Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie Biedronki (5-latki)
Data: 16.12.2022
Prowadząca: Beata Kupisz
Tematyka kompleksowa: Shapes. - Kształty.
Temat zajęcia: "Circle and square." - Utrwalamy koło i poznajemy kwadrat.
Cel główny
Dziecko:
zna angieslkie nazwy kształtów (koło – circle, kwadrat - square)
Cele operacyjne:
utrwalenie nazw kształtów w języku angielskim,
kształtowanie umiejętności odnajdywania kształtów wśród przedmiotów dostępnych w sali przedszkolnej,
doskonalenie umiejętności pracy w grupie/parze/zespole
czerpanie radości z udziału w zabawie
Przebieg zajęcia:
1. Przypomnienie tematu poprzednich zajęć (wprwadzenie nazwy circle – koło).
2. Przedstawienie celu zajęć: Utrwalenie poznanego słownictwa i wprowadzenie kolejnego kształtu.
3. Prezentacja karty obrazkowej z kołem, utrwalenie nazwy cicrle przez wspólne potrzanie słowa przez całą grupę, następnie oddzielnie chłopców (boys) i dziewczynki (girls).
4. Zabawa Find a shape.....
Dzieci dobierają się w pary, zadaniem każdej pary jest odnalezienie koła (circle) w sali i przyniesienie na dywan. Następnie kążda para prezentuje swój przedmiot i podaje nazwę kształtu.
5. Prezentacja kolejnego kształtu.
Nauczciel podaje dziecim zagadkę do rozwiązania:
Zawsze wygląda jednakowo,
ma cztery równe kąty,
ma cztery równe boki.
Tak samo długi jak i szeroki.
Po odgadnięciu zagadki, nauczyciel prezentuje kartę obrazkową z kwadratem i podaje angielską nazwę square. Dzieci powtarzają wspólnie, następnie podają sobie kolejno kartę z kwadratem i podają jego angielską nazwę indywidualnie.
6. Utrwalenie nowego słowa.
Nauczyciel stawia na środku koła karton z figurami, następnei prosi dzieci (najpierw dziewczynki, później chłopców) żeby podeszli w wybrali kwadrat. Każde dziecko siada ze swoją figurą na swoim miejscu i prezentuje wybrany kształt podając kolor i nazwę kształtu.
7. Let's build a square...
Dzieci dobierają się w zespoły zgodnie z kolorem kwadratu, który wybrały z pudełka. Zadaniem każdego zespołu jest zbudowanie kwadratu z wybranych przez siebie klocków.
Każda grupa prezentuje swój kształt.
8. Ewaluacja.
Podsumowanie i sprawdzenie, czy dzieci zapamiętały i prawidłowo określają kształty koła i kwadratu w języku angieskim (nauczciel prezentuje kształty na kartach obrazkowych, wskazuje również różne przedmioty z sali przedszkolnej., dzieci podają nazwę kształtu).
Krótka rozomowa ma temat pracy w parach/zespołach, podzielenie się dzieci swoimi doświadczeniami na temat tego, jak pracuje się w grupach.