Numer: 49610
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W pizzerii - zabawy w kodowanie

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PRZEPROWADZONEGO W OBECNOŚCI OPIEKUNA STAŻU

Opracowanie: Katarzyna Gańczarczyk
Grupa wiekowa: 3,4latki ( Biedronki)
Data: 14.12.2022 r.

KRĄG TEMATYCZNY: „Kuchenne ciekawostki
TEMAT ZAJĘCIA: „ W pizzerii” - zabawy w kodowanie.

Cele ogólne:
• wspieranie aktywności dziecka rozwijającej procesy poznawcze,
• doskonalenie kompetencji matematycznych w toku zabaw.
• Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój

Cele operacyjne (dziecko...):
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, (...), (PP I.5);
• wykonuje czynności, takie jak: (...) trzymanie przedmiotów jedną ręką
i oburącz, (...) używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia (..), (PP I.7);
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (P II, 7);
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją (...) (P II, 8)
• szanuje emocje swoje i innych osób, (P II, 2)
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; (PP III.8);
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; (...),(PP III.9)
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim
w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, (...), (P IV, 2)
• odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola (...), (P IV, 5);
• (...) porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku (...), (P IV, 7)
• klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, (...), (P IV, 12);
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów (...), (P IV, 14);
• posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, (...), (P IV, 18).

Formy: grupowa, indywidualna.
Metody: słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania

Środki dydaktyczne: treść rymowanki, ilustracja przedstawiająca pizzę pocięta na 5 elementów ( puzzle), koło wycięte z bistolu, sylwety produktów spożywczych (pomidor, ser, kiełbasa, oliwki), sylwety figur ( koło, trojkąt, prostokąt, kwadrat), paski wycięte z kartonu, obrazki przedstawiające pizzę (6 szt.), tamburyno, krążki, obrazek konturowy – pizza.

Przebieg:

1. Nauczyciel wita się z dziećmi rymowanką wprowadzającą w zajęcia:

Palec na nos,
Palec na skos,
Palec na górze,
Palec na buzię.

2. Dzieci siedzą na dywanie w siadzie skrzyżnym, nauczyciel zachęca dzieci do odpowiedzi na pytania typu:
- O czym rozmawiamy w tym tygodniu?
- Kto pracuje w restauracji?
- Jakie potrawy poznaliśmy w ostatnich dniach?

3. Nauczyciel zaprasza dzieci pod tablicę ścienną, na której umieszczone są puzzle do złożenia w całość. Dzieci kolejno układają poszczególne elementy obrazka. Po ułożeniu obrazka ( pizza) nauczyciel wyjaśnia, że tematem dzisiejszych zajęć będą zabawy z wykorzystaniem pizzy.

4. Nauczyciel rozkłada na dywanie koło wycięte z birstolu (pizzę). Przy użyciu pasków wyciętych z kartonu dzieli pizzę kolejno na dwie, cztery i osiem części. Dzieci głośno liczą kawałki pizzy. (4latki). Nauczyciel po jednej stronie pizzy układa sylwety produktów spożywczych ( pomidor, kiełbasa, ser...) Dzieci układają po drugiej stronie sylwety w odbiciu lustrzanym. Powtórzenie zabawy przy zmianie ułożenia sylwet(4 latki). Nauczyciel odwraca pizzę na odwrotną stronę, na której znajdują się kontury figur geometrycznych. Dzieci kolejno dopasowują kolorowe figury geometryczne wycięte z bristolu do konturów figur (3latki).

5. Zabawa ruchowa z elementem marszu: „ Dostawcy pizzy” - Dzieci poruszają się w rytm tamburyna wokół dywanu, trzymając w ręku krążek, który imituje kierownicę samochodu. Na znak nauczyciela: czerwony krążek uniesiony do góry i przerwę w muzyce, zatrzymują się. Na znak nauczyciela: zielony krążek uniesiony do góry, ponownie maszerują wokół dywanu.

6. Dzieci siedzą na dywanie w siadzie skrzyżnym. Nauczyciel rozkłada ilustracje przedstawiające pizze. Dzieci liczą obrazki, wskazują odpowiednie obrazki używając zwrotów: więcej, mniej, tyle samo.

7. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.