam cię Mikołaju.” Dzieci ilustrują gestami i ruchami słowa piosenki.