Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ruchowej
Grupa wiekowa: 5-6-latki
Data: 28.10.2022r.
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą Rudolfa Labana.
Cele ogólne:
- Rozwijanie świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.
- Kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
- Zgodne współdziałanie z partnerem i z rówieśnikami w grupie.
- Doskonalenie płynności ruchów.
- Rozwijane sprawności fizycznej dzieci.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi manipulować przyborem gimnastycznym
- poprawnie wykonuje ćwiczenia
- utrzymuje prawidłową postawę ciała
- wczuwa się w powierzoną rolę
- podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych
- rozwija poczucie rytmu
- współdziała z partnerem oraz w grupie
Metody:
- słowne: objaśnienia i instrukcje
- czynne: zadania stawiane do wykonania, praktycznego działania
- oglądowe: przykład
- aktywizujące: metoda R. Labana
Formy pracy:
- zbiorowa
- w parach
Pomoce dydaktyczne:
- magnetofon, płyta CD lub pendrive, kolorowe chustki
Realizacja podstawy programowej:
I5, I8, II2, II8, III5, III8, IV5, IV7
Kompetencje kluczowe:
KK1, KK5, KK6, KK8
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Wszyscy są”. Dzieci siedzą w kole i powtarzają rymowankę.
Wszyscy są, witam was,
Zaczynamy już czas ,
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
2. Ćwiczenia organizacyjne.
Dzieci maszerują po obwodzie koła w rytm muzyki marszowej, na całych stopach i na
palcach. Kiedy muzyka cichnie, podchodzą do środka koła i biorą do prawej ręki chustkę.
3. Ćwiczenia orientacyjno- porządkowe.
Dzieci w rozsypce, improwizują z chustkami trzymanymi w prawej ręce przy muzyce. Kiedy
muzyka milknie, wykonują przysiad i nakrywają się chustką. Ponowne dźwięki muzyki są
sygnałem do improwizacji ruchowej z chustkami trzymanymi w lewej ręce.
4. Ćwiczenie obszerności ruchów.
Dzieci rysują chustką na dywanie figury geometryczne, najpierw małe, a następnie coraz
większe. Skaczą na jednej nodze wokół chustki leżącej na podłodze w jedną i w drugą stronę,
przeskakują obunóż przez chustkę w przód i w tył (przy muzyce).
5. Ćwiczenie wyczucia własnego ciała.
Dotykają chustkami różnych części ciała wymienianych przez nauczyciela.
Naprzemiennie chwytają palcami stóp chustki leżące na podłodze, podają je do ręki.
6. Ćwiczenie wyczucia przestrzeni.
Wyrzucają przed siebie oburącz chustki w pozycji klęku, a następnie pochylają się do przodu
i przesuwają chustki do siebie.
6. Ćwiczenia w parach: Piłujemy drzewo.
Dzieci stoją naprzeciwko siebie, trzymają się za swoje chustki na krzyż i delikatnie
przeciągają się raz w jedną, raz w drugą stronę.
7. Ćwiczenia z partnerem: Lustro.
Jedno z dzieci pokazuje dowolne ćwiczenia z chustką, stojąc przed lustrem. Drugie dziecko,
jak lustro, odbija te ruchy, czyli jak najprecyzyjniej je naśladuje.
8. Ćwiczenia w grupie.
Dzieci tańczą w kole w rytm muzyki, trzymając się za ręce. Podczas przerwy podskakują
wo¬kół własnej osi, wymachując chustkami uniesionymi w wyciągniętych rękach nad
głowami. Potem w podskokach zbliżają się wolno do środka koła, zostawiają tam chustki, a
następnie oddalają się tyłem w ukłonie. Ponownie podskokami kierują się do środka koła,
zabierają chustki i w ukłonie, trzymając chustki za róg, ciągną je po podłodze.
9. Ćwiczenia uspokajające.
- Ćwiczenia oddechowe Mały i duży wietrzyk.
Dzieci dmuchają w chustki trzymane za dwa rogi – lekko i mocno.
10. Zakończenie zajęć:
Rytmiczny marsz po obwodzie koła z machaniem chustkami, odkładanie chustek do pojemnika.